Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Десислава Чутуркова: Живот между вдъхновението и вярата

Десислава Чутуркова
Снимка: Личен профил

Талант със силен творчески дух и професионалист, търсещ вдъхновението и динамиката в живота – това е Десислава Чутуркова, гост в предаването "Нашият ден". Актриса, режисьор, преподавател в НАТФИЗ – тя трудно се ограничава в една житейска роля и е превърнала изкуството в централно събитие на своето съществуане. 

Чутуркова споделя, че творческите идеи я вдъхновяват по различен начин – понякога сама иска да изиграе някоя роля, понякога чувства порив да я режисира, а понякога водещ е визуалният аспект. Окриляващо ѝ въздейства общуването със студентите и тяхното развитие през четирите години обучение в Академията. В работата си като преподавател Чутуркова споделя, че държи на персоналния подход, на уважението към всяка личност и индивидуалност, на радостта от творческия процес и смелостта.

"Непрестанно човек трябва да се учи. За мен, бидейки преподавател, е много важно да се поставям в позицията на начинаещ в някаква сфера. В момента това го практикувам с пеене. От репетиция, в която съм преподавател, отивам в репетиция, където съм студент. Добър начин за смирение", казва Чутуркова, която вярва, че човек се извисява само тогава, когато е здраво стъпил на земята.

Вярата заема централно място в живота на Чутуркова. Тя е убедена, че непрестанно трябва да се търси общуването с Бог особено днес, когато светът осъзнава, че живее с генерално сбъркани принципи, страстите бушуват и войната отново излиза на преден план. Именно вярата е централен образ във филмите, които Чутуркова прави. "Изкуството има силата да предаде послания, без това да е дидактично, буквално и ударно. Косвен начин – чрез метафори и символика – да стигнеш до сърцето на зрителя", казва тя.

Актрисата кани слушателите на представлението "Краят на градината", което ще се играе на 17 април от 19:30 ч. в Сити Марк Арт Център. Това е авторски спектакъл по Чехов, в който присъстват оригинални пластични елементи, разказва Чутуркова. А на 5 април в Нов Театър НДК от 19:30 ч. може да бъде гледана съвременната българска комедия "Жена ти се сгоди".

Повече за ежедневието, изпълнено с вдъхновение и вяра, и за различните роли в живота на Десислава Чутуркова – чуйте в звуковия файл:  


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нова книга с разкази на Пламен Антов

Пламен Антов е писател, пътешественик, литературен теоретик и историк, който следи отблизо процесите в съвременната българска литература. Като писател, той работи в различни жанрове – проза, поезия, пътеписи.  Новият му сборник с разкази се нарича "Нагоре по реката назад " .  В рецензията си за книгата Антония Апостолова я определя така:..

публикувано на 20.02.25 в 18:00

Николай Поляков със спектакъл за Георги Марков

"Писма до… Документален разказ за едно все още неразкрито престъпление" със сценарист и режисьор Николай Поляков ще се играе на сцената на галерия "Прегърни ме" в петък (21 февруари) и на следващия ден в събота (22 февруари) от 19 ч.  Такъв е форматът на проекта "Осем театрални етюда", който се реализира с подкрепата на Национален фонд "Култура". В..

публикувано на 20.02.25 в 16:12

Румен Денев с премиера на романа "Бреговете на Бохемия"

Румен Денев представя тази вечер (20 февруари) романа си "Бреговете на Бохемия" в клуб "Писмена", НБКМ. Редакторът на книгата Деян Енев определя книгата като шпионски роман, макар тя да се движи по-скоро формално по правилата на жанра, тъй като историческите събития и герои, свързани с сюжета, са съвсем реални, дори са с истинските си имена, като..

публикувано на 20.02.25 в 16:09
„Магическият фенер“ на Антон Митов

Художествената академия – в началото и днес

Изложбата "Академията в Княжество и Царство България", с куратор Милена Балчева-Божкова, представя ранната история на Художествената академия, изтъквайки ролята на българските владетели в нея. Тази роля - може би по инерция - дълго оставаше в сянка, затъмнена от приноса на общественици, художници и първи преподаватели в Рисувалното училище. И тях ги..

публикувано на 20.02.25 в 16:05

Три дискусии и една книга, посветени на литературната критика

Kicked a building lately?* ("Архитектурна критика след дигиталната революция") се нарича книгата на доц. д-р арх. Анета Василева, събрала текстове писани за различни издания, включително и за блога на WhATA асоциацията. Заглавието е цитат – така се нарича и книгата на Ада Луис Хъстабъл, една от най-влиятелните архитектурни критички на 20в. В Книгата..

публикувано на 20.02.25 в 15:56