Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Христо Николов:

"Романи Як" – телевизия, в която има кислород

Животът през окото на ромите

Христо Николов и Михайлина Павлова
Снимка: БНР

В превод на български "романи як" означава "животът през окото на ромите". Това е и замисълът на Христо Николов, който е създател на първата ромска, лицензирана телевизия, която предвижда да има 24-часова програма. ТВ "Романи Як" се нарича този канал и ще се разпространява по кабел и сателит. Специализираният профил на телевизионния канал, а именно насоченост към ромската аудитория, ще запълни празнотата, която съществува в медийното пространство и ще помогне на ромската аудитория да получава качествена  информация и публицистика, ще възпитава и образова, ще пази историята на ромския етнос у нас.

Христо Николов е гост на "Мрежата" и споделя със слушателите замисъла на своята идея"Силата е в самия потребител и аз само ще се опитам да го окуража, че той може да постигне много." 

Телевизията ще засегне важни и социално значими проблеми, насочени към семейното планиране, управлението на семейния бюджет, равноправието между половете, положението на ромската жена, владеенето на майчиния и българския език, професионалната квалификация и обществения статус на ромите във всички отрасли на икономиката, културата и живота на обществото, съхраняването и развитието на положителните ромски традиции, като тези в музикалната култура и занаятите и др.

"Аз ще употребя думата асоцииране, приобщаване вместо интеграция. Защо го казвам? Аз съм десето поколение, което живее в България, моите прадеди са дали много на тази държава, за да бъде тази, която е. Познавам законите, познавам културата, познавам бита, познавам историята. Тогава за каква интеграция става дума? Към какво да ни интегрират, което не познаваме тук? Та заради това направих тази телевизия, защото големите телевизии или епизодично неща показват, или ще е с негативен оттенък щом става дума за ромския етнос... Аз не съм завършил журналистика, но когато извикаш неволята или се вземеш в ръце, става така, че животът те учи. Искам да покажа на своите събратя, че те могат, да им вдъхна този кураж, който и сега запалвам в очите ви."

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

Снимка – Николета Атанасова, БНР                            

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Дончо Барбалов

България най-сетне ще разполага със същата тежест и права като всички пълноправни членки на ЕС

На 8 юли в Европейския парламент ще се състои гласуването по повод приемането на България в еврозоната и ще бъдат одобрени законодателните актове, които уреждат присъединяването ни. На този ден се очаква и решението на Съвета на ЕС, което ще бъде финалният акт за приемането на евровалутата в България.  Какво ще се случи след тази дата, какви са..

публикувано на 08.07.25 в 09:48

Най-необичайните спортове по света

Журналистът от БиБиСи и "най-пишещ за крикет български журналист" Васил Велев разказва за най-причудливите и необичайни спортове по света – от гледане на труднодостъпни и опасни места до плуване в кална торфена река. Повече от 600 години някъде из Глостършър, Англия, се провежда състезание по търкаляне на пита сирене по стръмен склон. В..

публикувано на 08.07.25 в 09:34

За почистването и облагородяването на бреговете на река Искър

В това издание на предаването "И рибар съм, и ловец съм" можете да чуете Борис Иванов и Любомир Николов, представители на сдружението "Искър" - София, които ще разкажат за почистването и облагородяването на бреговете на река Искър.  Те са изградили едни доста удобни и сенчести почивалки, като са вдъхнали нов живот на едни стари палета, оформили..

публикувано на 07.07.25 в 16:00
Пастор Рангел Кълвачев, Ана-Мария Кръстева и д-р Ахмед Лютов

Как могат религиозните общности да помагат на лишените от свобода

Религиозните общности играят значителна роля в подпомагането на лишените от свобода чрез различни инициативи и програми, които целят да осигурят духовна, емоционална и социална подкрепа. Духовни представители на различни религии посещават затворите, за да провеждат богослужения, молитви и беседи. Това предоставя на затворниците възможност за духовно..

публикувано на 07.07.25 в 13:50

Ролевите модели на агресивните младежи

Какво е общото между локалите, инцелите, последователите на Тейт? Как гневът маскира дълбоката нужда от принадлежност и смисъл във време на разрушени ценности и ролеви модели, налагани от герои, които не отразяват реални човешки качества, а изпълняват функция – да продават, да провокират, да създават илюзия за избор, стойност, стил. Кой моделира..

публикувано на 07.07.25 в 10:13