Според статистиката едно на всеки пет деца има проблем, свързан с психичното здраве. На телефон 112 от началото на 2020 година до ноември 2023 година са постъпили 144 576 сигнала. За същия период са издадени 13 600 заповеди за незабавна защита. Броят на пострадалите деца е 4015 – близо 25% от случаите. 25 709 са обажданията, получени на Националната телефонна линия за деца 116-111 само за изминалата година. Над 45 000 са подадените сигнали към Центъра за безопасен интернет. Децата несъмнено живеят в една изключително предизвикателна среда. За психичното здраве на децата и рисковите фактори в "Нашият ден" говори клиничният психолог София Димитрова.
Според Димитрова в ранна възраст се наблюдават проблеми, свързани с обучението и начина, по който децата възприемат информация днес. Излагането на технологии и интернет води до влошаване на концентрацията и способността за учене. От технологиите се повлиява и системата за награждаване в мозъка – децата очакват да бъдат възнаградени с по-малко усилия. Този проблем е свързан с мотивацията в учебна среда, обяснява психологът.
Двете най-важни места в живота на едно дете са домът и училището. Там подрастващите черпят опит и развиват своите социални умения. В училището всичко се свежда до интеракцията между учителя и детето, която трябва да бъде пълноценна, по думите на Димитрова. Един от големите фактори в травмирането на детската психика е насилието. Психологът обръща внимание, че то може да окаже влияние и индиректно – чрез неподходяща игра или филм. "Ние, като родители, сме отговорни за информацията, на която са изложени нашите деца", заявява гостът.
Рисковите фактори започват още преди раждането на детето. Те са свързани както с пренаталното развитие на плода, така и с генетични предпоставки. След раждането е особено важно майката да изгради здрава връзка с детето, за да може в последствие то да развие доверие и умение за формиране на взаимоотношения. Димитрова призовава родителите да играят с децата си и да им обръщат качествено и конструктивно внимание. Психологът споделя, че в повечето случаи семействата твърде късно решават да потърсят психологическа помощ и така се изпускат чувствителни моменти в развитието на детето.
Технологията се е превърнала в детегледачка в днешното динамично време. Това е донякъде необратим процес, затова Димитрова съветва родителите да не подценяват човешкия контакт, да налагат времеви контрол над седенето пред екрана и да насърчават гледането на по-полезно съдържание в интернет.
В началните класове най-често срещаните проблеми са обучителни – дислексия, езикови трудности, хиперактивност и дефицит на вниманието. В зависимост от качествата на социалните контакти в тийнейджърска възраст подрастващите показват признаци на тревожност и депресия. Димитрова съветва: "Винаги, когато нещо притеснява родителя, е добре той да се обърне към психолог."
В случаите, когато става въпрос за работа върху емоционалния свят и поведението на детето, най-добре е родителят да бъде активна част от процеса, казва психологът.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
На 8 май в Гимназия за дигитални науки "СофтУни БУДИТЕЛ" се проведе СТЕМ ден, посветен на темата "Как това, което консумираме, влияе на поведението и здравето ни". В рамките на събитието десетокласници представиха пред своите по-малки съученици – осмокласници – различни аспекти на вредите от модерни субстанции като вейпове, снус и райски газ...
"В началото на реформата беше заложено здравната вноска да расте през определен период от време до достигане на над 12%. През годините това нещо се забрави, но ние го помним и ще го напомняме." С тези думи д-р Николай Брънзалов, председател на Българския лекарски съюз (БЛС), напомни преди дни в ефира на БНР за един от първоначалните ангажименти в..
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. На..
128 СУ "Алберт Айнщайн" в София празнува 50-годишнина. В седмицата на училищния юбилеен концерт в "Нашият ден" гостува Юлиян Плачков, директор на 128 СУ "Алберт Айнщайн" от 2011 година насам, учител по история, но човек, улавящ пулса на съвременността. Екипът на училището се придържа към максимата на Айнщайн, която гласи: "Животът е..
В ефира на предаването Lege Artis Петър Галев от платформата CredoWeb коментира актуалните проблеми и нужди на българската здравна система. Основният фокус бе върху необходимостта от адекватно финансиране на здравеопазването и структурни промени, които да осигурят устойчивост и по-високо качество на услугите. От Българския лекарски съюз настояват..
Еделина Кънева – директор на Музикалния театър “Стефан Македонски”, Кръстю Кръстев – арт директор на Драматичен театър “Николай Масалитинов” - Пловдив, и..
На 22 май 2025 г. (четвъртък) от 17:30 ч. Националният етнографски музей – БАН ще открие нова временна експозиция, озаглавена "Звездното небе –..
Преди празничния 24 май в "Нашият ден" разговаряме с Диана Андреева , директор на Обсерваторията за изследване на културата. Повод за срещата е докладът..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg