Свикнали сме да възприемаме пластмасата като вредител, който задушава природата. Организацията "Ценна пластмаса" има за цел да промени тази представа. Как битовите пластмасови отпадъци и натрупаните вкъщи найлонови торбички могат да заживеят нов живот – в "Нашият ден" разказва Георги Балинов.
"Гледах на пластмасата като на нещо много вредно и лошо. Това ме провокира да намеря решение. Разбрах, че пластмасата е един много ценен ресурс просто нашата употреба я прави вредна. Идеята на нашата организация е да покажем на обществото, че от пластмаса може да се правят хубави неща. Пластмасата не е създадена за еднократна употреба, а е материал, направен да издържа с години, да се рециклира и трябва да го употребяваме правилно", казва Балинов.
Екипът на "Ценна пластмаса" е изградил машини, които не са технически много сложни, но могат да преработват пластмасови отпадъци. Дори в домашни условия има методи за преработка, казва Балинов. Организацията "Ценна пластмаса" провежда демонстрации, лекции и работилници, с които показва на обществото как работят тези лесни и интересни методи.
Работилница "Ценна пластмаса" предстои в рамките на "Комбинат фест", който ще се случи на 20 април от 13 ч. в бившата цигарена фабрика в центъра на София (ул. "20-ти април").
Балинов е съгласен, че обществото е скептично към процеса на рециклиране, но той лично се е убедил, че разделното събиране и рециклирането имат смисъл. "Всеки един от нас трябва да помисли какво може да направи. Не трябва да очакваме решението да дойде отнякъде – то е в самите нас и в това ние да направим нещо по проблема. Първо, можем да се информираме. Информация има в интернет – нека всеки да потърси как работи разделното събиране. Второто нещо, което трябва да направим и е по-трудно, е промяна на нашите навици. Например наскоро научих, че, за да бъде рециклирана пластмасата, тя трябва да бъде предварително почистена", казва Балинов.
Гостът призовава слушателите да бъдат отговорни към отпадъците, за да им дадат нов живот. Как е възможно това в домашни условия – всеки желаещ може да научи по време на "Комбината фест".
Повече по темата чуйте в звуковия файл:
В рамките на рубриката "Епизоди от живота", редакторът Светла Тодорова сподели интересен, но и поучителен момент от своя живот – епизод, в който става жертва на джебчийство и преминава през процедурите на полицията. След кражбата на портфейла ѝ, Светла реагира незабавно, като се обажда на телефон 112. Само пет минути по-късно на мястото пристигат..
В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..
В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..
За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..
Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg