Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Философия на смеха: От Хераклит до модерността

Д-р Петър Пламенов: Хуморът е борба за точната мяра

| обновено на 01.04.24 в 09:16
Снимка: Pixabay

На днешния 1 април в рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" имаме специален гост – д-р Петър Пламенов, изследовател в областта на философията, естетиката и литературознанието.

Д-р Пламенов започна с цитат от мъдрата мисъл, която казва, че човек е оцелял, защото се е смял. Той сподели интересното противопоставяне между философите Хераклит и Демокрит по отношение на чувството за хумор. Хераклит е наречен "плачещия философ", който виждаше трагичния аспект на човешкия живот, докато Демокрит, със своя жизнерадостен характер, представяше живота като комедия. В този контекст д-р Пламенов коментира, че хуморът е от съществено значение за познаването на себе си и се проявява във взаимодействието с други хора.

д-р Петър Пламенов

Той обаче изрази загрижеността си по повод модерната ситуация, където смехът изглежда загубва своята искреност и значимост. Според него съвременното общество е изправено пред недостиг на смях и истинска радост, като често се нарича "време без смях". Д-р Пламенов обясни, че това може да се дължи на нарастващата нарцистичност на обществото.

"Хуморът винаги е целебен, той помага на душата да опознае сама себе си. Той се появява тогава, когато се намираме сред други човешки същества. Съмнявам се, че бихме могли да се смеем, ако сме сами. Доста по-различни са нещата в модерната ситуация, живеем в едно доста тъжно време, защото вече не умеем да се смеем искрено, истински и от сърце. Прави са онези, които казват, че постмодерността е време, както без сълзи, така и без смях. Ако погледнем какво се случва в киноизкуството и в писането на модерни комедии, и изобщо какво се случва в усета за смях, ще се окаже, че това е така, нашето време е много нарцистично и самодоволно, но нарцис не може да се надсмива над себе си, той може само да скърби. Тръшкаме се, че не можем да си купим таблет и нова кола например…", посочва той.

Въпреки това, 1 април е ден, който ни напомня да гледаме на живота с по-ведро сърце и по-лека душа. Той призова да ценим хумора като борба за точната мяра и да имаме истинско достойнство като хора.

„По някакъв начин ние трябва да имаме истинско достойнство, но това не означава да си горделив или нарцистичен, а означава да знаеш, че си човек. Да си точно на своето място и в своята мяра. В крайна сметка хуморът е една борба за точната мяра“, каза той.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


Снимки: petarplamenov.blogspot.com, Pixabay
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Никола Попов, Михаела Колева, Николета Атанасова и Михаил Петров (от ляво надясно)

Връчиха наградите "Златен будилник" 2024 на програма "Христо Ботев"

В Деня на народните будители журналистите от националната програма за култура и образование "Христо Ботев" на БНР раздадоха своите Златни будилници.  Програмата избира 1 ноември за свой празник през 2002 г. и тази традиция продължава през годините.  Оттогава съществува и наградата "Златен будилник", а нейните носители получават отличия за будителски..

публикувано на 03.11.24 в 08:10

Програма "Христо Ботев" празнува културата в реално време

На 1 ноември – празникът на програма "Христо Ботев", в предаването "Мрежата" разговаряме с директора на програмата Кин Стоянов . "Културата в реално време" – това е мотото, което програма "Христо Ботев" следва през цялата година, участвайки активно и на живо в културните събития в страната чрез изнесени предавания извън ефирните студия,..

публикувано на 01.11.24 в 16:55
Германски полицаи откриха във Волуяк крадени германски авточасти за 8 милиона евро

Актуални и паметливи

В редакция "Хумор и сатира" винаги сме много актуални дори и когато си спомняме за ярки личности от миналия век и в това можете да се уверите в неделя веднага след новините в 18 часа , когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Кирил Варийски, чийто 70-и рожден ден..

публикувано на 01.11.24 в 15:53

Националната литературна награда "Йордан Радичков" се връчва днес

В Деня на народните будители гост в студиото на "Артефир" е Йордан Радичков , автор, издател и внук на големия български писател Радичков.   Младите хора винаги са обичали творчеството на Йордан Радичков, което е изконно свързано с новото, с това, което предстои, с идеи, които още са непрочетени и неразбрани, по думите на госта. Радичков..

публикувано на 01.11.24 в 15:42

Сърцето пътува

На софийския площад "Вацлав Хавел" беше открита скулптурата "Сърцето пътува" на чешкия артист Курт Гебауер, автор на проекта "Сърце" в памет на Хавел в Прага. "Курт Гебауер е един от известните чешки скулптори "със своята универсалност и способност да работи с околната среда. Негови скулптури са сред езера, паркове или архитектурни ансамбли."..

обновено на 01.11.24 в 15:41