Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Да скицираш къщи, за да ги запазиш в умовете на хората

Снимка: Личен архив

Като млад архитект, Румен Джагаров избира да тръгне по един по-особен път – скицира къщи, за да ги съхрани в умовете на хората. Джагаров, който живее в крайдунавското Ново село, разказва в "Нашият ден" за мисията, на която се е отдал след завършване на Университета по архитектура, строителство и геодезия.

Джагаров е на 27 години, израснал е в Горубляне, но като дете прекарва летата в Ново село. По думите му житейският и професионален път, който е избрал към момента, е тесен, криволичещ и по-спокоен.

Според младия архитект, въпреки че някои къщи и сгради не са под закрила на Закона за културното наследство, е добре да бъдат опазени и представяни като културни ценности. Крайдунавските къщи, които Джагаров скицира, имат своите специфики и интересна история. Тяхната фасада е лаконична, но интересен акцент в архитектурата им са сводовете на верандите, които добавят уют и красота. Джагаров разказва, че тези арки са привнесен детайл от майстори, дошли от Пирот. Подобни архитектурни елементи архитектът е откривал и във Враца, Монтана, Видин, Лом и Предбалкана.

 Повече по темата чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Биопринтиране на органи – етични аспекти и потенциал

В Пловдивския медицински университет се намира първият български биопринтер. Това нарежда страната ни сред европейските лидери в здравните иновации, свързани с принтирането на тъкани и органи. Интердисциплинарен екип от лекари, фармацевти, дентални специалисти, биолози и експерти по медицинско право изследват огромните възможности и потенциалните..

публикувано на 14.05.24 в 14:05

Как изкуственият интелект помага в разкриването на престъпления?

Роботиката е стихията на Димитър Рангелов още от гимназистките му години в Софийската професионална гимназия по електроника “Джон Атанасов“. Капитан на отбор по роботика, победител в състезания и преподавател на курсове за деца и юноши, Димитър не спира да изумява със своите разработки. Сред последните му достижения е софтуер, който вече..

обновено на 14.05.24 в 13:18
проф. Христо Пирински

Защо сдружение реши да преиздаде първия учебник по гражданско образование у нас?

В днешния епизод на предаването "Нашият ден" вниманието е насочено към значението на гражданското образование в съвременното общество. Професор Христо Пирински, директор на финтех програмата в University of Central Florida, изрази своите мисли по въпроса, акцентирайки върху значимостта на културата и образованието за икономическото развитие на едно..

обновено на 14.05.24 в 12:28
Д-р Антония Първанова

Д-р Антония Първанова: Наложително е да има общи европейски регулации в здравеопазването

За иновациите и неслучилите се проекти в областта на здравеопазването и за здравето като изконна човешка ценност – разговор в "Нашият ден" с д-р Антония Първанова , бивш евродепутат с дългогодишен политически опит в сферата. В своята кариера на евродепутат д-р Първанова е координатор в комисията на Европейския парламент по правата на жените и..

публикувано на 14.05.24 в 11:40

За какво най-често се обаждат хората на "Линията за алкохол и други зависимости"?

Вече петнайсет години у нас функционира уникалната по рода си телефонна линия за наркотици, алкохол и хазарт, която предлага безплатни консултации .  Тази инициатива е под егидата на Асоциацията за рехабилитация на зависими (АРЗ) "Солидарност", която е единствената в България, предлагаща подобен вид помощ. В интервю по темата за националното..

обновено на 14.05.24 в 10:23