Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Потопените български села в артистичен проект

Изложбата "Изгубени под водата" прави артистично изследване на емоцията и спомена за потопените български села по времето на социализма, които са изселени заради масираното строителство на язовири. 

Създателките на проекта Ралица Каменова и Стела Бизева разказват, че едно от потопените села е част от тяхната семейна история и така се заражда интересът им към темата. 

"Дядо ни е събирал и архивирал информация, искал е да запази историята на село Живовци и ние дълго време мислехме как да продължим" – казва Ралица Каменова. – Опитахме се тази историческа тема да я представим по интересен начин за младото поколение – допълва Стела Бизева – в процеса на изложбата се запознахме и с други хора, които имат подобна семейна история. Преди петнайсет години нивото на язовир Огоста беше много спаднало и успяхме  дори да се разходим по улиците на селото отдолу."

Няма точни данни за бройката на селата, които споделят тази съдба, но според някои източници те са над 40. Ралица Каменова и Стела Бизева използват в своя проект и кадри от стари кинопрегледи, които показват със социалистически апломб строежите на големите язовири у нас. Според младите художнички целта им не е да дават оценка на събитията, а да запазят и популяризират тази малка част от общата ни история. През месец юни "Изгубени под водата" ще гостува в Русе.

Чуйте Ралица Каменова и Стела Бизева в "Какво се случва".

Снимки – podvodata.com

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Ноти от мелодията на живота" събира истории за известни личности

За Ваньо Стоилов, кореспондент на в. "24 часа" от Стара Загора, това е трета поредна книга. Този път историите му препращат и към популярното предаване на БНР "Спорт и музика", но и към дейци на културата: ранни спомени за Елисавета Багряна, памет за Маргарита Димитрова, поглед отблизо към  Анна Томова-Синтова, Веселина Кацарова, Ваня Цветкова,  Емил..

публикувано на 05.02.25 в 11:27

Ах, това вариете!

Днес (5 февруари) се навършват 40 години от откриването на Експерименталния сатирично-вариететен театър към Дома на хумора и сатирата в Габрово . Негови артистични директори са били имена като Николай Николаев, Хачо Бояджиев, Вили Цанков, Сотир Майноловски, Николай Георгиев. Сериозно наводнение през 1991 година нанася непоправими щети на..

публикувано на 05.02.25 в 10:32

Космическо пътешествие чрез късометражно кино: Вход свободен!

Днес от 18:00 часа в Регионалната библиотека "Захарий Княжески" в Стара Загора ще се проведе специална прожекция на късометражно кино, организирана от "Кинематограф". Темата на събитието е "Земята и Космоса", а зрителите ще имат възможност да се насладят на селекция от късометражни и документални филми, посветени на връзката между нашата..

обновено на 05.02.25 в 10:25

Обикновените хора в необикновени времена – фоторазказ от Украйна

Съвместна фотоизложба на двама фотожурналисти, Румен Сарандев от БНР Варна и Олександър Барон от Одеса, представя през обектива стремежа на обикновените хора да запазят нормалния живот в ненормалните условия на война. Събитието ще се състои в Галерията на "АРТ център 3" в Плевен, а откриването е на 5 февруари от 17:30 ч . Изложбата показва..

обновено на 05.02.25 в 09:58
Нинко Кирилов

Нинко Кирилов – поетът на февруари в Столична библиотека

Нинко Кирилов е "Поет на месеца" в поредицата на Столична билбиотека.  Тази вечер в Литературния клуб към Столична библиотека от 18:30 ч. ще се проведе среща с поета и създател на платформата "Писатели без книги". В "Нашият ден" Кирилов заявява, че очаква тазвечерното събитие да разчупи ежедневието и да надскочи битовите теми – няколко..

публикувано на 05.02.25 в 09:53