Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Силвия Атипова: От петък до неделя пиша книга, а от понеделник се занимавам с политика

Силвия Атипова
Снимка: Личен профил

Един глас, който заслужава да бъде чут – този на Силвия Атипова, която е писателка, граждански активист и общественик. Атипова гостува в "Нашият ден", за да говори за писането, политиката и темите, които вълнуват Белгия, където тя живее, и България.

Атипова споделя, че детската ѝ мечта е била да пише книги, но професионалното развитие я отвежда в различни сфери. Първо се занимава с графичен дизайн, след това има собствен бизнес, а сега е част от световната борба с климатичните промени. Атипова се занимава с маркетинг и комуникации във фирма, която оптимизира процесите на работата в големи рафинерии за преработка на отровни вещества. Целта е намаляването на вредните емисии, изхвърляни от предприятията.

Българската аудитория не познава Силвия Атипова като писател. Тя започва да пише книги на английски език под псевдонима Силвия Ашби. Нейните пет романа в жанра романтична комедия не са превеждани на български. Атипова вече е част от лондонската литературна агенция "Дарли Андерсън", която активно работи с автори на жанрова литература. Сегашните ѝ литературни интереси са свързани с писането на социални трилъри.

"От петък до неделя пиша книга, а от понеделник се занимавам с политика. Това много пасва на неспокойната ми натура. Всички работи ми дават различни неща", казва Атипова. Тя споделя, че писането на социални трилъри ѝ дава възможност да предусеща различни варианти на живота и възможни ситуации от истинския свят. Дълго време се е чудила защо пише трилъри, тъй като е изявен пацифист. Това, което я вълнува в жанра, е възтържествуването на справедливостта в края на сюжета. По същата причина Атипова се занимава и с политика. "Клишето, че всичко е политика, е абсолютно вярно", заявява тя и допълва, че от изборите, които правим като общество, зависи всяка една сфера от живота ни. Относно политическия живот у нас, Атипова смята, че финансовият ресурс на държавата е фокусиран в ръцете на хора, които се страхуват, че без властта ще се озоват в затвора.

Тази година в Белгия предстоят много избори. Белгия е административно и териториално разделена страна, за разлика от България, която е силно централизирана. По думите на Атипова белгийският модел на управление и разпределение на ресурси е по-благоприятен за по-малките центрове на местно управление. Атипова вярва, че обществото в България и в Белгия, макар и различно по структура, се вълнува от сходни теми. Проблем у нас е, че все още не можем да обърнем внимание на важни теми като децентрализацията, защото все още се справяме със "спешните" проблеми.

"В момента светът се бори с едни 5 кризи – климатичните промени, войната в Украйна, миграцията, демографската криза и липсата на ресурси. Всяко законодателство, което ЕС променя, ще бъде пречупено през тези 5 кризи. Това е важно за България, защото ние също страдаме от тези пет кризи", заявява Атипова.

Чуйте целия разговор в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Театър-школа "Артистисимо" се завърна със седем награди от Чикаго

Театър-школа "Артистисимо" се завърна със седем награди от Втория международен фестивал за авторска детска и юношеска драматургия и песен в Чикаго, САЩ. Трупата бе удостоена с първа награда във втора възрастова група, в раздел "драматичен спектакъл" за постановката "Изгубената честна дума"  от Иглика Пеева с режисьор проф. д-р Александър Илиев.   Първа..

публикувано на 30.04.24 в 18:00
Анастасия Събева и Емил Янев

Кратък етюд за пиано и театър

В епизод 540 "Трамвай по желание" среща своята публика с талантливата млада театрална режисьорка Анастасия Събева. Театърът навлиза в живота на Анастасия с известно закъснение. В ранните си години тя е запленена от пианото и планира музикална кариера. Но театралната академия и менторът проф. Здравко Митков обръщат посоката съдбовно към актьорското..

публикувано на 30.04.24 в 16:30

"Ре/-Еволюция на жените. Смяна на ролите" в галерия "Васка Емануилова"

B галерия "Васка Емануилова" днес (30 април) се открива изложбата: "Ре/-Еволюция на жените. Смяна на ролите", съобщават организаторите.  Изложбата включва 22 произведения на български художници от фондовете на Софийска градска художествена галерия, сред които Анета Дръгушану, Боряна Росса и Олег Мавроматти, Васка Емануилова, Мариела Гемишева, Севда..

публикувано на 30.04.24 в 16:06

Осветено наследство – за възприятието на светлина и пространство

Проектът Heritage Illuminate съчетава традиционни техники на сграфито със съвременната 3D мапинг технология. Творбите на именитите художници Стоян Илиев, Георги Божилов-Слона и Марчо Караджов оживяват в дигитален формат в София, Пловдив и Велико Търново. Първата инсталация бе представена на 26 април пред входа на Театър "199" в София. Видеопроекция..

публикувано на 30.04.24 в 15:10

100 години Национална професионална гимназия по полиграфия и фотография

Националната професионална гимназия по полиграфия и фотография в София отбелязва 100 години от създаването си. Директорът на гимназията инж. Цветанка Апостолова отбеляза, че гимназията е приключила успешен двугодишен проект по програма "Еразъм", а в момента се работи с партньори от чужбина по нов – за реставрация на стари фотографии и книги...

публикувано на 30.04.24 в 11:10