Тя е млада, красива и нежна, но когато е на сцената и свири, от нея струи някаква особена, почти стоманена сила. Тази сила по всяка вероятност е част от нейната същност, защото всичко, което е постигнала през годините, в които се е развивала като музикант, говори за един много силен характер. Творческата ѝ биография изобилства с изяви от най-различен вид: тя изнася самостоятелни рецитали, свири с изтъкнати наши и чужди оркестри, участва в различни камерни формации и... преподава; а през последните няколко години вече е и организатор на интересни спектакли, в които умело се съчетават музика, слово и балет.
"Пътят на артиста е много труден и трънлив, изпълнен с всякакви препятствия и пречки – казва Надежда Цанова. Но според мен е много важно музикантът да бъде обърнат "навътре". Не мога да кажа дали трябва да бъде самотен, но задължително трябва да прекарва време със себе си. Един от най-големите врагове на артистите като цяло е егото, а за музиканта това просто е убийствено, защото в момента, в който ти си помислиш, че си нещо повече от това, което правиш, за тези композитори, които изпълняваш, качеството на твоето изпълнение вече е паднало страшно много. Това е много важно нещо, с което музикантът трябва да се справи и да го "изтрие", доколкото е възможно. А това се случва в самота, не сред тълпите"...
Чувствителна, мислеща и самокритична, непрекъснато обърната към себе си, Надежда Цанова е музикант, който винаги търси нови хоризонти и предизвикателства. Затова и всяко нейно гостуване в "Предаване без име" сякаш е за първи път, защото всеки път има нещо ново, интересно и различно, за което може да разкаже. В поредната ни среща с талантливата българска пианистка ще научим как и с какво се "зарежда" извън сцената, какви са музикалните ѝ пристрастия, както и подробности около най-близките ѝ концертни изяви. А също така – как и кога се е зародило творческото ѝ сътрудничество с големия български композитор – академик Васил Казанджиев, какви са наблюденията ѝ върху музикалния живот у нас в момента и на какво учи своите студенти, Ще слушаме и много музика в нейно изпълнение, а в края на разговора нашата гостенка по традиция ще ни разкаже любопитна "малка история".
В звуковия файл можете да чуете фрагмент от интервюто с Надежда Цанова, а целия разговор можете да проследите в две поредни съботи – на 30 март и 6 април от 11 часа.
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..
Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски. Често се сещам за това негово твърдение, и когато слушам композициите му, и когато съм част от публиката му и проследявам вдъхновеното музициране и безспорния професионализъм. Наскоро Ангел..
Музикантите от "Кварто" (Quarto) с пианиста Емануил Иванов ще представят две емблематични творби на Йоханес Брамс и Дмитрий Шостакович – клавирни квинтети от двамата композитори. Емануил Иванов за първи път ще свири двата квинтета. В произведенията на Брамс и Шостакович се открива стремеж за духовен полет и борба за свобода на човешкия дух...
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят..
Дора Давидова – учителка, медицинска сестра и православна християнка – продължава своя вълнуващ разказ за пътуването по легендарния поклоннически път..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg