Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Награда "Рицар на книгата" – шумните герои на литературата

Снимка: АБК

По случай Световния ден на книгата и авторското право (23 април) Асоциация "Българска книга" връчи за двадесети пореден път наградата "Рицар на книгата". Наградата е знак на признание за усилията, свързани с насърчаването на четенето и популяризирането на книгата.

Отличието получават личности и организации, обобщени в четири категории – за библиотекар или библиотека, за учител или училище, за журналист или медия, както и за обществена личност с изключителен принос.

Вече е известно, че в категорията "Общественик с принос към книгата" тази година "Рицари на книгата" станаха преводачката Анжела Родел и писателят Георги Господинов. Те не присъстваха на церемонията, затова в "Артефир" чуваме думите на Яна Генова, зам.-кмет по културата в София, по повод награждаването в категорията. "Това е награда за всички хора на книгата – писатели и преводачи – които издигате граждански глас, които говорите извън книгите си, които сте "шумните герои" на литературата", каза зам.-кметът.

В категорията "Библиотека" наградата получи екипът на Университетската библиотеката на УНСС. Пред "Артефир" началникът на библиотеката Любомира Кръстева, сподели, че е осъществен дългоочакван ремонт на цялата библиотечна база, финансиран от МОН и Министерство на финансите. Благодарение на това обновление хората с ентусиазъм са се завърнали в библиотеката, която днес е не просто място за заемане на книги, но и пространство за оживени разговори и лекции.

Награда "Рицар на книгата" в категория "Училище" бе връчена на СУ "Сава Доброплодни" – Шумен. Наградата беше връчена от зам.-министъра на образованието и науката Любомира Лазарова. Зам-директорът на училището Соня Вълчева изрази своето вълнение от заслуженото признание за учителите и учениците, а председателят на УС на АБК – Десислава Алексиева – подчерта: "Очакваме знанията и опитът, които тези хора са натрупали, да отидат на други места, да вдъхновят други училища."

Целия репортаж от церемонията по връчване на наградата "Рицар на книгата" чуйте в звуковия файл: 

По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Театралното изкуство и тенденциите от Международния фестивал в Пилзен

Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..

публикувано на 24.11.24 в 08:40

Фестивалът Aerowaves и 20 години сцена "Дерида"

Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..

публикувано на 23.11.24 в 09:35

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..

публикувано на 23.11.24 в 09:00

Рисунка. Майстори

"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..

публикувано на 22.11.24 в 17:30

В "Панспермия" Полина Видас разказва нашия живот

Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..

публикувано на 22.11.24 в 16:50