От какво зависи непреходното в културата на прехода – обобщения на културолога и филолог проф. Александър Кьосев по повод заключителната му лекция в рамките на проекта "Култура на прехода", която ще се състои днес (24 април) от 18:30 ч. в Театралната зала на Софийския университет.
Проф. Александър Кьосев, директор на Културния център на университета, споделя в "Нашият ден", че цикълът лекции се е радвал на много голям интерес и е довел до оживени дискусии. Дискусионно звучи и заглавието на неговата лекция "Непреходната култура и културата на прехода".
Въпроса дали нещо преходно като времето може да роди нещо непреходно, професорът нарича привиден парадокс. "Около него се върти цялата моя лекция. Аз се занимавам с това дали тези 35 години, които минаха, оставят някакви значими наследства и как ние можем да преценим тяхната значимост. Постижения безспорно има – като започнем с "Букъра" на Георги Господинов, романите на Милен Русков, музикалните постижения на Георги Арнаудов, направеното от Недко Солаков и Андрей Даниел в изобразителното изкуство. Въпросът е дали единствено постиженията правят тази непреходност. Онова, което остава "класическо", което ще бъде вечно съвременно и в други времена, не зависи само от постиженията, а и от отношенията между публиката и творците", казва професорът. Проф. Кьосев определя постиженията като "събития между твореца и публиката" – публиката участва в процеса на "смислопроизводтсво", тя създава шедьоврите.
В работата си професорът анализира публиките на прехода и тяхната културна компетентност. Според проф. Кьосев публиките в България се променят в една недобра посока. Това се дължи на комерсиалната популярна култура, хиперболизирана от времето на постсоциализма. Тази култура почти изцяло е изтласкала по-сериозната, а и по-претенциозната култура. Професорът обръща внимание, че още в социалистическо време музикалните, литературни, архитектурни и художествени постижения са маргинализирани, тъй като културата е говорила на идеологизиран, отблъскващ народа език.
Към днешна дата проф. Кьосев наблюдава все по-сериозно капсулиране на всяка профилирана публика. "Отсъства така наречената "образована публичност", заявява професорът.
В последните 14 години проф. Кьосев ръководи изследване, озаглавено "Читателски практики в България". То се занимава с прехода от печатна към дигитална медия, с читателската култура, с компетентностите на читателите. Това, което се наблюдава в тази сфера, по думите на професора, е приложимо и в останалите културни области.
Проф. Кьосев споделя, че за съжаление наблюдава една ерозия на културната компетентност, която не съдейства на големите постижения да се превърнат в големи, "класически" творби.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
До 31 август 2025г. в галерия "Васка Емануилова", филиал на Софийска градска художествена галерия може да бъде разгледана групова изложба съвременно изкуство "Грижа и изцеление". Тя е последната част от кураторския проект на Галина Димитрова, след "Страх и любов" и "Срам и вина". Авторите в трилогията интерпретират основни човешки чувства и..
На 2 юли 2025 г. (сряда) от 18:00 ч. в галерия "Риволи" ще бъде открита изложбата "Италиански художници, изкуство на настоящето". Експозицията ще бъде подредена в периода от 2 до 31 юли 2025 г. Галерия "Риволи" представя подбрана селекция от творби на изтъкнати съвременни италиански художници. Изложбата предлага разнообразие от стилове – от..
В галерия "33" във Варна тази вечер от 18:00 часа се открива изложба акварели, озаглавена "Морето и ние", на артистичното семейство Селма и Краси Тодорови . Повече за нея може да чуем от авторите, с които разговаря Теодора Церовска. Слушайте!
Тази вечер в Културния център "Двореца" – Балчик предстои събитието "Джаз импровизатори изпълняват камерна музика". Концертът е част от Камерния музикален фестивал "В Двореца". Повече за него разказва Грациела Панайотова – артистичен директор на фестивала и изпълнител в Симфоничния оркестър на Българското национално радио. Записът осъществи Теодора..
Регионалната библиотека "Христо Смирненски" в Хасково поставя началото на инициативата "Лято в библиотеката" . Събитието включва читалня на открито сред природата и множество срещи с автори. Единственото изискване на организаторите е децата, които желаят да се включат, да имат регистрация и читателска карта за библиотеката. Повече..
Сопраното Лаура Монторо и пианистът Румен Трайков ще изнесат вокален рецитал. Концертът е част от 56-ия Международен фестивал "Софийски музикални седмици"...
В Икономовата къща в Дряново днес отваря врати Националният пленер "Дряново на майстор Колю Фичето – памет и настояще". Събитието се провежда с..
"Метафора на паметта" е името на новата изложба на Деница Тодорова. Експозицията е част от програмата "В дома на Вера Недкова". Програмата е път от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg