Един глас, който заслужава да бъде чут – този на Силвия Атипова, която е писателка, граждански активист и общественик. Атипова гостува в "Нашият ден", за да говори за писането, политиката и темите, които вълнуват Белгия, където тя живее, и България.
Атипова споделя, че детската ѝ мечта е била да пише книги, но професионалното развитие я отвежда в различни сфери. Първо се занимава с графичен дизайн, след това има собствен бизнес, а сега е част от световната борба с климатичните промени. Атипова се занимава с маркетинг и комуникации във фирма, която оптимизира процесите на работата в големи рафинерии за преработка на отровни вещества. Целта е намаляването на вредните емисии, изхвърляни от предприятията.
Българската аудитория не познава Силвия Атипова като писател. Тя започва да пише книги на английски език под псевдонима Силвия Ашби. Нейните пет романа в жанра романтична комедия не са превеждани на български. Атипова вече е част от лондонската литературна агенция "Дарли Андерсън", която активно работи с автори на жанрова литература. Сегашните ѝ литературни интереси са свързани с писането на социални трилъри.
"От петък до неделя пиша книга, а от понеделник се занимавам с политика. Това много пасва на неспокойната ми натура. Всички работи ми дават различни неща", казва Атипова. Тя споделя, че писането на социални трилъри ѝ дава възможност да предусеща различни варианти на живота и възможни ситуации от истинския свят. Дълго време се е чудила защо пише трилъри, тъй като е изявен пацифист. Това, което я вълнува в жанра, е възтържествуването на справедливостта в края на сюжета. По същата причина Атипова се занимава и с политика. "Клишето, че всичко е политика, е абсолютно вярно", заявява тя и допълва, че от изборите, които правим като общество, зависи всяка една сфера от живота ни. Относно политическия живот у нас, Атипова смята, че финансовият ресурс на държавата е фокусиран в ръцете на хора, които се страхуват, че без властта ще се озоват в затвора.
Тази година в Белгия предстоят много избори. Белгия е административно и териториално разделена страна, за разлика от България, която е силно централизирана. По думите на Атипова белгийският модел на управление и разпределение на ресурси е по-благоприятен за по-малките центрове на местно управление. Атипова вярва, че обществото в България и в Белгия, макар и различно по структура, се вълнува от сходни теми. Проблем у нас е, че все още не можем да обърнем внимание на важни теми като децентрализацията, защото все още се справяме със "спешните" проблеми.
"В момента светът се бори с едни 5 кризи – климатичните промени, войната в Украйна, миграцията, демографската криза и липсата на ресурси. Всяко законодателство, което ЕС променя, ще бъде пречупено през тези 5 кризи. Това е важно за България, защото ние също страдаме от тези пет кризи", заявява Атипова.
Чуйте целия разговор в звуковия файл:
"Чорлав Петър" от Хайнрих Хофман излиза за първи път на български език в превод на Любомир Илиев. Детската класика се ражда като идея малко преди Рождество на 1844 година, когато германският психиатър търси да купи книга, която да подари на тригодишния си син. И като не намира подходяща, залавя се да напише и илюстрира своя книга, като изрично..
Ателиетата по керамика в Нов български университет представят отново годишната си изложба в галерия "Сан Стефано". Студенти и преподаватели представят свои творби под ироничното заглавие "Една сериозна изложба". Участват 22 студенти на бакалавърско и магистърско ниво, като за първа година има толкова голям брой участници дипломанти. "В последните 10..
В епизод 596 "Трамвай по желание" среща своята публика с театралния, филмов, телевизионен и озвучаващ актьор и певец Симеон Владов. Симеон Владов е единственият до момента наш актьор, който е двукратен носител на престижната награда на Съюза на артистите в България "Икар" – "Златен глас", присъждана за дублаж. Озвучил е стотици филмови герои...
"Аполон спи" се нарича втората изложба на Алисия Санча в галерия "Астри". Рефлексията на художничката е върху картината на Лоренцо Лото "Спящият Аполон с разпръсващи се музи и бягаща Фама". Както пише в текста си към изложбата галеристката Вихра Пешева, "Поредицата картини на Санча се ражда като допълване на изгубените фрагменти от оригинала на Лото, но..
В редакция "Хумор и сатира" правим предимно смешки, това ни е работата, но когато нещата са сериозни и ние сме на висота. Поредните ужасяващи опасности ще разкрием в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Николай Бинев, Мирон Иванов и Пламен..
До 28 юли да бъде изготвен законопроект за въвеждане на минимални изисквания при определянето на размера на заплатите на персонала в лечебните заведения..
На 2 юли 2025 г. (сряда) от 18:00 ч. в галерия "Риволи" ще бъде открита изложбата "Италиански художници, изкуство на настоящето". Експозицията ще бъде..
В галерия "33" във Варна тази вечер от 18:00 часа се открива изложба акварели, озаглавена "Морето и ние", на артистичното семейство Селма и Краси Тодорови..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg