Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Четенето като изобилие от животи, събития и чудеса

Снимка: Pixabay

В Световния ден на книгата думата получават читателите. В "Нашият ден" за книгите, четенето и своя литературен светоглед говорят Мирена Динева, ученичка в 12 клас в ГПЧЕ "Ромен Ролан", град Стара Загора, и Сотир Узунов от град Царево.

Динева разказва: "От малка съм запалена по литературата, тъй като моята майка е учителка. Още когато не можех да чета, се наслаждавах на словото и приказките и още тогава осъзнах, че литературата е нужна не само като удоволствие, но и като нещо, с което да се развивам."

И Узунов споделя своята първа среща със света на литературата: "Като всяко момче, което иска да прилича на баща си, започнах с неговите книги. До леглото му стояха "Под игото", "Приключенията на добрия войник Швейк", "Дванадесетте стола" и "Златният телец"  – започнах с тях."

Ученичката в 12 клас общува активно със своите учители, от които черпи препоръки за книги. Вдъхновението и мотивацията са подкрепени и от литературния кът за размяна на книги, който писателят Евгени Черепов – преподавател в ГПЧЕ "Ромен Ролан" – е създал за учениците.

Узунов, от своя страна, намира препоръки за книги от разнообразни източници. Той е любител на така наречените "книги за книгите", които съдържат впечатления и препоръки на читатели, сред които и на автори като Умберто Еко и Орхан Памук. Читалището в Царево вече е отесняло на страстния читател и той се е насочил към библиотеката в Бургас, но също така продължава да подкрепя малките книжарници в града.

Мирена Динева, която изучава английски и френски, споделя, че четенето на български език е най-пълноценно за нея. Тя избира книгите по сюжет, а не по жанр, защото се стреми да експериментира. Все пак ученичката откроява два жанра като предпочитани – криминалните книги и философските романи. Още 12-годишна Динева се увлича по творбите на Агата Кристи и Греъм Грийн, а около 9 клас в нея се поражда желанието да опознае и някои философски измерения на живота чрез такъв тип художествена литература.

Сотир Узунов допълва, че може би най-много харесва трудните за категоризиране автори като Салман Рушди, Габриел Гарсия Маркес, Пол Остър. Узунов илюстрира необятността на книгите с цитат от  "Родените в полунощ" на Рушди: "Има толкова много истории за разказване, твърде много, такова изобилие от животи, събития, чудеса, места, слухове, такава гъста смес от земно и невероятно!"

Повече за литературата като житейски пътеводител – чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кирил Кадийски

Саморазпятията на поета

Човекът се ражда от човека. "Фениксът се ражда не от яйце, а от пепелта" (Кирил Кадийски) . Поетът се ражда от поезията.  В печалния ден, в който Божият син е разпнат, за да изкупи греха на човечеството, в "Артефир" отправяме поглед нагоре – към възвишената поезия.   Престижното френско издателство "Аден" посвети годишния си алманах  на..

обновено на 03.05.24 в 14:34
Кадър от снимачния процес

Филмът "Сватба" по разказ на Хайтов с първи показ в Кан

Колко е голямо предизвикателството да правиш игрално кино по българската литературна класика – разговор в "Артефир" с Магдалена Ралчева , режисьор и продуцент на новия игрален филм "Сватба" по разказа на Николай Хайтов, със сценарист Юрий Дачев. Магдалена Ралчева е позната на българските кинолюбители като режисьор на филмите "Още нещо за..

публикувано на 03.05.24 в 14:30

Всекидневните Богородици на "невидимия труд"

През погледа на дванайсетокласничката Виктория Велчева – режисьор на документалния филм "Невидим труд". "Невидим труд" е късометражен документален филм на Виктория Велчева по програмата на "Фабрика за идеи" – "Резиденция баба". Дебютната кинолента на бъдещата студентка по кинорежисура разглежда темата за непрестанния женския труд, който е "стожер..

публикувано на 03.05.24 в 13:08

Очакваме наградите "Васил Гендов" с безплатни прожекции

Две седмици български филми в Дома на киното, и то напълно безплатно, предлага третото издание на Националния фестивал на българското кино. До 13 май в целодневна програма ще бъдат показани всички най-добри постижения от изминалата година във всяка една област на седмото изкуство. Общо 90 филма, колкото и са и годините, които Съюзът на българските..

обновено на 03.05.24 в 09:18

Вдъхновяващото постижение на Джорджо Агамбен "Употребата на телата"

Върху своя проект Homo Sacer италианският мислител Джорджо Агамбен работи 20 години. Тази поредица от текстове под общо название събира неговия труд върху политическата и социалната философия през последните десетилетия. Агамбен с този том не завършва, а просто изоставя творението си, както само една творба на "поезията и мисленето" би могла да остане..

публикувано на 03.05.24 в 08:59