"Не е както трябва" е Манифест за промяна на живота на хората с увреждания и грижещите се за тях. В пространството на галерия Depoo се откри едноименна съпътстваща изложба към този голям проект, създадена по автентични разкази и интервюта, представящи трудностите и притесненията, с които хората с увреждания ежедневно се сблъскват. Там се представят фотографии, комикси и колажи, а художничките Теодора Дончева и Гергана Табакова разказват в "Какво се случва" за своята мотивация да участват.
"Изкуството е начин да осмисляме проблеми в живота ни и повишава видимостта им. Аз прекарвам през себе си и своите мисли, това с което съм се запознала като разкази на хората с увреждания, през своите инструменти за визуално изразяване и имам надежда така да се достигне до повече хора." – казва Теодора Дончева.
Според Гергана Табакова в България липсва институционална структура, дори публично говорене за такива проблеми. "Едната посока, в която работих беше свързана с предразсъдъците, а другата с градската среда. Проблемът с достъпа е отражение на по-дълбок проблем, свързан с държавността. Предразсъдъците се виждат ясно на детската площадка например, където децата с проблем често се изолират"
"Когато една майка се сблъска с такъв проблем не е подкрепена на нито едно ниво – казва Теодора Дончева – на ниво институции, дори когато получи диагноза, отсреща вдигат рамене и човек трябва сам да открива всичко. Хората остават сами и изолирани."
Художничките се надяват към проекта да се присъединят и други художници и изложбата да има възможност да пътува и извън София. Чуйте Теодора Дончева и Гергана Табакова в "Какво се случва".
Журналистката Ан Апълбаум става известна с изследванията си за съветската диктатура, като преведените у нас нейни книги са "Гулаг: лагерите на смъртта", "Желязната завеса: рухването на Източна Европа, 1944-1956", "Червен глад: войната на Сталин срещу Украйна" и най-новата – "Конгломератът Автокрация. Диктаторите, които искат да управляват света"...
За втора година в Нов български университет ще се проведе Международният фестивал "Следата Шекспир". Мотото на фестивала е "Театърът като "конспект на времето ни, като негов летопис в съкратено издание." Ето как виждат мисията на Фестивала организаторите му: "Изборът на Шекспир като универсална оптика, през която анализираме и рефлектираме процесите..
85 години от рождението на журналиста и поет Георги Заркин бяха отбелязани в Чешкия център в София. Събитието, припомнящо жестоката съдба на този талантлив и достоен български писател, неслучайно беше организирано там. През 1968 г., докато е в затвора, Заркин обявява 28-дневна гладна стачка в знак на протест срещу нахлуването на армиите на Варшавския..
Марио Варгас Льоса става известен с романа си "Градът и кучетата", 1963, за да се нареди не само до най-големите писатели от Южна Америка като Габриел Гарсия Маркес, Карлос Фуентес и Хулио Кортасар, но и в света. Получава Нобелова награда за литература през 2010 година, а у нас през 2013беше удостоен с Доктор хонорис кауза на Софийския университет...
Латвийският сериал "Съветски дънки" е написан от българската сценаристка Теодора Маркова, която стои и зад редица от най-успешните български продукции през последното десетилетие. Той се превърна в сензация, след като спечели наградата на публиката на престижния телевизионен фестивал Series Mania 2024, а актьорът Карлис Арнолдс Авотс бе отличен с..
1170 години след създаването си първата старобългарска азбука продължава да привлича интереса на учените, широката публика и любителите на загадки. В чест..
Пoредният брой на "Литературата, начин на употреба. На фокус – Полша", осъществен със спомоществователството на Полския институте посветен на Олга..
Журналистката Ан Апълбаум става известна с изследванията си за съветската диктатура, като преведените у нас нейни книги са "Гулаг: лагерите на смъртта",..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg