Времето, с течение на което културата еволюира и се променя, носи със себе си богатство от истории и вдъхновяващи личности. В този контекст разговорът с писателя Николай Табаков разкрива едно ново измерение на културата, осветяващо я през призмата на спомени и лични връзки. С вдъхновение и припомняне на негови срещи със значими фигури на българската култура, Табаков споделя специалната си връзка с Вера Мутафчиева. В разговор за "Terra Култура" писателят не спестява думи в описание на сложността и богатството на нейната личност.
"Вера – казва Табаков, – не може да се забрави". С топлина и уважение той споделя спомени от тяхната близка приятелска връзка и честите срещи в нейния дом. Табаков казва, че тя никога не използва думата "Бог", но през един особен образен език ни показва как да вдигаме погледа си и да търсим висши смисли в живота.
"В последните си години Вера казваше: "Когато си отида от този свят, гледайте в облаците, там ще ме видите". Един Бог знае каква религия изповядваше Вера, беше османист по образование, не съм я чувал да произнася думата Бог. По този начин тя ни казваше – вдигнете си очите от носовете на обувките, погледнете нагоре", разказва той.
"Пиехме си ракията в нейната кухня, в която аз познавах всеки детайл, всяка вазичка, тигана, в който тя готвеше… До тях имаше една пицария, там ходехме вечерно време, смешното беше, че в съседното заведение се събираха прочутите генерали от ресторант "Монтерей", които, за да стигнат до заведението, трябваше всяка вечер да минават покрай нашата маса. Не мога да ви опиша какво уважение изпитваха тези хора към Вера", разказва още той.
"Дано да съм ученик на Вера", казва той и признава "трудно е да бъдеш неин ученик, това са много високи изисквания. Хора като нея, Радичков, Хайтов и другите, пътуваха в друга класа, те не бяха нормални хора. Това бяха хора на духа. Те не си играеха в дребнавости, правеха такива неща, че зад тях остават школи."
В предаването писателят шеговито цитира и едно определение, което е давал приживе проф. Богдан Богданов за Вера Мутафчиева: "Най-високо просветеният циник в българската литература се казва Вера Мутафчиева“.
Участие в разговора взе и директорът на програма “Христо Ботев“ Кин Стоянов. "Имах щастието след 1998 г., около моята 40-годишна възраст, да общувам с Вера Мутафчиева, която беше член на Управителния съвет на Фонд "13 Века България", разказа той в ефира на предаването.
"В своята зряла възраст аз попаднах в съвсем друг писателски дом, от дома на Радой Ралин попаднах в дома на Вера Мутафчиева, на една зряла възраст, вече с четири деца, там получих едно съвсем друго възпитание – не знам на кой от двамата да съм по-благодарен", смеейки се, разказва Стоянов.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Проф. Галина Лардева нарича Снежана Симеонова "голямата лейди на българската скулптура". И допълва: "Тя е един от най-прекрасните ни автори, скулптори. Силна и мека, фина и категорична. Много смела и в същото време много женствена". А в своя статия Диана Попова отбелязва, че нейните експозиции "винаги проблематизират важни аспекти на изкуството и..
Вчера в зала "Райко Алексиев", СБХ пред многобройна публика беше открита изложбата на големия скулптор Павел Койчев – "Мъжки, женски, среден род, единствено и множествено число". Година и половина след предишната му изложба в същата зала "Homo sapiens – възпоменание" се срещаме с неговите фигури на жената, мъжа, децата, които са от стиропор и..
Фондация "Тодоров" учреди отличие за българска наука и литература. Идеята е на акад. Иван Тодоров. Първите отличия ще бъдат връчени на церемония на 20май 2024 г. от 18.00 ч. в зала "Проф. Марин Дринов" в Централната сграда на БАН, ул."15 ноември" №1. Ще се състои представяне на фондация "Тодоров" и връчване на нейните отличия на името на акад...
На 17 май се открива първото издание на Седмица на африканската култура в София . Пълната програма за фестивала можете да намерите тук . Седмицата на африканската култура в София е продължител на вече над десетгодишната традиция в отбелязването на Деня на Африка – 25 май, датата, на която в 1963 г. е основана Организацията за африканско..
"Наведнъж" са текстовете, събирани в продължение на седем години след дебюта на Стефан Икога – "Непукистика", пише за книгата Йордан Д. Радичков. Задъхани, разхвърляни между кварталите и улиците на София и българското Черноморие, стиховете му рисуват картини на хармоничното съществуване, на споделеност, както и картини на истерията, гнева и..
Евроскептичните гласове казват, че гражданите ще обеднеят, ако бъде прието еврото у нас. Допълват, че България не е готова, че Европейският съюз е..
Село Долни Луковит се намира в община Искър, област Плевен и в него живеят около 1700 човека. На около един километър от селото е съществувало римско селище..
Вчера в зала "Райко Алексиев", СБХ пред многобройна публика беше открита изложбата на големия скулптор Павел Койчев – "Мъжки, женски, среден род,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg