В студиото на "Нашият ден" гост беше Тихомир Безлов от Центъра за изследване на демокрацията. В разговора, фокусиран върху неполитическите сфери на сложната политическа манипулация, Безлов коментира темата за актуалното състояние на корупцията у нас и усещането за нея.
"Политическата криза и появата на нови партии на сцената, както и дългият период на управление от служебни правителства, ни върнаха назад във времето. – коментира Безлов. – Въпреки че реалната икономика може да изглежда по-стабилна, реториката, която слушаме от политическите партии, ни връща обратно в 90-те години."
Безлов споделя впечатленията си от последните събития около Агенцията "Митници" и Министерството на финансите, където отново се повдигат въпроси за контрабандата и контрола над нея. "Извадиха стари примери от 90-те години за цигарената контрабанда, – добавя той. – Но трябва да сме осведомени за реалната ситуация днес. Незаконните цигари на българския пазар вече са в рамките на 1,5-3%, което е едно от най-ниските нива в ЕС."
Въпреки че корупцията е вечен проблем, Безлов разкрива тревожните резултати от последното изследване на Центъра за изследване на демокрацията. "Забелязахме рекордно високо ниво на хора, които твърдят, че са били свидетели на корупция. Този скок напомня на събитията през 2014 година, но този път кризата продължава по-дълго."
В заключение Безлов подчертава важността на изборите като инструмент за промяна. "Проблемът в нашата ситуация е фрагментираната политическа система. Избирателят иска стабилно правителство, но партиите не могат да се споразумеят. Избирателят трябва да гласува за партии, които са готови да се договорят."
Чуйте разговора в звуковия файл.
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg