От 2 до 7 април Габрово е домакин на Международния фестивал на монодрамата "Соло акт". Това е деветото издание на театралния празник, който сега е с ново име, но всъщност е наследник на традиционния фестивал на спектаклите за един актьор "BGMOT". Организатор е Драматичният театър "Рачо Стоянов", със съдействието на Министерството на културата и Община Габрово.
Фестивалният афиш включва подбрани представления на театри от цялата страна, както и два чуждестранни спектакъла от Румъния и Хърватия.
На 5 април ще бъде представен румънският моноспектакъл "Йона" по текст на Марин Сореску, посветен на библейския персонаж Йона, който бива погълнат от кита. Представлението е със субтитри на български език.
Второто чуждестранно участие е на 6 април – спектакълът "Гоя" на знаменития босненски актьор, писател и режисьор Зиях А. Соколович е създаден по открит архивен текст на хърватския драматург Мирослав Кърлежа, смятан за един от най-големите хърватски автори на ХХ век. През неговия поглед Гоя е представен чрез размислите си за обществено-политическия строй от времето на твореца и личната му опитност като придворен художник. Спектакълът е продукция на дванайсетото издание на фестивала, посветен на Мирослав Кърлежа в Загреб. Представлението е със субтитри на български език.
От това издание фестивалът "Соло акт" разширява територията си и за първи път ще има и регионално измерение, като спектакълът "Боже мой" на Христо Мутафчиев ще бъде представен не само на габровска сцена, но ще гостува и на публиката в Дряново (на 4 април) и в Севлиево (на 5 април).
Екипът на фестивала е помислил и за най-малките зрители и на 6 април е подготвил "Сапунена фантазия" – спектакъл на Куклен театър "Мале-Мале", представен от Коле Китанов. Представлението е без думи, но с много фантазия и сапунени мехури, и ще донесе радост и на малки, и на големи, обещават организаторите.
Фестивалът "Соло акт" е с конкурсен характер и ще присъди награди в шест категории – за най-добър актьор, актриса, режисьор, сценограф, композитор и спектакъл. Кои са достойните да получат награда, ще преценява професионално жури от театрални специалисти с председател Аглика Стефанова-Олтеан, театровед и театрален критик, и членове: Михаил Мутафов – актьор, Надежда Петкова – актриса, Петър Влайков – актьор и директор на Държавен куклен театър - Пловдив, Ивайло Ненов – режисьор.
Награди в същите категории ще бъдат присъдени и от алтернативно жури, състоящо се от габровски общественици.
Зрителите също ще имат възможност да заявят своите предпочитания и така ще бъде определен любимият спектакъл на публиката.
"Пожелай си нещо" на гръцката режисьорка Пени Панайотопулу беше част от Балканския конкурс на 29-ия София филм фест. Филмът представлява социална драма, която пресъздава градски пейзажи и жизнени пространства, пълни със социални разломи, в които главният герой Костас губи контрол над себе си и с неимоверни усилия успява да запази вярата си в доброто..
Първите стипендии "Контрасенсус" за млади учени и насърчаване на изследователското любопитство, в чест и памет на проф. Ивайло Дичев, бяха връчени в края на миналата седмица. Идеята е на приятели, сътрудници, изследователи и близки хора до проф. Дичев. "Чудехме се какво би харесало на Ивайло и Иван Кръстев тогава каза: Той толкова много обичаше да..
В епизод 585 "Трамвай по желание" навлиза в бездънните простори на Вселената. Лоцман на нашите радиозрители в необятната космическа територия отново е доц. д-р Владимир Божилов, зам.-декан на Физико-математическия университет на СУ "Св. Климент Охридски" и знаменит популяризатор на науката. А поводът е новият спектакъл, създаден в рамките на..
В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти, обединени в житейския и творчески тандем YO\KO+INA – художниците Йонко Василев и Ина Василева . За съжаление Йонко Василев вече не е сред нас от лятото на 2023 година, но последните съвместни работи..
Голямата литературна и философска тема за съня и сънуването е занимавала и до днес е част от творчеството на поетите – от Калдерон до поколението на Владимир Левчев – Ани Илков и Румен Леонидов. Новата стихосбирка на Владимир Левчев "География на съня" се вписва в тази редица и неминуемо напомня стихотворението му, дало заглавието на негова книга от 80-те..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
Целебната сила на вълшебната приказка не е мит, осъзнали са го психотерапевтите от Фройд насам, особено Юнг, който насочва вниманието към архетипите в..
В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg