Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Легенди от Делиормана оживяват в спектакъл на Разградския театър

Драматичният театър "Антон Страшимиров" в Разград тръгна на априлско турне със спектакъла "Щъркелите на Делиормана".

Драматизацията и постановката са дело на Надя Асенова, която е обединила в спектакъла три разказа на д-р Хасан Ефраимов – "Карасинанският вятър", "Делиорманска пролет" и "Волският рог".

Идеята идва от директора на Разградския театър Таня Карбова, която залага в концепцията си да има един театрален проект, който да съответства повече на факта, че два етноса съжителстват в този регион, разказа в "Артефир" режисьорката Надя Асенова.

"Беше много любопитен процес за мен, аз тръгнах леко предубедена, защото не го усещах като "най-моето нещо", но в крайна сметка открих толкова човещина и толкова неща, които свързват българи и етнически турци, колкото досега не бях виждала в други материали.


Били ли сте в Делиормана? Приказно е: луната е огромна,
природата е омагьосваща, а хората… Ето, за хората е нашето представление.

Това са три легенди,които разказват за любовта, за предателството, за грешките, за добрите дела, но най-вече за надеждата".


В представлението участват Камен Иванов, Иван Иванов, Веселин Борисов, Бисер Маринов, Евгени Стефанов, Николай Сяров, Яцек Янков, Гюнеш Моканов, Зехти Бамов, Таня Карбова, Ралица Нейкова, Виолета Желязкова, Цветана Радушева, Невена Денчева, Росица Кехайова, Евгени Марков, Ивайло Сяров, Иво Стоянов.

Сценографията и костюмите са на Тодор Райков, музикалната обработка е на Лия Иванова, сценичен бой – Камен Иванов.


Публиката в София може да гледа спектакъла "Щъркелите на Делиормана" на 10 април в театър "Българска армия" и на 15 април в театър НАТФИЗ.

Следващите спирки от турнето на Разградския театър са:

17 април – Кърджали,ТМЦ
18 април – Стара Загора, Държавен куклен театър
20 април – Тръстеник, НЧ "Христо Ботев-1925"

Снимки: ДТ "Антон Страшимиров"
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Велин Манов, Мария Василева и Мартина Йорданова

Дарението на Гауденц Руф на Националната галерия, подредено в изложба

Дипломатът, филантроп и колекционер Гауденц Руф дари на Националната галерия произведения от личната си колекция. В изложбата "Изкуството да колекционираш време" са включени всичките творби от дарението. Експозицията показва 21 автори – 12 българи и 9 чужденци. Присъствието на автори от България, Сърбия и Черна гора говори за регионален..

публикувано на 28.07.25 в 16:14

Писателят анималист разказва…

Култовото предаване "И ловец съм, и рибар съм" тази неделя въвлича многобройната си вярна публика в интересен разговор за природата, за вечната тайна – и явна конкуренция между ловци и рибари, но и за литературата!  Защото гост и събеседник е Лъчезар Воденичаров, познат на читателите си като Воден Чаиров. Ловец, рибар,  кучкар, инженер, но и..

публикувано на 28.07.25 в 14:05

Георги Шашиков: Фаготът като съдба и билет към Япония

В рубриката "Културен отпечатък" на Terra Култура фаготистът Георги Шашиков сподели своята вдъхновяваща история – история, в която музиката не е просто професия, а съдба и начин на общуване. Макар и малко познат у нас, Шашиков е истинска звезда в Япония – страна, която вече близо две десетилетия нарича свой дом. Георги Шашиков започва..

обновено на 28.07.25 в 13:12

Глаголицата вдъхновява художничка за изложбата ѝ "Словото за Мир"

"Озарена съм и благодарна за даровете, който се леят за мисията "Словото за Мир". Творческите проявления на Словото са наистина семена, които се множат, когато сме спокойни, добри и отворени за светлината във всеки човек" – с такива думи се обръща към приятелите си художничката Мира Копанаров. От 18 години тя живее и твори в Канада. "Много..

публикувано на 28.07.25 в 13:10
Георги Господинов

Изкуството в мен: Георги Господинов

Той е най-превежданият и най-награждаваният извън България български писател – първият българин, носител на литературната награда "Международен Букър" за романа си "Времеубежище", преведен на английски от Анджела Родел. Той е Георги Господинов.  Още с първата си стихосбирка е отличен с Националната награда за дебют "Южна пролет", а н егови..

публикувано на 28.07.25 в 12:56