Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Добрите училищни практики за 2024 година

За трета година фондация "Заедно в час" и платформата "преподаваме.bg" събраха в София учители, директори, представители на образователни институции и граждански организации за финалното събитие и награждаване на отличените добри практики от кампанията "Добрите практики на фокус".


Повече от 500 бяха гостите и лекторите  които се включиха в практически работилници, лекции, образователно изложение, дискусии и срещи със съмишленици. Отличени бяха 8 от над 200 изпратени добри практики от учители от цялата страна.

Акцент в тази кампания беше проектно базираното обучение, каза Борислава Данева, водеща на събитието и една от организаторките на кампанията, гостенка в рубриката "Всичко за образованието".


"Търсихме и събирахме и съответно описахме и наградихме практики, които са насочени към това да развиват определени житейски необходими умения в учениците през проекти. Не просто един урок, а нещо по-дългосрочно, което наистина да е и по-устойчиво, по-интересно, по-практическо за самите ученици… Такъв вид подход, той е приложим, смея да твърдя, абсолютно във всички възрасти, всички класни стаи и всички видове училища от една страна. От друга страна позволява едно по-широко сътрудничество между различни предмети и учители, наистина дава един цялостен поглед на децата върху даден проблем, дадена тема, а не просто откъслечни уроци да го наречем по една предметна област."

Борислава Данева
На въпроса дали има повече учители и училищни екипи, които "се осмеляват" да работят именно по този начин, по общи и свързани с живота теми, а не всеки сам за себе си в своя предмет и класна стая, Данева отговори: "Моите впечатления от работата ни като организация, работата с училищата, които имаме например в програма "Училища за пример", включително през процеса "Добрите практики на фокус", ме карат да вярвам, че да, все повече и повече колеги се осмеляват да предприемат такъв подход… Нямам данни, за да мога да генерализирам и такава статистика, но със сигурност го виждаме. Виждаме го на терен, виждаме го, че работи,  въпреки че да, докато се научиш да го правиш, разбира се, изисква време, изисква подготовка, но от това, което чуваме и виждаме, резултатът със сигурност си заслужава."

Чуйте цялото интервю в звуковия файл

Снимки: фондация "Заедно в час"
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Вълков, Венета Гаврилова и Марина-Николова

Българският език – родината, която е винаги с теб

Родният ни език, българският, добива различно значение тогава, когато сме извън родината. Знаят го всички, които за по-кратко или по-дълго са пребивавали в чужбина. Българският език е още по-различен за тези наши сънародници, които са родени зад граница, някои от тях – далечни потомци на емигранти и преселници, напуснали родната земя преди век или..

публикувано на 17.12.24 в 13:10
Антон Александров

Антон Александров: Не мисля, че изкуственият интелект скоро ще измести човека

"Математиката е в основата на всичко и ако човек започне отрано да се занимава с нея и е постоянен, резултатите не закъсняват. Антон Александров е завършил Софийската математическа гимназия, а след това компютърни науки в Англия и магистър в Цюрих, където са най-добрите специалисти по изкуствен интелект. "Възможността да имам най-доброто от двата..

публикувано на 16.12.24 в 17:30
Нели Керемидчиева

Как "(Не)възможното образование" стана "Възможното образование"

Филмовият фестивал "(Не)възможното образование" се ражда като идея през 2017 г. и за няколкото си издания събира група от съмишленици – родители, учители, граждани, силно желаещи да проучат, разпространят и приложат световно признати и работещи модели на образование с "човешко лице". Опитът на училищата, работещи по тези модели в различни страни,..

публикувано на 16.12.24 в 14:15

Алеф: Ако не бяха те

"Ако не бяха те" е темата по която ще творят участниците в XII Международен литературен ученически конкурс "Който спаси един човешки живот, спасява цяла вселена", организиран от Центъра за еврейско българско сътрудничество "Алеф". Конкурсът стартира на 1 октомври, а малко по-късно за наградените участници в тазгодишния конкурс беше организирана..

публикувано на 15.12.24 в 12:15

Вкаменените блатни кипариси на дъното на Черно море са много добре запазени

Доц. д-р Любомир Кендеров е изследовател-хидробиолог, част от екипа на Биологическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски". Неговите научни интереси са в областта на оценката на екологичното състояние и екологичния потенциал на речни екосистеми, изкуствени и силно модифицирани водни тела. Ето какво разказва той в предаването "Следобед за..

публикувано на 15.12.24 в 11:55