Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Международен младежки център в Перник – ценности и перспективи

Снимка: iyc.pernik.bg

Една млада общност, която играе, пътува, участва в доброволчески каузи, интересува се от природосъобразния живот, разгръща своите таланти и развива една демократична ценностна система – това е мисията на Международен младежки център – Перник. За дейностите по проекта и за предстоящото откриване на новата база, където ще се помещава Центърът, в "Нашият ден" разказва неговият директор, Радост Раданова.

Вчера приключи дарителската кампания за събиране на игри и пъзели, чиято цел е да насърчи живото общуване между младите хора в Центъра. Раданова споделя, че инициативата е осъществена по идея на "Нощ на игрите", които са добри партньори на младежкия център. Целта е младите хора да разполагат с алтернативни занимания, чрез които да запълват свободното си време смислено и с приятели. По време на кампанията са събрани са повече от 20 игри и пъзели, а пратките от цялата страна продължават да пристигат, съобщава Раданова.

Младежи на възраст между 15 и 30 години са основната целева група на Центъра, но възрастовото ограничение е по-скоро условно, заявява директорът. Дейностите са напълно безплатни. Центърът е създаден по програма "Местно развитие и намаляване на бедността и подобрено включване на уязвими групи". Програмата приключва съвсем скоро и Община "Перник" ще поеме издръжката на центъра, казва Лазарова.

Международният младежки център в града предлага разнообразни услуги и активности – обучения, клубове по интереси, пътувания из страната и чужбина, младежки обмени. Например в сряда предстои екопоходът "Да изтъркаме патъците", по време на който ще бъде засегната темата за природосъобразния начин на живот, казва Лазарова. Директорът на Центъра споделя: "Като младежки център сме приели доброволчеството като ценност и като кауза. Ако искаме да променим света, града, квартала, то трябва да започнем от себе си."

Още една чудесна инициатива на Центъра е свързана с литературните интереси на младите хора, и то не само в Перник. От юни месец младежката общност ще издава онлайн зин – електронно списание, в което младежите ще имат възможност да се изявят като писатели. Идеята е плод на литературния клуб "Между редовете", по думите на Лазарова, която с радост казва: "Младите хора четат и освен, че четат младите хора пишат."

На 25 април ще бъде открита официално сградата на Центъра. Базата ще разполага с библиотека, общи пространства, обучителни зали, кът за кафе, хотелска част за настаняване на гости, баскетболна площадка, скейтборд рампа, амфитеатрално пространство, изброява директорът на Центъра. В рамките на откриването ще се проведе международна конференция "Инструменти за зелена младежка работа", на която ще присъстват партньори от Норвегия, Сърбия и Португалия, съобщава Лазарова. Ще се осъществи и национална работна среща на мрежата младежки центрове в страната. На фокус ще бъдат толерантността, солидарността и уважението към различните култури и традиции.

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12