Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Роман Кисьов и новите посоки на епитафията

Поетичната книга "Епитафии" с премиера на 23 април в библиотеката на Гьоте-институт

Роман Кисьов
Снимка: ergobooks.eu

Идеята, че душата е безсмъртна, а в отвъдното я очакват различни измерения, е вековна. В новата си книга поетът, писател, преводач и художник Роман Кисьов избира тази гледна точка – на душата, отделена от всичко земно, която се подготвя за нетленния живот.

Повод за разговора с Роман Кисьов в "Артефир" е предстоящата премиера на поетичната книга "Епитафии" – на 23 април (вторник) от 18.30 ч. в библиотеката на Гьоте-институт. В събитието участват Цветан Гайд, актьорът Димитър Горанов и музикантите от артформация "Орфика".

По думите на Кисьов в новата си книга той надгражда поетичната линия, започната преди време с няколко предходни епитафии. Това е жанрово концептуална книга, осъществена с подкрепата на Министерство на културата, пояснява гостът. 

"Епитафии" всъщност е втората книга в този жанр в историята на съвременната българска поезия след 1989 година. За първи път Кирил Мерджански издава книгата "Избрани епитафии от залеза на Римската империя" през 1992 година. 

Със своя "Римски диптих" в началото на своята книга Кисьов споделя, че прави реверанс именно към поетичния талант на Мерджански.

Рецензенти на книгата са доц. д-р Георги Цанков, който ще говори по време на премиерата, и Патриция Николова – поетеса и литературен критик. Кисьов споделя в ефир мнението на Николова, че книгата "Епитафии" излиза от традиционните граници на античния жанр, тъй като в нея покойникът сам говори за себе си от измерението, в което се намира.  

"Едно от генералните послания на тая книга е връзката между отсамно и отвъдно – между смъртта в живота и смъртта след смъртта", казва Кисьов. Поетът допълва, че темата за смъртта, подобно на темата за любовта, е вечна в духовните търсения на човека – както в религията, така и в изкуството. 

По думите на Кисьов автентичната вяра на траките е предвестница на християнското разбиране за вечния живот, избора на човека и подготовката за отвъдното. Тъй като тракийската култура е сред основните вдъхновения в творчеството на Кисьов, по време на премиерата ще прозвучи и Орфеева лира – пресъздадена версия на инструмента на Орфей.

Повече за творческите търсения отвъд земния живот, както и за предстоящата премиера – чуйте в звуковия файл: 

Снимки – изд. Ерго
По публикацията работи: Бисерка Граматикова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Слави Панайотов с "50 забравени места в България"

Книгата "50 забравени места в България" от Слави Панайотов повежда читателите на мистично пътешествие в страната ни Шестата поред творба на един от най-успешните създатели на онлайн съдържание идва след двугодишен труд. В 400 страници са събрани малко известни и дори забравени места, съхраняващи тайнствената красота на родината ни. Книгата обхваща..

публикувано на 30.11.24 в 11:40

"Сурови перспективи" на Тодор Рабаджийски

Визуалният артист Тодор Рабаджийски излага свои творби под името "Сурови перспективи" (Raw Perspectives). Изложбата е от 3 части – керамика, инсталация и живопис. Пространство на галерия +359 ("Водната кула") е подходящо за цялостния изглед на произведенията. Откроява се инсталацията, която се простира от върха на кулата до основата.  Авторът..

публикувано на 30.11.24 в 09:35

Начо Герерос е очарован от българската публика

Усмихнат, непринуден, дружелюбен, безкрайно земен и джентълмен – такъв видяхме Начо Герерос по време в първата му публична поява у нас. Известният испански актьор е в София по покана на телевизия bTV Comedy, която отбелязва 15-ия си рожден ден. Освен представители на медиите, на срещата с испанския актьор в петък присъстваха и посланикът на..

публикувано на 30.11.24 в 09:10

Изповедта на възрастен мъж във филма "И това е за тази Коледа"

В програмата на   тазгодишната Киномания е включен филмът "И това е за тази Коледа" на режисьора Петър Вълчев, В него се разказва за възрастен мъж, който разбира, че ще посрещне Коледа сам. В навечерието на семейния празник той разбира, че с дъщеря си и нейното семейство няма да прекарат заедно. И решава да прекара деня на гроба на починалата..

публикувано на 29.11.24 в 16:51

Пътни съвети за домошари

В редакция "Хумор и сатира" обичаме да пътуваме и затова често пъти поглеждаме към далечни страни, та да знаем какво ни чака, ако вземем, та най-сетне хванем самолета нанякъде. Тази седмица погледнахме и към Япония, а какво видяхме можете да разберете в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала..

публикувано на 29.11.24 в 16:30