Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пианистката Надежда Цанова: Много е важно един музикант да прекарва известно време насаме със себе си

Надежда Цанова (вляво) и Аделина Александрова
Снимка: БНР

Тя е млада, красива и нежна, но когато е на сцената и свири, от нея струи някаква особена, почти стоманена сила. Тази сила по всяка вероятност е част от нейната същност, защото всичко, което е постигнала през годините, в които се е развивала като музикант, говори за един много силен характер. Творческата ѝ биография изобилства с изяви от най-различен вид: тя изнася самостоятелни рецитали, свири с изтъкнати наши и чужди оркестри, участва в различни камерни формации и... преподава; а през последните няколко години вече е и организатор на интересни спектакли, в които умело се съчетават музика, слово и балет.

"Пътят на артиста е много труден и трънлив, изпълнен с всякакви препятствия и пречки – казва Надежда Цанова. Но според мен е много важно музикантът да бъде обърнат "навътре". Не мога да кажа дали трябва да бъде самотен, но задължително трябва да прекарва време със себе си. Един от най-големите врагове на артистите като цяло е егото, а за музиканта това просто е убийствено, защото в момента, в който ти си помислиш, че си нещо повече от това, което правиш, за тези композитори, които изпълняваш, качеството на твоето изпълнение вече е паднало страшно много. Това е много важно нещо, с което музикантът трябва да се справи  и да го "изтрие", доколкото е възможно. А това се случва в самота, не сред тълпите"...

Чувствителна, мислеща и самокритична, непрекъснато обърната към себе си, Надежда Цанова е музикант, който винаги търси нови хоризонти и предизвикателства. Затова и всяко нейно гостуване в "Предаване без име" сякаш е за първи път, защото всеки път има нещо ново, интересно и различно, за което може да разкаже. В поредната ни среща с талантливата българска пианистка ще научим как и с какво се "зарежда" извън сцената, какви са музикалните ѝ пристрастия, както и подробности около най-близките ѝ концертни изяви. А също така – как и кога се е зародило творческото ѝ сътрудничество с големия български композитор – академик Васил Казанджиев, какви са наблюденията ѝ върху музикалния живот у нас в момента и на какво учи своите студенти, Ще слушаме и много музика в нейно изпълнение, а в края на разговора нашата гостенка  по традиция ще ни разкаже любопитна "малка история".

В звуковия файл можете да чуете фрагмент от интервюто с Надежда Цанова, а целия разговор можете да проследите в две поредни съботи – на 30 март и 6 април от 11 часа.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Аида" на Верди с новогодишна премиера в Метрополитън

След почти 40 години най-мащабната опера на Джузепе Верди "Аида" се завръща на сцената на Метрополитън опера - Ню Йорк. Интересът към тази творба не намалява, дори след внушителните почти 1200 представления, осъществени от оперната къща през годините. Музикалният директор Яник Незе-Сеген заема подиума за новогодишната премиера на грандиозната нова..

публикувано на 25.01.25 в 08:05
Костадин Генчев

За страстта в музиката – с вдъхновения и петолиния

На 14 декември 2024 кавалджията, аранжор и автор на музика Костадин Генчев навърши 55 години. Това бе повод в едно от изданията на предаването "Портрети" да се потопим в красивия му музикален свят и да поговорим за творческия му път. А той е богат и както самият Костадин се изразява доста "шарен": "Роден съм в Габрово и всъщност първо започнах не..

публикувано на 24.01.25 в 09:15

15 години квартет "Светоглас"

"Светоглас" е първата българска мъжка вокална формация за старинна полифонична музика. Основана е през 2009 година, като нейната цел е многогласно пресъздаване на българската фолклорна и църковна музика. Изпълненията на формацията винаги будят възхищение и удивление в слушателите, но наравно с това, те са и еталон за майсторско музициране.

публикувано на 23.01.25 в 09:10

Bulgar Klezmer Band с концерти и творчески работилници в София

Първият клезмер оркестър в България има богат опит в различни музикални стилове, но страстта на музикантите към традиционната клезмер музика (музиката на ашкеназките евреи от Източна Европа) е онова, което ги обединява.  Създадена през септември 2022 г., групата прави първите си концерти на различни култови места в града и така се превръща в първата..

публикувано на 21.01.25 в 16:45

Най-важно е да се правят концерти за младите

Боян Виденов е роден в София, в семейство на музиканти. Напуска родината съвсем малък и получава завидно европейско музикално образование. На 23 години основава Манхаймската филхармония – оркестър за обучение на млади професионалисти от цяла Европа, които искат да продължат кариерата си в престижните оркестри. През 2019 основава платформата за..

публикувано на 21.01.25 в 14:50