В Световния ден на книгата думата получават читателите. В "Нашият ден" за книгите, четенето и своя литературен светоглед говорят Мирена Динева, ученичка в 12 клас в ГПЧЕ "Ромен Ролан", град Стара Загора, и Сотир Узунов от град Царево.
Динева разказва: "От малка съм запалена по литературата, тъй като моята майка е учителка. Още когато не можех да чета, се наслаждавах на словото и приказките и още тогава осъзнах, че литературата е нужна не само като удоволствие, но и като нещо, с което да се развивам."
И Узунов споделя своята първа среща със света на литературата: "Като всяко момче, което иска да прилича на баща си, започнах с неговите книги. До леглото му стояха "Под игото", "Приключенията на добрия войник Швейк", "Дванадесетте стола" и "Златният телец" – започнах с тях."
Ученичката в 12 клас общува активно със своите учители, от които черпи препоръки за книги. Вдъхновението и мотивацията са подкрепени и от литературния кът за размяна на книги, който писателят Евгени Черепов – преподавател в ГПЧЕ "Ромен Ролан" – е създал за учениците.
Узунов, от своя страна, намира препоръки за книги от разнообразни източници. Той е любител на така наречените "книги за книгите", които съдържат впечатления и препоръки на читатели, сред които и на автори като Умберто Еко и Орхан Памук. Читалището в Царево вече е отесняло на страстния читател и той се е насочил към библиотеката в Бургас, но също така продължава да подкрепя малките книжарници в града.
Мирена Динева, която изучава английски и френски, споделя, че четенето на български език е най-пълноценно за нея. Тя избира книгите по сюжет, а не по жанр, защото се стреми да експериментира. Все пак ученичката откроява два жанра като предпочитани – криминалните книги и философските романи. Още 12-годишна Динева се увлича по творбите на Агата Кристи и Греъм Грийн, а около 9 клас в нея се поражда желанието да опознае и някои философски измерения на живота чрез такъв тип художествена литература.
Сотир Узунов допълва, че може би най-много харесва трудните за категоризиране автори като Салман Рушди, Габриел Гарсия Маркес, Пол Остър. Узунов илюстрира необятността на книгите с цитат от "Родените в полунощ" на Рушди: "Има толкова много истории за разказване, твърде много, такова изобилие от животи, събития, чудеса, места, слухове, такава гъста смес от земно и невероятно!"
Повече за литературата като житейски пътеводител – чуйте в звуковия файл:
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..
Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..
Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм. Пабст остава спорна фигура и до днес..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър..
Преподавателката във Факултета по математика и информатика на Софийския университет коментира идеята на министъра на образованието и науката Красимир..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg