Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Забравени сграфито пана се превръщат в атрактивно визуално преживяване

| обновено на 12.04.24 в 11:12

Три важни стенописа на известни художници ще се възродят с помощта на 3D мапинг техниката. Проектът Heritage Illuminated, иницииран от млади артисти, цели да акцентира върху творбите на Стоян Илиев, Георги Божилов-Слона и Марчо Караджов, разположени в София, Пловдив и Велико Търново.

Първата инсталация ще бъде представена на 26 април пред входа на Театър „199“ в София. Видеопроекцията ще оживи стенописа "Булгарплод" на Стоян Илиев, придавайки му нова динамика и красота чрез 3D мапинг техниката.

Създателят на проекта, Владислав Илиев, сподели в ефира на “Нашият ден“ за важността на възродяването на културното наследство и усилията за запазването на изчезващите стенописи и фрески. Той подчертава, че инициативата не само възкресява тези произведения, но и ги запазва в дигитална форма за бъдещите поколения.

Проектът не само ще представи 3D мапинг инсталации, но и ще създаде видео арт филм, който да разкрие красотата и важността на сграфито и 3D мапинг техниките.

„Работим с тези пана, монументални фрески, т.нар. “сграфито техники“. Това е една техника, която идва от Италия от ХVI век и всъщност означава “издраскване“. Това са слоеве, които се налагат и посредством това издраскване се образува една рисунка. В последните години забелязвам адски много такива пана“, казва той и допълва:

“Направено е прочуване, в което си вижда, че има над 1200 такива пана, голяма част от тях са изоставени и се рушат по различни причини като частна собственост и саниране. И като екип от хора, които се занимават с визуални изкуства, решихме да обърнем внимание на тези пана и посредством техниката 3D maping, която вече не е толкова нашумяла, решихме да направим едни проект, който да акцентира върху този проблем. Целта е да покаже красотата на тези две привидно различни техники и да отворим един разговор в обществото, свързан със заобикалящата ни среда“.

В допълнение, Владислав Илиев разкрива подробности за другите две творби. Стенописът на Георги Божилов-Слона в Пловдив е посветен на един от  първите книгоиздатели и печатари в страната – Христо Г. Данов, докато тази във Велико Търново, "Апотеоз", е първата напълно реставрирана работа, като самият автор ,Марчо Караджов, е присъствал при реставрацията.

По думите на Илиев проектът цели да акцентира върху важността на културното наследство и да провокира размисъл в обществото относно запазването на културните съкровища. Чрез иновативните технологии и изкуството, Heritage Illuminated подтиква хората да осмислят и разискват различни проблеми, свързани с историята и културата.

Съчетавайки традиционните техники на сграфито със съвременната 3D мапинг технология, проектът се надява да привлече вниманието и интереса на публиката към тези забравени произведения на изкуството.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Много приятни изненади очакват жителите и гостите на Габрово в следващите дни

Дните на хумора и сатирата започват днес (16 май) в Габрово и ще са изпълнени с творчески преживявания, изложби, церемонии за таланти, конкурси, карикатури, куклен театър, концерти, детски събития и разбира се – карнавално шествие с мото "Make Карнавал not war" . Няколко дена, които ще превърнат Габрово в столица на мира, изкуството и хумора,..

публикувано на 16.05.24 в 17:42

Седем години SoFest

От джаз, поп и рок музиката, през театъра и изложбите, SoFest Spring предлага на публиката 4 дни истинско изкуство. От 16 до 19 май на фестивалната сцена в Sofia Live Club пролетното издание ще представи 6 концерта и спектакъла, както и 5 специални премиери. Фестивалът, който вече 7 години предлага разнообразие от изкуство във всякакви форми, е подготвил..

публикувано на 16.05.24 в 17:03
Иван Кюранов

Красотата в изложба на Иван Кюранов

Иван Кюранов излага свои творби в самостоятелната си изложба "Красота".  Тя съчетава различни подходи и смесени техники – от класическите маслени бои върху платно до съвременни, стилизирани технологични постмодерни трактовки в областта на индивидуалните живописни интерпретации и взаимодействия с фотоизображения, използвани като базов материал.  Някои..

публикувано на 16.05.24 в 13:35

Феникс Върбанов и мъртвото течение в голямата човешка авантюра

Българското, китайското и френското се пресичат в житейското и творческо ДНК на художника Феникс Върбанов , роден от легендарната любов на художника Марин Върбанов (Ван Ман) с китайката Сун Куей. Тази вечер в галерия "Аросита" от 18 ч. художникът ще открие изложбата "Мъртво течение". За първите творчески искри, живота между три култури и..

публикувано на 16.05.24 в 12:45

Какво се случва на Солунския панаир на книгата?

Солунският международен панаир на книгата, провеждан в южната ни съседка Гърция, се очертава като едно от най-значимите литературни събития в Югоизточна Европа и не само. Тазгодишното издание привлича 1500 участници, които ще имат възможност да се включат в над 500 събития, разпределени в 14 зали и 4 различни сгради, заемащи обща площ от 16 000..

обновено на 16.05.24 в 11:06