Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Награда "Рицар на книгата" – шумните герои на литературата

Снимка: АБК

По случай Световния ден на книгата и авторското право (23 април) Асоциация "Българска книга" връчи за двадесети пореден път наградата "Рицар на книгата". Наградата е знак на признание за усилията, свързани с насърчаването на четенето и популяризирането на книгата.

Отличието получават личности и организации, обобщени в четири категории – за библиотекар или библиотека, за учител или училище, за журналист или медия, както и за обществена личност с изключителен принос.

Вече е известно, че в категорията "Общественик с принос към книгата" тази година "Рицари на книгата" станаха преводачката Анжела Родел и писателят Георги Господинов. Те не присъстваха на церемонията, затова в "Артефир" чуваме думите на Яна Генова, зам.-кмет по културата в София, по повод награждаването в категорията. "Това е награда за всички хора на книгата – писатели и преводачи – които издигате граждански глас, които говорите извън книгите си, които сте "шумните герои" на литературата", каза зам.-кметът.

В категорията "Библиотека" наградата получи екипът на Университетската библиотеката на УНСС. Пред "Артефир" началникът на библиотеката Любомира Кръстева, сподели, че е осъществен дългоочакван ремонт на цялата библиотечна база, финансиран от МОН и Министерство на финансите. Благодарение на това обновление хората с ентусиазъм са се завърнали в библиотеката, която днес е не просто място за заемане на книги, но и пространство за оживени разговори и лекции.

Награда "Рицар на книгата" в категория "Училище" бе връчена на СУ "Сава Доброплодни" – Шумен. Наградата беше връчена от зам.-министъра на образованието и науката Любомира Лазарова. Зам-директорът на училището Соня Вълчева изрази своето вълнение от заслуженото признание за учителите и учениците, а председателят на УС на АБК – Десислава Алексиева – подчерта: "Очакваме знанията и опитът, които тези хора са натрупали, да отидат на други места, да вдъхновят други училища."

Целия репортаж от церемонията по връчване на наградата "Рицар на книгата" чуйте в звуковия файл: 

По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Поетическите сънища на Владимир Левчев

Голямата литературна и философска тема за съня и сънуването е занимавала и до днес е част от творчеството на поетите – от Калдерон до поколението на Владимир Левчев – Ани Илков и Румен Леонидов. Новата стихосбирка на Владимир Левчев "География на съня" се вписва в тази редица и неминуемо напомня стихотворението му, дало заглавието на негова книга от 80-те..

публикувано на 05.04.25 в 09:15

Нов криминален роман от Лиз Нюджънт

Лиз Нюджънт е една от най-популярните ирландски писателки. Романите ѝ са на първо място в ирландските класации и е лауреат на пет ирландски литературни награди. Преведени са на 16 езика, включително и на български. "Загадката Оливър", "Малки жестокости", "Стаено зло" и "Странната Сали Даймънд" я направиха популярна сред българските читатели...

публикувано на 04.04.25 в 16:25
Вяра Табакова и Васил Драганов

Нов живот на стари истории

Поредното издание на "Академия комика" включва разказите "Сфинкс без загадка" от сборника "Престъплението на лорд Савил и други новели" от Оскар Уайлд, "Роза в механата" от изданието "Търкалящи се камъни" от О.Хенри и "Пролетен бюлетин" от книгата "Ако импресионистите бяха зъболекари" от Уди Алън. На финала на предаването има запазено място за..

публикувано на 04.04.25 в 16:05

24 пана показват ролята на азбуката в културната история на славянските народи

В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват  1140 години от успението на св. Методий .  Част от експонатите в "Азбука и история" и "Св. Методий славянобългарски" са ръкопис и старопечатна книга от колекциите на библиотеката, които са свързани с паметта на просветителя и неговата почит сред славянските народи...

публикувано на 04.04.25 в 15:45

"Златният кос" на 50!

В редакция "Хумор и сатира" сме богати с безброй поводи за празнуване. Сега наред е 50-годишнината на фестивала "Златният кос". От 1 април 1975 г. та до днес песните му звучат в най-културното място в радиоефира.  Подробности в неделя веднага след новините в 18 часа , когато ще можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и..

публикувано на 04.04.25 в 15:25