Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Всички в джаза

Снимка: bridgestobelonging.ca

Международният ден на джаза се отбелязва от ЮНЕСКО всяка година от 2012-а насам, а предложението за това е на легендарния джазмен Хърби Хенкок – посланик на ЮНЕСКО за междукултурен диалог и председател на Института за джаз "Телониъс Монк".

Целта е да има ден, който да събира общности, формации, музиканти, школи, артисти, музикални историци и джаз любители от цял свят, които празнуват безценното културно наследство на тази откровена музика на свободата.

В международния ден на джаза, на вниманието ни е подготовката на 27-ото издание на международния Банско джаз фест. Тази година той ще се проведе от 3 до 10 август. "Всички в джаза, всички в Банско" е логото на фестивала, а Българското национално радио отново ще бъде медиен партньор на музикалното събитие.


Като акценти в програмата на Джаз фестивала в Банско се очертават Джаз академията, под егидата на Министерството на културата, съпътстващата програма, която и този път включва семейни игри, дневна сцена в парка, следобедни джаз импровизации – Джаз в града, Джем сешъни и Срещи с публиката. Новият елемент е Пленерът по скулптура, по проект на асоциация "Фестивалите в България”, подкрепен от Национален фонд "Култура". Ще бъде създадена и "Алея на джаза" със скулптурни фигури от камък на изтъкнати творци от българската джаз сцена. Една от фигурите е на основателя на фестивала – покойният д-р Емил Илиев.

За джаза като кауза Димитрина Кюркчиева разговаря в "Артефир" с Илияна Щерева, председател на УС на асоциация "Фестивалите в България" и съорганизатор на Банско джаз фестивал‘2024, и с Лили Големинова – журналист и музикален редактор в Радио София, трайно свързана с историята на фестивала.


По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Виена Шьонбрун Оркестра" започва световно турне от Пловдив

С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември), Шумен (12 декември), Велико Търново (13 декември), Русе (14 декември)  и София (16 декември – зала "България") .  Поради огромния интерес към концерта в София на 16 декември, организаторите..

публикувано на 26.11.24 в 17:35

Новият албум на Eagle Post

Новият албум на българската алтернативно група Eagle Post се нарича Dystopian Romance. Той е записан и миксиран през 2023 г. от Георги Малчев (екс-Млък!, Quicksand Surfer, Sativa), а мастърингът е дело на легендарния английски продуцент Pete Maher, работил по продукции на Rolling Stones, Jack White и U2. Автор на текстовете и музиката е..

публикувано на 26.11.24 в 14:50
Джакомо Пучини

Три шедьовъра на Пучини на българска сцена

В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..

публикувано на 23.11.24 в 08:00

Пето издание на фестивала ТрансАрт

Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..

публикувано на 22.11.24 в 10:50
Виолончелистът Христо Танев

"Тембри и нюанси" – концерт на Симфоничния оркестър на БНР

Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..

публикувано на 22.11.24 в 07:25