Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Четенето като изобилие от животи, събития и чудеса

Снимка: Pixabay

В Световния ден на книгата думата получават читателите. В "Нашият ден" за книгите, четенето и своя литературен светоглед говорят Мирена Динева, ученичка в 12 клас в ГПЧЕ "Ромен Ролан", град Стара Загора, и Сотир Узунов от град Царево.

Динева разказва: "От малка съм запалена по литературата, тъй като моята майка е учителка. Още когато не можех да чета, се наслаждавах на словото и приказките и още тогава осъзнах, че литературата е нужна не само като удоволствие, но и като нещо, с което да се развивам."

И Узунов споделя своята първа среща със света на литературата: "Като всяко момче, което иска да прилича на баща си, започнах с неговите книги. До леглото му стояха "Под игото", "Приключенията на добрия войник Швейк", "Дванадесетте стола" и "Златният телец"  – започнах с тях."

Ученичката в 12 клас общува активно със своите учители, от които черпи препоръки за книги. Вдъхновението и мотивацията са подкрепени и от литературния кът за размяна на книги, който писателят Евгени Черепов – преподавател в ГПЧЕ "Ромен Ролан" – е създал за учениците.

Узунов, от своя страна, намира препоръки за книги от разнообразни източници. Той е любител на така наречените "книги за книгите", които съдържат впечатления и препоръки на читатели, сред които и на автори като Умберто Еко и Орхан Памук. Читалището в Царево вече е отесняло на страстния читател и той се е насочил към библиотеката в Бургас, но също така продължава да подкрепя малките книжарници в града.

Мирена Динева, която изучава английски и френски, споделя, че четенето на български език е най-пълноценно за нея. Тя избира книгите по сюжет, а не по жанр, защото се стреми да експериментира. Все пак ученичката откроява два жанра като предпочитани – криминалните книги и философските романи. Още 12-годишна Динева се увлича по творбите на Агата Кристи и Греъм Грийн, а около 9 клас в нея се поражда желанието да опознае и някои философски измерения на живота чрез такъв тип художествена литература.

Сотир Узунов допълва, че може би най-много харесва трудните за категоризиране автори като Салман Рушди, Габриел Гарсия Маркес, Пол Остър. Узунов илюстрира необятността на книгите с цитат от  "Родените в полунощ" на Рушди: "Има толкова много истории за разказване, твърде много, такова изобилие от животи, събития, чудеса, места, слухове, такава гъста смес от земно и невероятно!"

Повече за литературата като житейски пътеводител – чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Пожелай си нещо" с Пени Панайотопулу

"Пожелай си нещо" на гръцката режисьорка Пени Панайотопулу беше част от Балканския конкурс на 29-ия София филм фест. Филмът представлява социална драма, която пресъздава градски пейзажи и жизнени пространства, пълни със социални разломи, в които главният герой Костас губи контрол над себе си и с неимоверни усилия успява да запази вярата си в доброто..

публикувано на 06.04.25 в 10:15

"Контрасенсус" – стипендия за културни изследвания в чест на проф. Ивайло Дичев

Първите стипендии "Контрасенсус" за млади учени и насърчаване на изследователското любопитство, в чест и памет на проф. Ивайло Дичев, бяха връчени в края на миналата седмица. Идеята е на приятели, сътрудници, изследователи и близки хора до проф. Дичев. "Чудехме се какво би харесало на Ивайло и Иван Кръстев тогава каза: Той толкова много обичаше да..

публикувано на 06.04.25 в 10:15
Димитър Узунов, Емил Янев и доц. д-р Владимир Божилов (отляво на дясно)

Разходка из космоса на чудесата

В епизод 585 "Трамвай по желание" навлиза в бездънните простори на Вселената. Лоцман на нашите радиозрители   в необятната космическа територия отново е доц. д-р Владимир Божилов, зам.-декан на Физико-математическия университет на СУ "Св. Климент Охридски" и знаменит популяризатор на науката. А поводът е новият спектакъл, създаден в рамките на..

публикувано на 05.04.25 в 17:05

"Дизайн срещу съвременно изкуство" – артпотенциал без конфликт

В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти, обединени в житейския и творчески тандем YO\KO+INA –  художниците Йонко Василев и Ина Василева . За съжаление Йонко Василев вече не е сред нас от лятото на 2023 година, но последните съвместни работи..

публикувано на 05.04.25 в 16:35

Поетическите сънища на Владимир Левчев

Голямата литературна и философска тема за съня и сънуването е занимавала и до днес е част от творчеството на поетите – от Калдерон до поколението на Владимир Левчев – Ани Илков и Румен Леонидов. Новата стихосбирка на Владимир Левчев "География на съня" се вписва в тази редица и неминуемо напомня стихотворението му, дало заглавието на негова книга от 80-те..

публикувано на 05.04.25 в 09:15