Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кога да търсим ерготерапевт?

| обновено на 04.04.24 в 09:40
Снимка: unsplash.com

Стефан Валюков, ерготерапевт с 11-годишен опит, специализиран в сензомоторното развитие, сподели в интервю за "Нашият ден“, че основната цел на ерготерапията е да помогне на децата с аутизъм да изградят умения за самообслужване.

Той подчерта, че всеки малък човек следва да достигне определени етапи в развитието си, и че ако има задръжки по какъвто и да е повод, ерготерапията има за цел да помогне на децата уменията, необходими за възрастта.

Една от основните трудности, с които се сблъсква Валюков при работата си, е сензорната преработка при децата. Той обясни, че това е основният им дефицит и че мнозина от тях пропускат важни етапи в развитието на мозъка си, което води до проблеми в учебния процес.

Относно диагностирането на такива проблеми, Валюков призова педиатрите да бъдат внимателни и да забележат задръжките в развитието на детето, тъй като аутизмът не се ограничава до неговоренето или проговарянето.

За ерготерапевта детското развитие е цяла вселена, включваща сензомоторното, комуникативното и когнитивното развитие. Всяка сесия с детето е уникална, като някои деца изискват повече стимули за релаксация, докато други имат нужда от по-структуриран подход.

Той отбелязва, че често пъти децата, които изглеждат невъзпитани, всъщност просто имат сензорни дефицити. Нормално е децата да бъдат енергични и любопитни, но важно е техният развой да бъде наблюдаван и да не се изпускат важни етапи. Въпреки това, Валюков напомня, че в България все още липсват стандарти за развитие и използваме чужди.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Четирима души умират от хепатит всеки ден заради ненавременно лечение

В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. На..

публикувано на 21.05.25 в 13:13

128 СУ "Алберт Айнщайн" в София празнува 50-годишен юбилей

128 СУ "Алберт Айнщайн" в София празнува 50-годишнина. В седмицата на училищния юбилеен концерт в "Нашият ден" гостува Юлиян Плачков, директор на 128 СУ "Алберт Айнщайн" от 2011 година насам, учител по история, но човек, улавящ пулса на съвременността. Екипът на училището се придържа към максимата на Айнщайн, която гласи: "Животът е..

публикувано на 21.05.25 в 12:46

По-високи доходи в здравеопазването – неотложна необходимост

В ефира на предаването Lege Artis  Петър Галев от платформата CredoWeb коментира актуалните проблеми и нужди на българската здравна система. Основният фокус бе върху необходимостта от адекватно финансиране на здравеопазването и структурни промени, които да осигурят устойчивост и по-високо качество на услугите. От Българския лекарски съюз настояват..

публикувано на 21.05.25 в 12:28
Г-жа Мончева с ученици

Българското училище "Иван Станчов" и мирната битка за самосъзнание и принадлежност

За Българското училище "Иван Станчов" към Посолството на Република България в Лондон в "Нашият ден" разказва журналистът от екипа на предаването Нина Цанева. Цанева споделя впечатленията си от посещението си в столицата на Обединеното кралство по покана на Лектората по български език към Департамента по славянски и източноевропейски езици в..

публикувано на 21.05.25 в 10:30

Какво храни гнева на младите хора?

Младежки банди, улични хулигани, локали – няма значение как ще наречем тези млади хора, по-важното е, че у нас почти всеки знае подобна история, ставал е свидетел, а понякога е бил и жертва на насилие. Защо няма работещ механизъм, за да бъде предотвратено това насилие, особено след като нападателите в повечето случаи са познати? Кое държи младежите..

публикувано на 21.05.25 в 10:01