Morte Alla Francia Italia Anela ли е наистина акронимът зад думата "мафия"? Тъй нар "Сицилианска вечерня" – въстание в Сицилия, избухнало на 31 март през 1282 г. срещу властта на френския крал, се смята от някои и за рождена дата на мафията. Терминът "мафия" по-сетне шета из литературата и изкуството, из всекидневната реч и политическите битки извънредно успешно, плодейки многозначителни метафори. ("Най-красивото лице на мафията" напр.)
Що за феномен са подобни организации? Чисто исторически Сицилианската вечерня изглежда справедлив акт, но пък организаторите ѝ изтребват всички французи на острова, ориентирайки се по това кой говори на френски – научаваме от участниците в дискусията. С Емануил Йорданов, адвокат и бивш министър на вътрешните работи, с режисьора и публициста Стоян Радев, с журналиста и изкуствоведа Митко Новков и с писателя и издателя Цанко Лалев разговаряме за произхода на явлението, за характеристиките на т. нар. "мафия" по света, в историята, в чисто българските и проявления.
Стоян Радев подкрепя изказаното от убития от сицилианската мафия прокурор Джовани Фалконе твърдение, че следва да се отнасяме внимателно към етикетирането с "мафия" на често произволни групи и лагери, защото по този начин не помагаме на борбата с първопричините за високо организираната престъпност.
Емануил Йорданов споделя наблюдения от практиките си на вътрешен министър и адвокат, като анализира някои конкретни случаи с организирани престъпни групи в България.
Митко Новков прави връзка между приликите във функционирането на тоталитарната държава и мафиотските обединения, като форми на преразпределение на властта, и обяснява защо при фашизма и Мусолини са най-силните атаки срещу Силианската мафия от централната власт.
Цанко Лалев се спира и на езиковите измерения в употребата на термини като "мафия", "корупция" и др., като изтъква и психологическата основа на делението "наши" и "ваши" по национален, етнически, кланов принцип, и дава пример с македонските организации от миналите два века, прибягвали и до престъпна разправа с опонентите въпреки добрите си по замисъл цели.
Чуйте предаването от звуковия файл.
Снимка – стоп-кадър от филма "Кръстникът"
В Шестото издание на "Университетската седмица на книгата в УНСС" участват 20 издателства, които са подготвили намаления и промоции специално за студентите в Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Очакват се десет премиери на книги, с участието на техните автори. Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е..
Ескапизъм, искейпизъм, оттегляне, отдръпване, доброволно отшелничество – дълга синонимична редица, обозначаваща явление, присъщо на човечеството, откакто има човечество, но набиращо сила в модерната епоха. Говорим с философа от СУ професор Стилиян Йотов, с журналиста и писателя Иво Беров, с психолога Иван Иванов и с публициста и колумниста Диян..
Важността на устойчивото третиране на отпадъците и рециклирането, ролята на кръговата икономика и ползите от съвременни методи за управление на отпадъците са ключови теми на семинара "Отпадъци и рециклиране", организиран от Френското посолство и Френския културен институт в България. Това събитие е част от конкурса "ЕкоОбщина – устойчив град и..
Теодор Цеков е журналист в седмичния вестник "Филтър" и сайта, носещ същото име. Радослав Диков е също журналист, вече бивш – работил дълги години в Немска редакция на БНР. Сега пише фейлетони. За мухата в студиото, политиката и най-дългата дума в немския език, или "последният да затвори вратата". Полусериозно преди президентските избори в САЩ –..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" след Деня на будителите и в навечерието на второто издание на Деня на четенето, който тази година преминава под мотото "Иновациите започват с четене", Валентина Стоева от фондация "Четене" и фондация "Детски книги" сподели възгледите си за това как да стимулираме четенето сред децата и защо е..
Кой има интерес от грубото и агресивно поведение на политици срещу журналисти, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев ,..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
На 6 ноември публиката в Студио 1 на Радиото в София ще се наслади на музикална приказка за различните лица на един от най-чувствените инструменти в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg