Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как се учи доброволчество?

| обновено на 09.04.24 в 09:41

В днешно време, когато социалните проблеми се издигат като важни предизвикателства за обществото, включването на младежите в доброволчески дейности е от съществено значение за тяхното развитие и за благото на обществото като цяло. Мария Тонкина от Фондация "От нас зависи", която е организатор на инициативата "Дай 5!", споделя в интервю за "Нашият ден" важността на такива проекти за привличането на младежите към доброволчеството.

В България само 14% от младежите участват в доброволчески дейности, което е намалено в сравнение с други европейски страни. Това се дължи на ограничения достъп до доброволчески проекти за младежи, въпреки наличието на множество доброволчески организации. В този контекст инициативата "Дай 5!" се явява като важен механизъм за привличане на младежите към доброволчеството.

Проектът цели първо, да запознае младежите с работата на 10 неправителствени организации, които действат в различни сфери, и второ, да развие уменията на учениците за решаване на социални проблеми, които са от значение за обществото. Чрез този подход "Дай 5!" цели да стимулира младежите да размислят активно и да се ангажират в решаването на проблеми.

Проектът стартира с информационна част, където учениците имат възможност да се запознаят с дейността на доброволческите организации по иновативен начин, чрез "жива библиотека". Тук те имат възможност да се срещнат с "живи книги" - доброволци от различните организации, които отговарят на техните въпроси и им представят своите мотивации за доброволческата работа.

Следващият етап от инициативата предоставя на учениците възможност да гласуват за предпочитаната от тях организация, към която да се насочат за помощ. Те ще работят върху конкретен проблем, който съответната организация среща в своята ежедневна дейност.

Изглежда, че инициативата "Дай 5!" не само предлага възможности за ангажиране на младежите в доброволческа дейност, но и развива техните умения и вяра в собствените способности да влияят на обществото.

Кои са основните дейности, които проектът обхваща - чуйте в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Серго Маркарян

Серго Маркарян: Протестиращите в Грузия казват – ако не сме свободни, по-добре да не сме живи

Въпреки продължаващите седмици масови протести парламентът в Грузия окончателно прие оспорвания закон за "чуждите агенти". Какво следва за Грузия, защо много анализатори предричат бъдеще за Грузия като това на Беларус и възможно ли е то? За влиянието на Русия в политиката на Грузия и не само там, има ли вина Западът за тежкото положение в Украйна..

публикувано на 17.05.24 в 16:45

Приемане на наследство по опис от малолетно дете и изпълнение на решение в страна членка на ЕС

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Елка Пороминска  отговаря на слушателски въпроси в предаването. Слушатели от град София (г-жа Николова и синът ѝ) задават следния въпрос: "Наследници сме на моя съпруг и баща на детето ни на имущество, което включва недвижими имоти в България, както банкови сметки в България и в..

публикувано на 17.05.24 в 15:10

В "Пирогов" откриха изложбата "Медицината в Османската империя"

Изложбата "Медицината в Османската империя" на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" беше открита в Университетската спешна болница "Пирогов". Официалното откриване беше водено от изпълнителния директор на болницата д-р Валентин Димитров и директора на библиотеката доц. Красимира Александрова. Тази изложба представя най-интересните и важни..

обновено на 17.05.24 в 12:51
Тодор Тодоров и Анелия Торошанова

Обидата и клеветата – престъпленията на обществото след социализма

Обидата и клеветата – престъпленията на обществото след социализма и как да докажем истината с лъжа? Това е темата на предаването "Законът и Темида". Коментар прави Тодор Тодоров , криминалист и графолог, консултант на предаването.  " Обидата и клеветата са престъпления от частен характер . По времето на социализма те са се преследвали като..

публикувано на 17.05.24 в 12:35
Мая Манолова

Художничката Мая Манолова – свободоното дете на две култури

Мая Манолова е млада, талантлива художничка – дете на две култури. Неин баща е големият варненски маринист Димитър Манолов, а майка ѝ е полякиня, литератор и филолог.  В "Нашият ден" Манолова разказва, че е израснала в сърцето на варненската бохема в едно двуезично, артистично семейство. Светогледът ѝ се повлиява както от творческия устрем на..

публикувано на 17.05.24 в 11:29