Днес потребността от сценични изкуства е много голяма. Като живо изкуство, театърът влиза в директен контакт със своята аудитория и това е от изключително значение във времена на свърхтехнологии.
"Театърът е и изкуство, чрез което хората осмислят механизмите на тоталитаризма, изключително важно негово свойство в бурни времена като днешните. Театърът лекува травмите и разширява представите за света", споделя драматургът д-р Майя Праматарова в разговор за театралното изкуство, който носи както общ, така и конкретен характер, свързан със Световния ден на театъра, отбелязван по инициатива на Международния театрален институт от 1962 година.
По традиция всяка година празникът започва с обръщение на едни от значимите фигури на сценичните изкуства. Тазгодишното послание е на Юн Фосе, норвежкият автор, отличен с Нобелова награда за новаторските си пиеси и проза. Важен акцент в словото му, което ще прозвучи на 27 март в различни театри, страни и континенти е, че "Изкуството е мир".
Акцент на днешния празник са и Националните награди за сценични изкуства "Икар" на Съюза на артистите в България, които ще бъдат раздадени за 50-ти юбилеен път в Народния театър "Иван Вазов" тази вечер. В очакване сме да разберем кои са носителите на отличията за най-високи постижения в областта на сценичните изкуства у нас.
Обичаният актьор и режисьор на дублажи Радослав Рачев, член на Комисията за определяне на номинациите в категория "Дублаж" разказа за тазгодишните номинации на Гилдията на актьорите, работещи в дублажа и дългогодишната си работа в театъра.
Честит празник на театралното изкуство!
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg