Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как се учи доброволчество?

| обновено на 09.04.24 в 09:41

В днешно време, когато социалните проблеми се издигат като важни предизвикателства за обществото, включването на младежите в доброволчески дейности е от съществено значение за тяхното развитие и за благото на обществото като цяло. Мария Тонкина от Фондация "От нас зависи", която е организатор на инициативата "Дай 5!", споделя в интервю за "Нашият ден" важността на такива проекти за привличането на младежите към доброволчеството.

В България само 14% от младежите участват в доброволчески дейности, което е намалено в сравнение с други европейски страни. Това се дължи на ограничения достъп до доброволчески проекти за младежи, въпреки наличието на множество доброволчески организации. В този контекст инициативата "Дай 5!" се явява като важен механизъм за привличане на младежите към доброволчеството.

Проектът цели първо, да запознае младежите с работата на 10 неправителствени организации, които действат в различни сфери, и второ, да развие уменията на учениците за решаване на социални проблеми, които са от значение за обществото. Чрез този подход "Дай 5!" цели да стимулира младежите да размислят активно и да се ангажират в решаването на проблеми.

Проектът стартира с информационна част, където учениците имат възможност да се запознаят с дейността на доброволческите организации по иновативен начин, чрез "жива библиотека". Тук те имат възможност да се срещнат с "живи книги" - доброволци от различните организации, които отговарят на техните въпроси и им представят своите мотивации за доброволческата работа.

Следващият етап от инициативата предоставя на учениците възможност да гласуват за предпочитаната от тях организация, към която да се насочат за помощ. Те ще работят върху конкретен проблем, който съответната организация среща в своята ежедневна дейност.

Изглежда, че инициативата "Дай 5!" не само предлага възможности за ангажиране на младежите в доброволческа дейност, но и развива техните умения и вяра в собствените способности да влияят на обществото.

Кои са основните дейности, които проектът обхваща - чуйте в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Камино де Сантяго" и магията на срещите

Дора Давидова – учителка, медицинска сестра и православна християнка – продължава своя вълнуващ разказ за пътуването по легендарния поклоннически път "Камино де Сантяго". Във втория епизод от своите странствания, тя споделя в ефира на "Нашият ден" впечатленията си от срещите с хората и дори от необичайното си запознанство с един кон. По пътя..

обновено на 22.11.24 в 09:24
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36