Спектакълът "Вино от глухарчета" на сцената на Младежкия театър "Николай Бинев" се опитва да дефинира битката между живота и смъртта, между светлината и мрака, между младите и старите. Надяваме се спектакълът да насърчи децата и семействата да говорят повече помежду си, да отнесат видяното със себе си у дома, да искат да открият "машината на времето" в собствения си живот:
"Глупостта и умността се застъпват в пиесата. Но кой може да каже кое е глупаво и кое – умно? Виждаме и сега в живота си, че един човек, който твърде рано забавя да тича бос, не живее пълноценно. Наивността и чистота на младите години е толкова ценна, но това не е глупост. Хубаво е да живееш като дете възрастния си живот. Рей Бредбъри е много поетичен и интересен автор. Виждаш как човекът остава същия, но днес по-трудно говорим за чувствата си."
Драматизацията по книгата на Рей Бредбъри и режисурата на представлението са на Катя Петрова. Представлението ни връща обратно към детството с гуменките, хубавите и безкрайно дълги лета, глухарчето имат свой символ в сценичната версия на текста. Премълчаното и пропастта между поколенията също стоят в пиесата:
"Има една много хубава сцена за един полковник, който връща историята на едни млади момчета. Ние спряхме да си говорим, контакта, докосването, споделянето, стана мръсно, забранено и неудобно, а то е изключително важно. Представлението поставя преход към това да отворим очи, уши, сърца, да говорим, за това което ни притеснява. Много се надявам да чуя, че след представлението, хората ще започнат да си говорят за спомените от лятото."
Хореографията на представлението е на Анна Пампулов. Участват Александър Йорданов, Ангелина Славова, Анна-Валерия Гостанян, Боян Арсов, Венцеслав Димитров, Димитър Иванов-Мич, Йордан Тинков, Кристина Янева, Ралица Туджаро, Светослав Добрев, София Трейман.
Повече чуйте в разговора със Светослав Добрев.
Журналистката Ан Апълбаум става известна с изследванията си за съветската диктатура, като преведените у нас нейни книги са "Гулаг: лагерите на смъртта", "Желязната завеса: рухването на Източна Европа, 1944-1956", "Червен глад: войната на Сталин срещу Украйна" и най-новата – "Конгломератът Автокрация. Диктаторите, които искат да управляват света"...
За втора година в Нов български университет ще се проведе Международният фестивал "Следата Шекспир". Мотото на фестивала е "Театърът като "конспект на времето ни, като негов летопис в съкратено издание." Ето как виждат мисията на Фестивала организаторите му: "Изборът на Шекспир като универсална оптика, през която анализираме и рефлектираме процесите..
85 години от рождението на журналиста и поет Георги Заркин бяха отбелязани в Чешкия център в София. Събитието, припомнящо жестоката съдба на този талантлив и достоен български писател, неслучайно беше организирано там. През 1968 г., докато е в затвора, Заркин обявява 28-дневна гладна стачка в знак на протест срещу нахлуването на армиите на Варшавския..
Марио Варгас Льоса става известен с романа си "Градът и кучетата", 1963, за да се нареди не само до най-големите писатели от Южна Америка като Габриел Гарсия Маркес, Карлос Фуентес и Хулио Кортасар, но и в света. Получава Нобелова награда за литература през 2010 година, а у нас през 2013беше удостоен с Доктор хонорис кауза на Софийския университет...
Латвийският сериал "Съветски дънки" е написан от българската сценаристка Теодора Маркова, която стои и зад редица от най-успешните български продукции през последното десетилетие. Той се превърна в сензация, след като спечели наградата на публиката на престижния телевизионен фестивал Series Mania 2024, а актьорът Карлис Арнолдс Авотс бе отличен с..
1170 години след създаването си първата старобългарска азбука продължава да привлича интереса на учените, широката публика и любителите на загадки. В чест..
Пoредният брой на "Литературата, начин на употреба. На фокус – Полша", осъществен със спомоществователството на Полския институте посветен на Олга..
Журналистката Ан Апълбаум става известна с изследванията си за съветската диктатура, като преведените у нас нейни книги са "Гулаг: лагерите на смъртта",..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg