На 11.04.2024 г., в ПОСТА и Галерия ХАРТА се откри изложбата "Картички и контрабанда", координирана от Аарон Рот и Никола Стоянов, под кураторството на Христо Калоянов. Тази изложба, продължаваща до 12.05.2024 г., разглежда архив от Агенция "Митници", Дирекция "Борба с наркотрафика", от периода между 1975 и 1985 г.
В изкуството на Никола Стоянов, разположено в изложбеното пространство на един от най-живите градски булеварди, се разкрива архивното пропадане чрез документалните следи на бивши агенти на Държавна сигурност. Тези следи свързват агентите с трафика на каптагон, което разкрива свързаността им с националната сигурност. Презентираната инсталация създава образ на конспиративна паяжина от реални исторически събития, разкривайки тъмните практики на миналото и серията от символични убийства.
Аарон Рот (1998) работи с намерени изображения и средствата на живописта, инсталацията, скулптурата и фотографията. Инсталациите му преминават между ready-made и асамблаж, докато картините му имат миметично и иронично отношение към рекламния образ. Творбите черпят вдъхновение от чалгата, теорията на конспирацията и рекламите на луксозни стоки, изследвайки въпросите за желанието, митовете за национализма и капитала.
Никола Стоянов (1994) е автор, преводач и визуален артист, работещ в областта на философията и историята на технологията. Интересите му включват пресичането на инфраструктура и технологически апарати с изкуството и всекидневния живот. Като дългогодишен преводач и фотограф, преплита хуманитарното с научното по посока на спекулативното.
Използвайки метода Zettelkasten, изследването комбинира разследваща журналистика, архивни материали и открити документи от агенция „Митници“ по време на Народна република България. Инсталацията, представляваща дъска с доказателства, разкрива разсекретени документи, снимки на убийства и организирани мафиотски срещи, които разкриват нелегалната търговия, организирана от Държавната сигурност през социалистическия период чрез чуждестранни агенти.
Художникът Аарон Рот споделя в интервю за „Нашият ден“ своите впечатления за архива, който намира: „През 2020 г. случайно намерих архива на пазара и го закупих. След това попитах мой приятел, бивш митничар, дали има нещо интересно в него. Той каза, че няма нищо специално.“ Работата му включва три живописни платна и едно знаме, като целта е да се разбере какво представлява границата за всеки и какво се разбира под тази граница.
Христо Калоянов, кураторът на изложбата, споделя, че смисълът на изложбата може да бъде различен за всеки посетител. Той акцентира върху значението на изложбата като начин за осмисляне на миналото и връзката му с настоящето. По негови думи изложбата представя открития архив от агенция "Митници" и дирекция "Борба с наркотрафика" от 70-те и 80-те години, като разкрива следи за скрития транзит, известен като "публична тайна".
Чуйте разговора в звуковия файл.
Анджей Сташук е писател , поет, драматург, есеист, публицист и издател, лауреат на Наградата на фондация "Кошчелски", Литературната награда " Нике " и Литературна награда на Гдиня. Роден е на 25 септември 1960 г. във Варшава . В началото на 80-те години е ангажиран в дейността на "Движение Свобода и мир". Автор е на фейлетони, публикувани в..
Един от най-интересните съвременни млади поети Никола Петров снощи имаше премиера на новата си стихосбирка „Ето го разкаяния победител“. Тя се състоя в Камерната зала на Младежкия театър "Николай Бинев " . Ценителите на добрата поезия изпълниха залата, за да чуят как впечатляващо поетът рецитира стихотворенията си наизуст – с емоционален усет и без..
"Син, но го няма небето" е дебютната фотографска изложба на Благовеста Семкова, която ще бъде представена днес (14 май) от 19 ч. в концептуалното галерийно пространство на BECA Center of Visual Storytelling. В "Нашият ден" Семкова, майка на четири деца – едно от които с аутизъм – разказва за този личен проект, засягащ борбата с възприятията на..
В Регионалния исторически музей – София, в изложбената зала "Триъгълна кула на Сердика", на 15 април 2025 г. беше открита една необичайна изложба – "Бестиарий" на проф. Виктор Паунов. В нея са събрани над 230 оригинални илюстрации, създавани в продължение на повече от четири десетилетия. Това не е типична ретроспекция – не проследява хронологично..
Директно от сърцето на книжния свят в Централна Европа – Прага, колегата Светлозар Желев сподели в ефира на "Нашият ден" вълнуващи подробности за започващия Международен панаир на книгата и литературен фестивал Svět knihy . С повече от 600 изложители, събитието се утвърждава като най-голямото литературно средище в региона, събиращо автори, издатели и..
Никога не съм си представяла, че ще готвя за слонове в Тайланд! Че аз за себе си рядко подхващам тиган или тенджера. И изведнъж… усвоявах рецептурник за..
Те вече са студенти, но любовта към камерната музика започва от Музикалното училище в София. Първоначално са квартет, но по ред причини се трансформират..
Той е млад мъж в Христова възраст. Поет, писател, музикант, свободен дух с четка в ръка. Той е Росен Карамфилов. Автор на 9 книги, на 20-и май е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg