Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За да не бъде заглушен общественият дебат

Александър Кашъмов
Снимка: БГНЕС

На 9 април т.г. в Дома на Европа в София се състоя международна кръгла маса със заглавие "Законът на Дафне: По-добра защита на журналистите от съдебен тормоз".

В рамките на кръглата маса бе представена новата Директива за защита на публично участващи лица от неоснователни и злоупотребяващи съдебни производства (дела-шамари, или SLAPP), приета в края на февруари от Европейския парламент. Тя е известна още като "Законът на Дафне", в памет на брутално убитата през 2017 г. малтийската разследваща журналистка Дафне Галиция, срещу която приживе са заведени над 40 SLAPP дела.

Организатори на срещата са Асоциацията на европейските журналисти, в партньорство с Програма "Достъп до информация" (ПДИ) и Коалицията срещу SLAPP делата в Европа (CASE).

Защо се смята, че директивата "Законът на Дафне" е историческа победа в борбата с делата-шамари? Кой е защитен и в кои случаи? И дали журналистическата общност най-после ще се опре на здрава система, изградена върху мерки за защита, даващи ѝ възможност необезпокоявано да изпълнява общественополезната си дейност?

Разговор в "Мрежата" с адв. Александър Кашъмов, директор на Програма "Достъп до информация".

Историческата победа

"Приемането на тази директива е историческа победа, тъй като последните десетилетия се засили натискът спрямо разследващите журналисти, гражданските активисти и неправителствените организации. Натиск, който да спре разследвания за корупция по високите етажи на властта – за нередности, за грешки и проблеми в управлението, както и опити, и акции да се заглуши гласът на инакомислещите, на критиците. Ето тези засилващи се тенденции, през последните 2-3 десетилетия, не трябваше да бъдат пренебрегвани. Ние сме свидетели, все повече и в България, както това се е случило, първо, в Северна Америка, после, в Западна Европа, на дела, в които огромни компании, имаме азбучни примери като Левинс срещу "Медиапул", АЕЦ "Козлодуй" срещу гражданката Наталия Станчева, повдигат искове за половин или един милион лева, заради това, че някой е извадил вярна информация, получена при това официално и по Закона за достъп до обществена информация. Просто на някого не е удобна тази документация да вижда бял свят. Ето заради това е толкова важна тази успешна инициатива, която премина през всички институции на ЕС и вече имаме приета директива. Разбира се, изстрадана много тежко от самата Дафне Галиция."

Мълчанието подпомага корупцията

"Рискът е насочен към журналистите или ръководителите на малки медии, които са свободни, които искат да оповестят на обществото важна информация. Има риск и за гражданските активисти, естествено. Ние не бива да забравяме, че и такива дела има у нас, дела които частни корпорации или политици, или бизнес представители, или държавни служители, което също е широко разпространено, особено когато говорим за малките места в България, а там е много по-трудно, защото  разследващите журналисти са много по-малко, от друга страна, феодалната затвореност е много по-голяма, започват да водят дела срещу неудобната истина. Така че всичко това е изключително релевантно, защото, без да има свободен достъп до информацията, която искат да ни подадат журналисти и медии, неправителствени организации и активисти, които са извършили разследвания, без свободен обществен разговор, ние не можем да дебатираме недъзите на управлението и не можем да имаме по-добро управление. Напротив, мълчанието подпомага корупцията и краденето на обществени средства."

Какво предстои? Какви стъпки трябва да направят държавите членки, за да проработи "Законът на Дафне" и какви са сроковете това да се случи?  

Как ще влезе тази директива в националната ни правна рамка можете да научите от звуковия файл.

Снимка – БГНЕС


По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

България и глобалните тенденции: Какво да очакваме за свободата на словото през 2025 г.?

През 2024 г. състоянието на българската журналистика продължи да бъде тревожно. Това стана ясно от годишното проучване на Асоциацията на Европейските журналисти в България (АЕЖ), според което близо 80% от журналистите оценяват медийната среда като "лоша", "много лоша" или "средна". Едва около 20% споделят, че ситуацията е "добра", а под 4% я..

обновено на 09.01.25 в 12:18
Христо Хинков

Какво научихме от Covid-19 и готови ли сме за бъдеща здравна криза?

През настоящата година българското здравеопазване се изправя пред редица важни предизвикателства и приоритети. Проф. Христо Хинков, бивш министър на здравеопазването, направи обобщение на ключовите моменти в ефира на Lege Atris , акцентирайки върху отчетените и пропуснатите теми в здравната политика за периода април–декември 2024 г. Един..

обновено на 09.01.25 в 10:28

Късно ли е за ваксинация, или как да се подготвим за грипа?

С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..

публикувано на 08.01.25 в 14:02

Етика и професионализъм в акушерството: Урок от "Майчин дом"

Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте! 

обновено на 08.01.25 в 14:00

Дисертация разглежда ролята на дулите в родилната грижа

В рубриката "Времето на редактора" на Бабинден, разговаряхме с Надежда Янкова , докторант в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Нейният дисертационен труд е фокусиран върху дулите – професионалистки, които подкрепят жените по време на раждане. В ефира на "Нашият ден" тя разказа за изследването си, което разглежда трансформацията на..

обновено на 08.01.25 в 13:21