Певецът и радиоводещ Филип Синапов, с който "Terra Култура" среща своите слушатели, е човек, осъзнал мисията на живота си в ранна възраст. Младият музикант е посветил ежедневието си на това да съхранява първообраза и целостта на фолклорното ни наследство.
Вероятно всеки ден се разминаваме с хора, които не знаят значението на думи като "долап", "нощви", "хамбар". А колко често се замисляме, че, за да има хляб, първо трябва да бъде посято и отгледано зърно, а накрая да бъде запалена пещ. Миналата година Синапов създава едно място, което разкрива целия фолклорен процес, в неговата същност, в битовите дейности и родовата памет за българския традиционен свят. Това място е интерактивният фолклорен музей "Гърнатскине конаци".
Синапов запознава децата и възрастните посетители на музея не само с народната музика, но и с традиционните български занаяти, бит и обичаи. През изминалата година фолклорната къща "Гърнатскине конаци" се е радвала на голям интерес.
За съжаление, по думите на Синапов, инициативата му не среща помощ от никъде – нито от държавата, нито от европейските фондове, нито от частния сектор. Причината е, че създаването на музей е недоходоносна дейност в очите на потенциалните спонсори. Досега Синапов е разчитал само на своите лични усилия, защото вярва, че за една духовна мисия са нужни най-вече принципи, упование и кураж.
"Ако някой почувства потребност от направеното, ако прецени, че в това има смисъл и протегне ръка, ще бъда благодарен до края на живота си", казва гостът и отправя покана към слушателите да посетят фолклорния музей, който се намира само на 5 км от градовете Кърджали и Момчилград.
Синапов завършва разговора с думите:
"В събота заедно с мои ученици от най-голямото училище в Южна България СУ "Петко Рачов Славейков" направихме цялостна възстановка на обредите за Лазаровден. По време на крайния си обред "кумичене" лазарките наричаха: "Здраве на себе си, здраве на семейството и на всички хора по света" – това е и моето пожелание."
Целия разговор можете да чуете в звуковия файл:В Столична библиотека, Американски център, се състоя паметна вечер по случай 110 години от рождението на писателя и кинодраматург Павел Вежинов. Премиерно бяха представени неиздаваните от преди 80 години две дебютни негови книги с разкази под авторската му редакция "Улица без паваж. Дни и вечери", деветото издание на "Нощем с белите коне" и "Павел..
Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години. Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..
"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година. Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..
Кураторът Иво Милев и фотографът Стефан Н. Щерев започват изследователски проект, който представя творчеството на видния европейски скулптор Михайло Парашчук , посветил живота си на България. Документалната изложба "По следите на Михайло Парашчук ", с материали от Държавна агенция "Архиви" и съвременни фотографии на..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg