Един артистичен проект, в който пластики и картини оживяват чрез танц. Състоя се премиерата на второто издание на изложбата "Виртуални тела 2.0" в галерия "Квадрат 500" – виртуална, интерактивна експозиция, която е съвместен проект на танцова компания "Хетероподи" и Националната галерия.
В "Артефир" Росен Михайлов, главен хореограф на Народния театър, основател на "Хетероподи" и артистичен продуцент на настоящата инициатива, споделя повече за постигнатата пресечна точка между изобразително и танцово изкуство.
Поканените хореографи са имали творческата свобода да изберат произведение от постоянната експозиция на "Квадрат 500" без ограничение в стил, жанр и епоха.
По думите на Михайлов всеки от участниците е избрал различен подход – някои са решили да интерпретират дадено произведение, други да направят личен коментар върху него или да влязат в дискусия със съответния автор, използвайки картината като отправна точка за собствено хореографско произведение. Заснетите танцови произведения са достъпни за посетителите на галерията чрез QR кодове, разкриващи една паралелна артистична реалност.
"Танцът може да бъде разглеждан като множество застинали моменти, които изграждат едно движение. Изобразителното и танцовото изкуство имат много общи неща. В изобразителното изкуство се работи с пространството и перспективата – това е един от основните приоритети и на танца.
Една хореография трябва да има или категорично да няма връзка със средата, в която се намира", казва Михайлов и допълва, че едно от условията в изграждането на експозицията е било всяко едно танцово произведение да бъде заснето именно в архитектурния комплекс на "Квадрат 500".
Произведението, което Михайлов е избрал да интерпретира, е картината "Връщане от нивата" (ок. 1938) на Владимир Димитров – Майстора. Хореографът споделя, че е подходил уважително към творбата, за да се получи една вълнуваща и искрена интерпретация.
Изключителният колектив от хора с различен стил и почерк, които участват в проекта със своите авторски интерпретации, включва Боряна Сечанова, Мила Искренова, Ива Свещарова, Галина Борисова, Марион Дърова, Вили Прагер, Деян Георгиев, Татяна Соколова, Петя Стойкова, Мариана Крънчева, Росен Михайлов.
Повече за вълнуваща виртуална среща между изобразително изкуство и танц – чуйте в звуковия файл:
Вчера в зала "Райко Алексиев", СБХ пред многобройна публика беше открита изложбата на големия скулптор Павел Койчев – "Мъжки, женски, среден род, единствено и множествено число". Година и половина след предишната му изложба в същата зала "Homo sapiens – възпоменание" се срещаме с неговите фигури на жената, мъжа, децата, които са от стиропор и..
Фондация "Тодоров" учреди отличие за българска наука и литература. Идеята е на акад. Иван Тодоров. Първите отличия ще бъдат връчени на церемония на 20.05.2024 г. от 18.00 ч. в зала "Проф. Марин Дринов" в Централната сграда на БАН, ул."15 ноември" №1. Ще се състои представяне на Фондация "Тодоров" и връчване на нейните отличия на името на акад. Иван..
На 17 май се открива първото издание на Седмица на африканската култура в София . Пълната програма за фестивала можете да намерите тук . Седмицата на африканската култура в София е продължител на вече над десетгодишната традиция в отбелязването на Деня на Африка – 25 май, датата, на която в 1963 г. е основана Организацията за африканско..
"Наведнъж" са текстовете, събирани в продължение на седем години след дебюта на Стефан Икога – "Непукистика", пише за книгата Йордан Д. Радичков. Задъхани, разхвърляни между кварталите и улиците на София и българското Черноморие, стиховете му рисуват картини на хармоничното съществуване, на споделеност, както и картини на истерията, гнева и..
Варна ще даде официален старт на туристическия сезон с празничен концерт, който ще се състои тази вечер от 19:00 часа на площад "Антон Новак" – на входа на Морската градина . Събитието ще предложи на жителите и гостите на града богата програма, включваща музикални изпълнения, атрактивно акробатично шоу и редица изненади. Специален гост на..
Евроскептичните гласове казват, че гражданите ще обеднеят, ако бъде прието еврото у нас. Допълват, че България не е готова, че Европейският съюз е..
Изкуственият интелект не може да замени естествения, защото не може да разбере живота, съзнанието и да генерира смисъл, е тезата на Сергей Герджиков,..
Проф. Момчил Методиев, преподавател в НБУ, ръководител на Института за изследване на близкото минало и главен редактор на сп. "Християнство и култура",..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg