"Реката на забравата" е първата самостоятелна изложба на Христина Костова, която може да разгледаме от 16 април в Регионалния исторически музей на София.
Страстта ѝ към рисуването се появява през 2019 г., когато напуска работата си в Дупница и се мести да живее в София. Всичко започва с малка скица с молив на нейния любим, на обикновена копирна хартия. Той e смаян колко точно е уловен неговия характер и възкликва "Ама ти си роден талант, бе! Защо не рисуваш?" Ами защо? Защото не е рисувала от дете. И защото не е вярвала, че може да рисува.
Малко на шега Христина Костова решава да посети няколко урока при руския художник Александър Сергеев, където четката направо се слива с ръката ѝ. Пейзажите бързо се превръщат в страст и много скоро апартаментът се преобразява в малка галерия. В началото, разбира се, подарява картини – на приятели, на роднини, на любимата си учителка по английски език. В същото време обаче, интересът към творбите ѝ нараства. Почти веднага, след като качи картина в интернет, веднага се явява купувач.
През април 2021 получава неочаквана покана да участва в груповата изложба "Акварелисти и ценители" в галерия "Джамията" в Дупница. Решава, че е време да получи професионален съвет и през 2022 г. завършва следдипломна квалификация – специалност "Живопис" при проф. д-р Здравка Василева в Националната художествена академия.
Авторката е романтичка. Обича Италия и морето. Любимият ѝ жанр е пейзажът, но обича да рисува и абстрактни неща. Изложбата "Реката на забравата" обединява последните ѝ творби, посветени на пътя на душите и любовта.
"Когато застана пред платното, се пренасям в свят, в който времето и пространството не съществуват! Често мисля за Душите, за Пътя им тук и отвъд, за Светлината, която излъчват. Звучи малко езотерично, но тази тема наистина много ме вълнува. Това може би се вижда и в някои от картините ми.", споделя художничката
Христина Костова е родена на 15 април 1974 г. в град Дупница. През 2000 г. завършва Техническия университет в София, специалност "Текстилна техника и технологии".
До 2018 г. работи в сферата на образованието като учител, а по-късно и директор на професионална гимназия. Днес обаче десетки нейни картини се намират в частни домове в България, Германия и САЩ.
Снимки: РИМ - София
Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955". По думите на доц. Златарски, който заедно с проф. Богдан Мирчев, е консултант на изданието, книгата представлява сериозно явление на нашия книжен пазар. "Това е..
Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..
В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа. Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg