Хората танцуват от зората на човечеството. Танцът е универсален език, който създава една общност отвъд политическите, етнически и културни бариери. През 1982 година Международният танцов институт обявява датата 29 април за Световен ден на танца.
В "Нашият ден" разговаряме с Ина Георгиева за уъркшопа "My inner dance". Уъркшопът е насочен към непрофесионалисти и има за цел да ни поведе към процес на вътрешна трансформация през танца. Събитието ще се провежда всеки втори понеделник от месеца – днес (29 април) 13 и 27 май, 10 и 24 юни от 18:30 в "Топлоцентрала".
На въпроса какво ни кара да танцуваме, Георгиева отговаря: "Нещо много дълбоко вътре в нас, което не можем да назовем с думи, но винаги ни е карало да се движим – буквално и преносно. Танцът е най-прекият път за изразяване на нашето аз, ако си го позволим. В днешно време ми се струва, че малко сме позабравили, че го можем."
По думите на Георгиева уъркшопът е насочен към всички, които обичат и искат да се движат, и към онези, които искат да открият през движението и танца нещо за себе си. Целта не е усъвършенстването на дадена техника или хореография, а чрез танц участниците да се свържат със своя емоционален, вътрешен свят.
"Поради факта, че езикът на танца е толкова абстрактен, можем да се почувстваме уютно в това изразяване. То не е така категорично, каквото е словото. През метафората на тялото можем да кажем много", казва Георгиева, която вярва, че няма човек, който не може да танцува.
Георгиева допълва, че по време на уъркшопа Александър Евтимов ще изпълнява музика на живо, вдъхновена от това, което се случва между участниците.
Повече по темата чуйте в звуковия файл:
Лиз Нюджънт е една от най-популярните ирландски писателки. Романите ѝ са на първо място в ирландските класации и е лауреат на пет ирландски литературни награди. Преведени са на 16 езика, включително и на български. "Загадката Оливър", "Малки жестокости", "Стаено зло" и "Странната Сали Даймънд" я направиха популярна сред българските читатели...
Поредното издание на "Академия комика" включва разказите "Сфинкс без загадка" от сборника "Престъплението на лорд Савил и други новели" от Оскар Уайлд, "Роза в механата" от изданието "Търкалящи се камъни" от О.Хенри и "Пролетен бюлетин" от книгата "Ако импресионистите бяха зъболекари" от Уди Алън. На финала на предаването има запазено място за..
В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват 1140 години от успението на св. Методий . Част от експонатите в "Азбука и история" и "Св. Методий славянобългарски" са ръкопис и старопечатна книга от колекциите на библиотеката, които са свързани с паметта на просветителя и неговата почит сред славянските народи...
В редакция "Хумор и сатира" сме богати с безброй поводи за празнуване. Сега наред е 50-годишнината на фестивала "Златният кос". От 1 април 1975 г. та до днес песните му звучат в най-културното място в радиоефира. Подробности в неделя веднага след новините в 18 часа , когато ще можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и..
Творби на границата между скулптурата и поезията, между божественото и демоничното, между световете на "Ангели и демони" – това откриваме в изложбата на Георги Георгиев, която до 13 април може да бъде разгледана в галерия "Нюанс" . "Ангели и демони", както всъщност се казва и изложбата, припомня думите на Хенри Мур – а именно, че "изкуството е..
Готови ли сте за първия етиопски концерт в най-новата история на България? Ukandanz (или uKanDanZ , както често се изписва името им), една от..
"Младежки Литературен вестник" е нова и обещаваща инициатива, която събира млади хора, за да творят и да изразяват своите възприятия за съвременната..
Столичната галерия за модерно градско изкуство "Риволи" представя изложбата "Три поколения немски художници" и кани ценителите на съвременното изкуство на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg