Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Марта Радева: Всеки човек, вярвам, е дошъл с някаква задача на земята

Марта Радева
Снимка: Жанет 45

За хората от последните вагони, за училището като единствен свят и неочакваното завръщане към детските мечти – разговор с Марта Радева, автор на книгата с разкази "Човекът от последния вагон".

За Марта Радева осъществяването е най-важният човешки стремеж. "Всеки човек, вярвам, е дошъл с някаква задача на земята. Преди човек да я открие, той изпитва едно неудовлетворение, което се опитва по някакъв начин да излекува в някакви посоки, които не винаги съвпадат с необходимостта", казва тя. Радева смята, че неудовлетвореността е това, което води до зависимости и болести един човек – самата тя е доказателство за това.

"Когато като малка започнах да чета, имах някаква увереност, че някога ще пропиша. Но поех по пътя на литературата и преподаването и това ме респектира толкова много, че не смеех да заявя себе си в тази област", разказва писателката, която дълги години работи като учител. 

 Радева споделя как в един момент най-сетне се осмелява да пропише художествена литература, започва да печели конкурси, на които дори се явява под псевдоним, и постепенно сбъдва дълбокото си желание да бъде писател. Тя благодари на издателството, с което работи, както и на своя изтънчен редактор – Ина Иванова, която е дала ценни съвети за фабулата и изказа в разказите на Радева.

В живота на Радева дълго време училището е единствен свят. "Училището е много важна среща в живота на един човек. Затова е много голяма отговорността на учителите. Осъзнавам, че това е една от най-трудните професии – това общуване не само с децата, но и с техните родители, с ръководството – много неща те притискат и не винаги можеш да реагираш осъзнато", споделя Радева.

Целия разговор, както и откъс от разказа "Плесницата", в който учител преживява сложен морален казус – чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Пожелай си нещо" с Пени Панайотопулу

"Пожелай си нещо" на гръцката режисьорка Пени Панайотопулу беше част от Балканския конкурс на 29-ия София филм фест. Филмът представлява социална драма, която пресъздава градски пейзажи и жизнени пространства, пълни със социални разломи, в които главният герой Костас губи контрол над себе си и с неимоверни усилия успява да запази вярата си в доброто..

публикувано на 06.04.25 в 10:15

"Контрасенсус" – стипендия за културни изследвания в чест на проф. Ивайло Дичев

Първите стипендии "Контрасенсус" за млади учени и насърчаване на изследователското любопитство, в чест и памет на проф. Ивайло Дичев, бяха връчени в края на миналата седмица. Идеята е на приятели, сътрудници, изследователи и близки хора до проф. Дичев. "Чудехме се какво би харесало на Ивайло и Иван Кръстев тогава каза: Той толкова много обичаше да..

публикувано на 06.04.25 в 10:15
Димитър Узунов, Емил Янев и доц. д-р Владимир Божилов (отляво на дясно)

Разходка из космоса на чудесата

В епизод 585 "Трамвай по желание" навлиза в бездънните простори на Вселената. Лоцман на нашите радиозрители   в необятната космическа територия отново е доц. д-р Владимир Божилов, зам.-декан на Физико-математическия университет на СУ "Св. Климент Охридски" и знаменит популяризатор на науката. А поводът е новият спектакъл, създаден в рамките на..

публикувано на 05.04.25 в 17:05

"Дизайн срещу съвременно изкуство" – артпотенциал без конфликт

В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти, обединени в житейския и творчески тандем YO\KO+INA –  художниците Йонко Василев и Ина Василева . За съжаление Йонко Василев вече не е сред нас от лятото на 2023 година, но последните съвместни работи..

публикувано на 05.04.25 в 16:35

Поетическите сънища на Владимир Левчев

Голямата литературна и философска тема за съня и сънуването е занимавала и до днес е част от творчеството на поетите – от Калдерон до поколението на Владимир Левчев – Ани Илков и Румен Леонидов. Новата стихосбирка на Владимир Левчев "География на съня" се вписва в тази редица и неминуемо напомня стихотворението му, дало заглавието на негова книга от 80-те..

публикувано на 05.04.25 в 09:15