Eмисия новини
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Актьорът Калоян Желев с награда "Икар" в категорията "Дебют"

В Световния ден на театъра – 27 март, Съюзът на артистите в България връчи тазгодишните награди "Икар”, които се присъждат на най-добрите постижения в сценичните изкуства.

В категорията "Дебют" беше отличен младият актьор Калоян Желев.

"Подобни награди не трябва да ни възгордяват прекалено. Да, трябва да сме доволни от себе си, но при всички положения трябва да сме здраво приземени и да продължаваме да работим", сподели в "Артефир" Калоян Желев.

Наградата е за ролята на Кристофър в спектакъла "Странна случка с куче през нощта" по едноименния роман на Марк Хадън. Постановката е на Боян Иванов в Драматичния театър "Сава Огнянов" - Русе.


Калоян Желев завършва актьорско майсторство в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" през есента на 2023 година, в класа на проф. Атанас Атанасов. Дебютната си роля на професионална сцена получава след спечелен кастинг, обявен от режисьора на спектакъла Боян Иванов.

Така още в началото на творческия си път в театъра младият актьор се изправя пред изпитанието да бъде два часа непрекъснато на сцената, превъплъщавайки се в образа на 15-годишното момче Кристофър, което е диагностицирано с Аспергер аутизъм.

"Историята представя един проблем, който е доста сериозен и може би даже наслояващ се напоследък, тъй като може би все повече деца се раждат с подобни заболявания.


Най-важното е, че хората, след като излязат от залата, гледали това представление, са усмихнати, замислени. Надявам се да са една идея по-толерантни, тъй като ние тук, в България, нямаме познание в тази област, а това са едни нормални хора всъщност – и те, както нас, са нормални. Даже и аз, преди да работя по този текст, сигурно и аз не съм ги гледал нормално".

Целия разговор с Калоян Желев можете да чуете в звуковия файл.

Снимки: Драматичен театър "Сава Огнянов" - Русе

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бисер Лазаров

"Следобедът на един фавн" през погледа на Бисер Лазаров

Изложба живопис открива в галерия "Нюанс" известният художник и преподавател в НХА Бисер Лазаров.  Вернисажът е на 15 април от 18 до 20 часа, а експозицията ще остане в галерията до 11 май . Присъства един мой сантимент, свързан с моя стара любов към литературните течения на хедонизма и бохемството, чиито прекрасни представители са Оскар Уайлд и..

публикувано на 15.04.25 в 17:57
Иво Милев

"Чакай и се надявай" с Иво Милев

"Какво може да направи един биограф, вече разказал живота на Владимир Димитров-Майстора, на Алеко Константинов-Щастливеца, на Илия Бешков? Как какво – да ни разкаже и своя живот. Книгата "Чакай и се надявай" ни връща в едно време на надежди, на устреми, на жажда за знание и съзидание. Но и на трудности, чието преодоляване е стимул за всеки от нас,..

публикувано на 15.04.25 в 17:43

Душата – не просто като метафора

Новата книга "Дарбата на душата" на един от най-добрите регресионни терапевти в България – Яна Аврамова-Атанасова е продължението, което мнозина очакваха. След като ни въведе в света на регресията и невидимите измерения на съществуването, авторката на книгата "Регресия" сега ни повежда още по-дълбоко – към самата същност на човешката душа и нейните..

публикувано на 15.04.25 в 17:28

"Аз, художникът" – ретроспективна изложба на Стефан Гацев в СГХГ

Изложбата "Аз, художникът" , посветена на 90 годишнината от рождението на Стефан Гацев (1935–1986),  пресъздава хронологично творческия му път. Завършил първия випуск на Художествената гимназия, а след това "Живопис" в Националната художествена академия при проф. Илия Петров и "Декоративно-монументални изкуства" в ателието на проф. Георги..

публикувано на 15.04.25 в 16:07

Връзка между човек и природа в новата изложба на Нора Ампова

"Йокута" e името на новата изложба на Нора Ампова. Заглавието идва от шведската дума gökotta – копнежът да се събудиш рано, за да чуеш първата песен на птиците. Това северно понятие става концептуална рамка за произведенията, чрез които художничката изследва връзката между човек и природа, памет и лична метаморфоза. Водена от копнеж по..

публикувано на 15.04.25 в 12:55