От две години Световният ден на рециклирането, инициатива, която официално се координира в България от сдружение "БГ Бъди активен" и е част от кампанията "Искам да съм полезен…Рециклирай ме!" прераства в Месец на рециклирането. От сдружението отправят покана към училища и детски градини да измислят и осъществят прояви, свързани с рециклирането, и допълнително ги предизвикват да събират на пластмасови бутилки, като най-активните се удостояват с титлата "Герой на рециклирането" и награда Шишеяд.
Шишеядите на "БТ Бъди активен" са повече от 120 и вече се намират в различни градове на страната, разпознаваеми и обичани са от хората и засега няма посегателства върху тях, споделя Румяна Киризиева, член на изключително мотивирания и активен дамски екип на сдружението.
Физическата активност, опазването на природата, гражданската инициативност са областите, в които са насочени усилията на сдружението, което работи от 12 години. Децата и учениците са много важни адресати и партньори, защото "са проводник на промяната, на положителната посока, на различни наши идеи …Щастливи сме, че чрез децата ние успяваме да ангажираме и родителите, а чрез учебните заведения – дори местни общности, които се намират в околностите на учебните заведения, като обратна връзка имаме от учители, че учебно заведение е успяло да ангажира целия квартал…", казва Румяна Киризиева.
През следващия месец предстои още едно събитие, насочено към учебните заведения – "Ден без асансьори", също много позната инициатива, която тази година се провежда за десети път. "Изпращаме допълнително предизвикателство да ангажират и по-възрастните – не само родителите, но и бабите и дядовците, защото и те имат нужда от движение, да ги въвлекат в спортен празник, наречен "Баба, дядо и внуче" и по този начин хем да прекарат време… ние така го наричаме – връзка между поколенията… хем да се раздвижат, защото възрастните често са пренебрегвани, особено в България."
На 26 април сдружението ще е домакин на международна конференция "Спорт за здрава планета", която ще се проведе в дома на културата "Борис Христов" в Пловдив, "където отново ще покажем силата на спорта и как чрез спорта можем да образоваме, можем да постигаме повече устойчиви практики и целта ни е да обединим спортната общност и да покажем как заедно можем да допринесем за опазването на нашата планета… Събитието е отворено, със свободен достъп, ще има много интересни международни говорители, не само от България и Балканите, но и от Европа, от Европейската комисия…"
Чуйте цялото интервю в звуковия файл:
На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..
Марко Видал е поет, но също така и преводач от български на испански език. Човек, който обича да пътува чрез езиците и културите. Издател на едно съвсем малко и ново издателство, посветено на превода и популяризирането на литературата на малките езици. А само една малка част от неговите литературни маршрути минават през Испания, България, Узбекистан...
152 години след обесването на националния герой Васил Левски говорим за личността и делото на Апостола по два познавателни вектора. Първият – историческата наука за тази забележителна фигура от нашите националноосвободителни усилия, а вторият – образът на Левски както в произведенията на класиците, така и в произведенията на нашите съвременници...
На 18 и 19 февруари с тържествени прояви България отбеляза 152 години от гибелта на най-светлата личност в историята на нашето национално възраждане и освобождение от петвековно потисничество и безправно съществуване в рамките на Османската империя. Васил Иванов Кунчев, Дякон Игнатий, Апостола, Левски – не просто обаятелен образ на герой, мъченически..
"Т ук, където се намираме сега, в Централен Анадол, са много почитани думите на персийския поет и философ Мевляна Джеляледдин Руми, който казва: "Ела, който и да си ти", разказва туристическият гид Гирай УУр Йозджаш. И той обяснява, че на територията на Република Турция днес съществуват седем региона, със седем различни климата, дори със седем..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да..
"Небе, голямо колкото земята. С перо и четка за Добруджа" – така е озаглавена антологията, която наскоро излезе от печат и предстои да бъде представена..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg