В рамките на четири поредни недели – от 12 май до 2 юни – в пространството за литература и култура "Светофар" ще се проведе курс по творческо писане с писателя, поет и драматург Нинко Кирилов. Курсът е подходящ за хора, които искат да говорят за поезия и проза, както и да получат ценни съвети в началото на своя творчески път.
Нинко Кирилов е гост в "Нашият ден", за да отговори на въпроса как и дали човек се "научава" да пише литературни текстове.
Човешката потребност да пишеш е начин да преработиш своите емоции. Кирилов се вълнува от индивидуалния начин, по който всеки отделен човек и творец реагира в дадена ситуация. "Двама души могат да видят едно и също нещо, да изпитат съвсем различни неща и при преработката – на платно, на лист или на сцена – да се получат изобщо несъпоставими резултати", казва той.
Кирилов описва същността на предстоящия курс: "Категорично вярвам в това, че никой не може да бъде научен да пише. Ако обаче някой прави първите си, вторите си, третите си стъпки в писането, той има нужда от някакви насоки, от малко подтик. В този курс първите две дати ще са за поезия, вторите – за проза. Практическите задачи ще са насочени към преработването на прочетени текстове и мисленето върху текста като изразно средство. Целта е да дадем на хора, които са в един по-начален етап на писането си, това, от което ние сме имали нужда – един набор от книги, едни разговори и насоки, с които да си спестят някои грешки."
В периода на курса информацията ще бъде синтезирана и по-важни ще са разговорите и практическите задачи, които ще се случват между участниците. Кирилов акцентира върху необходимостта преди да се пише, да се чете добра литература. Ето защо всеки участник в курса ще се запознае и с набор от книги, които биха оказали добро влияние върху съзнанието му на писател.
"Моето поколение се опитваме жестоко да бягаме от всякакви патетични изрази и генерализации. Това обаче крие капана, че се превръщаш неминуемо в циник. Избягвайки теми като любов, болка, смърт, призвание – като изобщо не говориш за тези извечни теми – текстовете олекват и по-лошото, животът олеква. А, ако олекнем, ще станем ли "хвърчащи хора" – едва ли", смята Кирилов.
Гостът отново се връща към темата за преработването на реалността: "Определено събитие счупва някого, друг го изгражда, а трети не би му обърнал внимание. Това, което можем да направим в контекста на писането, е да видим кое на нас ще ни свърши работа."
Довечера в "Светофар" предстои среща с поетесата Ренета Бакалова. Този тип срещи са възможност за приближаване на читателя до автора, по думите на Кирилов. Като писател той изразява леко съжаление, че в социалните мрежи се получава едно демитологизиране на автора и тръпката от живия досег намалява.
Кирилов споменава и предстоящата премиера на поетичната му книга "Портокал", която ще се състои на 8 май в Регионалната библиотека във Видин.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
В редакция "Хумор и сатира" не ламтим за лукс, но от лукс разбираме особено когато става дума за много пари. Този път ще стане дума за страшно много пари, което ни подсказва, че ще има някакъв изумителен лукс. Подробности кой дава парите и какъв е този лукс, можете да научите в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с..
През 2019 г. за пръв път на българската литературна сцена се появи персонажът Чекмо в едноименния роман на писателя Момчил Николов. Необикновеното, лудо и откачено приключение прерасна в продължението "Чекмо 2" (2022 г.). Историята намира и естествения си завършек с третата книга от поредицата – "Чекмо 3". Трите книги са вдъхновени от реален..
Нашите приятели животните са основни персонажи в последното издание на "Академия Комика", литературния салон на "Хумор и сатира". И то не какви да е животни. А животни, които са равноправни герои в произведението. Животни, за които се говори с нежност и любов, с психологически финес като за хора, или като за повече от хора… Но всъщност вие сами ще..
Soldout Design & Untiled Gallery с дуо изложбата "Имаш отварата, аз имам лек", на Мартина Вачева и Мич Брезунек. Това е първата им съвместна изложба в този формат, обединяваща техните различни, но допълващи се подходи към наративната живопис. Те са семейство, което за пръв път се среща в общ артистичен проект, а основателката на галерия Soldout..
Аудиовизуален холограмен спектакъл ще се състои тази вечер в София лайв клуб. Можете да чуете авторска музика на Руслан Беров, който работи като звукорежисьор в БНР, изпълнена от холографската му група и приятели-музиканти. Тя "ще ви отведе дълбоко в недрата на човешката душа", гласи поканата. Ето какво сподели той за своя интерактивен..
"…И продължавах да рисувам сама“ е изложба-пътешествие, което отбелязва 150 години от рождението на Елена Карамихайлова. В нея се въвеждат низ от..
Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава..
В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg