Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дигиталната култура и книгите на бъдещето

Книгите оживяват в изложба в Ларгото в София

Интерактивната изложба "Книгите оживяват" представя 33 големи пана с откъси от едноименния независим дигитален проект за българските детски градини и училища. Той обединява книгите от образователната мултимедийна поредица за деца "Туй-онуй" на художник илюстратора и аниматор Мая Бочева-Уики.

Подходът в дигиталните книги-игри е мултидисциплинарен и поднася информация на децата по-лесен и интересен начин като същевременно ги забавлява и развива творческия им потенциал.


Използвани са методите сугестопедия, Монтесори и мнемоника, чрез множество асоциативни игри. Консултант по създаването на проектите е приложния психолог Ивилина Иванчева.

"Нашата основна цел е да разгърнем пред децата чудния свят на книгите и да им покажем колко вълшебно преживяване може да бъде четенето. За да насърчим обаче децата да четат, разбрахме, че трябва да използваме различни похвати. Това е важно в нашето съвремие, в което светът се побира в смартфона и таблета. Филмите и игрите надничат от всеки ъгъл и грабват вниманието на децата повече от всичко друго. Ето защо обединихме тези различни медии в едно като създадохме дигиталните книги.", споделят създателите на проекта.

Мая Бочева и Милена Радева
Ще изчезнат ли книгите, който съществуват от столетия в класическия си вид? И как ще изглеждат книгите на бъдещето? Това ще разберете от разговора с илюстраторките Мая Бочева и Милена Радева, куратор на интерактивния проект.

Изложбата "Книгите оживяват" ще продължи до 30 април в Музея за история на София, изложбена зала 2 под куполите на Ларгото в София.

Дигиталната книга "Колко е часът?" е реализирана със съдействието на Националния фонд "Култура", а изложбата "Книгите оживяват" благодарение на Министерство на културата.

Снимки: ФС на Туй-онуй
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Стефан Данаилов

Пет години без Стефан Данаилов – спомен в звук

Архивите са живи в "Terra  Култура", за да отбележат чрез хроника в звук 5 години без Стефан Данаилов . Ламбо, Мастера, майор Деянов, българския Ален Делон… Какво остава след човек, когато отпътува отвъд този свят? Може би винаги е подходящо да питаме мечтите на човека. Малкият Стефан е мечтаел да стане моряк. Съдбата обаче го кани..

публикувано на 25.11.24 в 12:47

Валерий Пощаров – човекът на пиедестал

Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се срещнете с този естетически и социален портрет на социално бедни хора.  Специален гост на предаването "ФотоФабрика – факт и фикция" е един от най-човеколюбивите съвременни артисти Валерий Пощаров,..

публикувано на 25.11.24 в 10:05

Театралното изкуство и тенденциите от Международния фестивал в Пилзен

Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..

публикувано на 24.11.24 в 08:40

Фестивалът Aerowaves и 20 години сцена "Дерида"

Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..

публикувано на 23.11.24 в 09:35

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..

публикувано на 23.11.24 в 09:00