Тя е млада, красива и нежна, но когато е на сцената и свири, от нея струи някаква особена, почти стоманена сила. Тази сила по всяка вероятност е част от нейната същност, защото всичко, което е постигнала през годините, в които се е развивала като музикант, говори за един много силен характер. Творческата ѝ биография изобилства с изяви от най-различен вид: тя изнася самостоятелни рецитали, свири с изтъкнати наши и чужди оркестри, участва в различни камерни формации и... преподава; а през последните няколко години вече е и организатор на интересни спектакли, в които умело се съчетават музика, слово и балет.
"Пътят на артиста е много труден и трънлив, изпълнен с всякакви препятствия и пречки – казва Надежда Цанова. Но според мен е много важно музикантът да бъде обърнат "навътре". Не мога да кажа дали трябва да бъде самотен, но задължително трябва да прекарва време със себе си. Един от най-големите врагове на артистите като цяло е егото, а за музиканта това просто е убийствено, защото в момента, в който ти си помислиш, че си нещо повече от това, което правиш, за тези композитори, които изпълняваш, качеството на твоето изпълнение вече е паднало страшно много. Това е много важно нещо, с което музикантът трябва да се справи и да го "изтрие", доколкото е възможно. А това се случва в самота, не сред тълпите"...
Чувствителна, мислеща и самокритична, непрекъснато обърната към себе си, Надежда Цанова е музикант, който винаги търси нови хоризонти и предизвикателства. Затова и всяко нейно гостуване в "Предаване без име" сякаш е за първи път, защото всеки път има нещо ново, интересно и различно, за което може да разкаже. В поредната ни среща с талантливата българска пианистка ще научим как и с какво се "зарежда" извън сцената, какви са музикалните ѝ пристрастия, както и подробности около най-близките ѝ концертни изяви. А също така – как и кога се е зародило творческото ѝ сътрудничество с големия български композитор – академик Васил Казанджиев, какви са наблюденията ѝ върху музикалния живот у нас в момента и на какво учи своите студенти, Ще слушаме и много музика в нейно изпълнение, а в края на разговора нашата гостенка по традиция ще ни разкаже любопитна "малка история".
В звуковия файл можете да чуете фрагмент от интервюто с Надежда Цанова, а целия разговор можете да проследите в две поредни съботи – на 30 март и 6 април от 11 часа.
Спектакъл от сцената на Нидерландската национална опера ще проследим тази събота (4 април от 20 часа) чрез международния радиообмен. Това е операта "Роберто Деверьо" на италианския композитор Гаетано Доницети, с която трупата на театъра и тандема режисьор – диригент, Йетске Мийнсен и Енрике Мацола, завършват историческата трилогия на Тюдорите. В нея..
Операта е базирана върху трагедията на Франсоа Ансело "Елизабет Английска". Либрето: Салваторе Камарано. Световна премиера: 29 октомври 1837, Неапол, театър "Сан Карло". В България операта не е поставяна никога. Действащи лица: • Елизабет Първа, кралица на Англия – сопран • Херцог Нотингам – баритон • Сара, херцогиня Нотингам – мецосопран • Роберто..
Венсан Гайо от Франция: В България се чувствам свободен! От Варшава до София: Историята на преводача, който владее и езика на музиката Едина Жолчак-Димитрова от Унгария: Чувствам се прекрасно в България! Животът на една френска бизнесдама в България Стивън Монтгомъри: Англичанинът, който обикна България Полският рапър Куба..
Готови ли сте за първия етиопски концерт в най-новата история на България? Ukandanz (или uKanDanZ , както често се изписва името им), една от най-важните етио-джаз групи в света днес (с елементи на откровен пънк, прогресив рок и фрий джаз), пристига в София на 4 април, първия петък на месеца, по покана на концертната поредица "Аларма..
На международния ден на ромите "Кварто" музикантите ще изненадат публиката с изключителна програма със символно значение. Цигански музикални шедьоври, сред които: "Астурия" от Исак Албенис, "Кармен-фантазия" от Жорж Бизе-Пабло Сарасате, "Цигански напеви" от Пабло Сарасате, "Унгарски танци" от Йоханес Брамс, "Румънски танци" от Бела Барток,..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Готови ли сте за първия етиопски концерт в най-новата история на България? Ukandanz (или uKanDanZ , както често се изписва името им), една от..
"Младежки Литературен вестник" е нова и обещаваща инициатива, която събира млади хора, за да творят и да изразяват своите възприятия за съвременната..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg