Като млад архитект, Румен Джагаров избира да тръгне по един по-особен път – скицира къщи, за да ги съхрани в умовете на хората. Джагаров, който живее в крайдунавското Ново село, разказва в "Нашият ден" за мисията, на която се е отдал след завършване на Университета по архитектура, строителство и геодезия.
Джагаров е на 27 години, израснал е в Горубляне, но като дете прекарва летата в Ново село. По думите му житейският и професионален път, който е избрал към момента, е тесен, криволичещ и по-спокоен.
Според младия архитект, въпреки че някои къщи и сгради не са под закрила на Закона за културното наследство, е добре да бъдат опазени и представяни като културни ценности. Крайдунавските къщи, които Джагаров скицира, имат своите специфики и интересна история. Тяхната фасада е лаконична, но интересен акцент в архитектурата им са сводовете на верандите, които добавят уют и красота. Джагаров разказва, че тези арки са привнесен детайл от майстори, дошли от Пирот. Подобни архитектурни елементи архитектът е откривал и във Враца, Монтана, Видин, Лом и Предбалкана.
Повече по темата чуйте в звуковия файл:
Какво представлява т.нар. "Заповедно производство"? Какви са новите моменти във връзка с влизането в сила на измененията на уредбата в Гражданския процесуален кодекс? Извън общото производство чрез съдебни дела общ исков процес е предвидено отделно производство за защита на гражданските права. И това е заповедното производство. Налице са изменения,..
Настаняването на лица за психиатрично лечение – какво казва законът? Носят ли наказателна отговорност извършители на тежко деяние, които имат психично заболяване? През последните дни имаше два изключително неприятни инцидента. Мъж, който два поредни дни беше заснет да се хвърля под коли на столичния булевард "Борис III", в последствие се самоуби, като..
Виктор Асенов и Тади, неговото куче водач , са в студиото на "Нашият ден" с един вдъхновяващ разказ – за границите, които сами си поставяме и тяхното премахване чрез силата на волята. Виктор се самоопределя като "непобедим победител". Той се движи напред и нагоре, без да вижда хоризонта, и може да се похвали, че е планински ултрамаратонец ...
Защо понякога се обичаме само на думи? Любовта представлява комплексно, емоционално състояние, което е нещо между грижа, уважение, признание и преданост към другия човек. От тази емоция зависи поддържането на здрави връзки между хората. Но съществува проблем с "празните думи" в любовта днес. Понятието за "празни думи" или думи, които..
За културата на виното и новостите във винения свят, за вината, които опитаме през месеца на виното и любовта – разговор в "Нашият ден" с Веселин Савов , винен познавач, вносител и дистрибутор на италиански вина, популяризатор на културата на виното. Савов споделя, че популяризирането на винената култура и на италианските вина е голямо..
Димитър Йосифов, първият български естраден певец, навършва 90 години точно на 13 февруари. В "Нашият ден" разговаряме с легендата на българската..
Слънчевата енергия изпревари въглищата в електроенергийния микс на ЕС през миналата година. В страните от ЕС Слънчевата енергия е генерирала 11% от..
Семестриалната изложба на ателие "Керамика" на Нов български университет се нарича Fun & Games и беше открита в галерия "Сердика" с галеристка Клара..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg