Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Христо Николов:

"Романи Як" – телевизия, в която има кислород

Животът през окото на ромите

Христо Николов и Михайлина Павлова
Снимка: БНР

В превод на български "романи як" означава "животът през окото на ромите". Това е и замисълът на Христо Николов, който е създател на първата ромска, лицензирана телевизия, която предвижда да има 24-часова програма. ТВ "Романи Як" се нарича този канал и ще се разпространява по кабел и сателит. Специализираният профил на телевизионния канал, а именно насоченост към ромската аудитория, ще запълни празнотата, която съществува в медийното пространство и ще помогне на ромската аудитория да получава качествена  информация и публицистика, ще възпитава и образова, ще пази историята на ромския етнос у нас.

Христо Николов е гост на "Мрежата" и споделя със слушателите замисъла на своята идея"Силата е в самия потребител и аз само ще се опитам да го окуража, че той може да постигне много." 

Телевизията ще засегне важни и социално значими проблеми, насочени към семейното планиране, управлението на семейния бюджет, равноправието между половете, положението на ромската жена, владеенето на майчиния и българския език, професионалната квалификация и обществения статус на ромите във всички отрасли на икономиката, културата и живота на обществото, съхраняването и развитието на положителните ромски традиции, като тези в музикалната култура и занаятите и др.

"Аз ще употребя думата асоцииране, приобщаване вместо интеграция. Защо го казвам? Аз съм десето поколение, което живее в България, моите прадеди са дали много на тази държава, за да бъде тази, която е. Познавам законите, познавам културата, познавам бита, познавам историята. Тогава за каква интеграция става дума? Към какво да ни интегрират, което не познаваме тук? Та заради това направих тази телевизия, защото големите телевизии или епизодично неща показват, или ще е с негативен оттенък щом става дума за ромския етнос... Аз не съм завършил журналистика, но когато извикаш неволята или се вземеш в ръце, става така, че животът те учи. Искам да покажа на своите събратя, че те могат, да им вдъхна този кураж, който и сега запалвам в очите ви."

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

Снимка – Николета Атанасова, БНР                            

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Реколтите на българското селско стопанство

Студовете през февруари и през април се оказаха помитащи за вече напъпилите и разцъфтели трайни насаждения, но пострадаха и едногодишни култури. Множество земеделци няма да могат да изпълнят тази стопанска година, а вероятно няма да могат да планират и следващата. Никой не знае колко точно големи са загубите, но в началото на април министърът на..

публикувано на 11.05.25 в 10:39

Църквата като дом на милосърдието

Евангелският текст от тази неделя именно ни напомня за цената на здравето и причините поради, които го губим. Къпалнята Витезда, името, на която в превод от еврейски значи "дом на милосърдието", се намира в Йерусалим. В нея на определено време слиза Ангел Господен, който раздвижва водата и тя има лечебно свойство за този, който пръв влезе след..

публикувано на 11.05.25 в 09:45
Доц. Мартин Осиковски, Ама-Мария Кръстева и д-р Ариф Абдулах

Религиозната идентичност в контекста на обединена Европа

Осемдесет години след края на войната дали сме си взели поуките от една от най-трагичните страници в историята на човечеството. 9 май се чества като Ден на Европа в памет на историческото събитие, което поставя началото на обединението на Европа след Втората световна война още през 1950 г., а официално честването започва през 2009 година. Деня на..

обновено на 10.05.25 в 16:49
Капка Тодорова

Най-голямото предизвикателство пред Европа е дезинформационната война

В Деня на Европа – какви са предизвикателствата, коментира в " Мрежата " по програма " Христо Ботев " Капка Тодорова , кореспондентка на " Клуб Z " в Берлин. Германия – "фатален сигнал към Европа" "Разбира се, не е окончателна тази присъда, защото тепърва започва работата на правителството на Фридрих Мерц и всичко, в..

публикувано на 10.05.25 в 08:50

В село Ставерци, което съществува от 6 века

Село Ставерци се намира в община Долна Митрополия , област Плевен и в него живеят около 1500 човека. Над селото има останки от късноантично землено укрепление. Историците предполагат, че най-вероятно тук са се укрепили хунските вождове Улцендур и Емцендур, които, както съобщават античните автори, отседнали недалеч от Улпия Ескус. В източната част..

публикувано на 10.05.25 в 08:35