С какво ще изненада публиката третото издание на един от най-впечатляващите европейски фестивали на светлините – Lunar?
Фестивалът Lunar ще се проведе между 9 май и 12 май 2024 г. в София. Над 20 артисти от цял свят ще разкажат истории, които провокират въображението и изненадат публиката чрез своите вълнуващи 3D мапинг проекции и светлинни инсталации в своеобразния 4,5-километров маршрут.
"Ще има доста светлинни инсталации, разширяваме и зоните. Имаме една нова зона "Южен парк" 2, в която ще има 8 инсталации."
Това казва в интервю за "Домът на музите" Страхил Йорданов от студиото за визуални ефекти MP-STUDIO и творчески директор на фестивала.
Предвидени са видео и статичен 3D мапинг, светлинни инсталации, имерсивни преживявания и лазерно шоу.
Тази година фестивалът Lunar е доста многолик, още във видеомапинг частта зрителите ще попаднат в един приказен видеосвят. В някои от инсталациите зрителите ще станат съучастници. Има възможност и за изпращанията на послания, които след това да бъдат "изписани" върху фасадите.
"Всеки от артистите има различна експресия и различен начин на мислене, както и различна визия. Ние много уважаваме артистите с които работим, защото и ние сме артисти. Фестивалът работи по различен начин. Целият начин, по който той функционира, е, че компании и организации "осиновяват" инсталации. Те от своя страна се интерпретират от светлинните артисти. Ние разказваме цености на брандове през светлинно изкуство", допълва Страхил Йорданов.
Забавното и хумористичното, но и сериозни философски теми, са сред акцентите в тазгодишното издание на фестивала на светлините. Ще има и интерактивни проекции, в които публиката ще може сама да споделя съобщенията си и те да се появяват на определена фасада.
Целия разговор със Страхил Йорданов можете да чуете в звуковия файл.
В епизод 585 "Трамвай по желание" навлиза в бездънните простори на Вселената. Лоцман на нашите радиозрители в необятната космическа територия отново е доц. д-р Владимир Божилов, зам.-декан на Физико-математическия университет на СУ "Св. Климент Охридски" и знаменит популяризатор на науката. А поводът е новият спектакъл, създаден в рамките на..
В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти, обединени в житейския и творчески тандем YO\KO+INA – художниците Йонко Василев и Ина Василева . За съжаление Йонко Василев вече не е сред нас от лятото на 2023 година, но последните съвместни работи..
Голямата литературна и философска тема за съня и сънуването е занимавала и до днес е част от творчеството на поетите – от Калдерон до поколението на Владимир Левчев – Ани Илков и Румен Леонидов. Новата стихосбирка на Владимир Левчев "География на съня" се вписва в тази редица и неминуемо напомня стихотворението му, дало заглавието на негова книга от 80-те..
Лиз Нюджънт е една от най-популярните ирландски писателки. Романите ѝ са на първо място в ирландските класации и е лауреат на пет ирландски литературни награди. Преведени са на 16 езика, включително и на български. "Загадката Оливър", "Малки жестокости", "Стаено зло" и "Странната Сали Даймънд" я направиха популярна сред българските читатели...
Поредното издание на "Академия комика" включва разказите "Сфинкс без загадка" от сборника "Престъплението на лорд Савил и други новели" от Оскар Уайлд, "Роза в механата" от изданието "Търкалящи се камъни" от О.Хенри и "Пролетен бюлетин" от книгата "Ако импресионистите бяха зъболекари" от Уди Алън. На финала на предаването има запазено място за..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват 1140 години от успението на св. Методий . Част от експонатите в "Азбука и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg