Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Добрите училищни практики за 2024 година

За трета година фондация "Заедно в час" и платформата "преподаваме.bg" събраха в София учители, директори, представители на образователни институции и граждански организации за финалното събитие и награждаване на отличените добри практики от кампанията "Добрите практики на фокус".


Повече от 500 бяха гостите и лекторите  които се включиха в практически работилници, лекции, образователно изложение, дискусии и срещи със съмишленици. Отличени бяха 8 от над 200 изпратени добри практики от учители от цялата страна.

Акцент в тази кампания беше проектно базираното обучение, каза Борислава Данева, водеща на събитието и една от организаторките на кампанията, гостенка в рубриката "Всичко за образованието".


"Търсихме и събирахме и съответно описахме и наградихме практики, които са насочени към това да развиват определени житейски необходими умения в учениците през проекти. Не просто един урок, а нещо по-дългосрочно, което наистина да е и по-устойчиво, по-интересно, по-практическо за самите ученици… Такъв вид подход, той е приложим, смея да твърдя, абсолютно във всички възрасти, всички класни стаи и всички видове училища от една страна. От друга страна позволява едно по-широко сътрудничество между различни предмети и учители, наистина дава един цялостен поглед на децата върху даден проблем, дадена тема, а не просто откъслечни уроци да го наречем по една предметна област."

Борислава Данева
На въпроса дали има повече учители и училищни екипи, които "се осмеляват" да работят именно по този начин, по общи и свързани с живота теми, а не всеки сам за себе си в своя предмет и класна стая, Данева отговори: "Моите впечатления от работата ни като организация, работата с училищата, които имаме например в програма "Училища за пример", включително през процеса "Добрите практики на фокус", ме карат да вярвам, че да, все повече и повече колеги се осмеляват да предприемат такъв подход… Нямам данни, за да мога да генерализирам и такава статистика, но със сигурност го виждаме. Виждаме го на терен, виждаме го, че работи,  въпреки че да, докато се научиш да го правиш, разбира се, изисква време, изисква подготовка, но от това, което чуваме и виждаме, резултатът със сигурност си заслужава."

Чуйте цялото интервю в звуковия файл

Снимки: фондация "Заедно в час"
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
„Обесването на Васил Левски“, худ. Борис Ангелушев, 1942

Левски: история и национална митология

152 години след обесването на националния герой Васил Левски говорим за личността и делото на Апостола по два познавателни вектора. Първият – историческата наука за тази забележителна фигура от нашите националноосвободителни усилия, а вторият – образът на Левски както в произведенията на класиците, така и в произведенията на нашите съвременници...

публикувано на 19.02.25 в 17:57

Как се рецитират стихове за герои

На 18 и 19 февруари с тържествени прояви България отбеляза 152 години от гибелта на най-светлата личност в историята на нашето национално възраждане и освобождение от петвековно потисничество и безправно съществуване в рамките на Османската империя. Васил Иванов Кунчев, Дякон Игнатий, Апостола, Левски – не просто обаятелен образ на герой, мъченически..

публикувано на 19.02.25 в 16:31
Медресето Хатуние в Караман

Караман – истории от Анадола

"Т ук, където се намираме сега, в Централен Анадол, са много почитани думите на персийския поет и философ Мевляна Джеляледдин Руми, който казва: "Ела, който и да си ти", разказва туристическият гид Гирай УУр Йозджаш. И той обяснява, че на територията на Република Турция днес съществуват седем региона, със седем различни климата, дори със седем..

публикувано на 19.02.25 в 13:05
Носител на наградата

Еврика! Успешни българи: д-р Мария Аргирова

Мария Аргирова.  Тя е млад учен с дълга професионална биография. Мечтае да стане археолог, но се запалва по химията. Д-р Мария Аргирова съвсем наскоро получи наградата "Еврика" за постижения в науката, но преди това е носител на съвместната награда на фондация "Еврика" и Съюза на учените в България за отличната защита на дисертационния си труд...

публикувано на 17.02.25 в 17:00
Александър Александров

Медици от "резерва"

В поредното съботно издание "За здравето" използвахме много военни термини, но говорихме по важни теми, може би най-болезнените за родната здравна система – липсата на лекари и сестри, обезлюдените лекарски кабинети по селата, в училища и детски градини, общественото безпокойство за това кой ще ни лекува в бъдеще? Всички сюжети аргументирахме..

публикувано на 17.02.25 в 15:51