Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Донка Байкова:

Храносмилателната система е много важна при заетия човек в трудоспособна възраст

Проф. Донка Байкова
Снимка: БГНЕС

По повод Световния ден за безопасност и работа, отбелязан миналата седмица (28 април), в "Нашият ден" проф. Донка Байкова споделя своите съвети за хранене в забързаното работно ежедневие.

Климатичните промени тази година са акцент в обществения разговор за трудовата безопасност. В тази връзка проф. Байкова казва: "През последните години има много сериозни промени във външния фактор – този на околната среда – поради чести различни по степен температурни амплитуди. Приспособителните механизми на човека често пъти не са в състояние да откликнат безболезнено." Проф. Байкоа пояснява, че човешкият организъм е сложен биологичен механизъм, който понякога не успява да се приспособи към екстремните външни фактори, които му влияят.

Специалистът по обществено здраве изброява рисковите групи, които най-често биват засегнати от този тип обстоятелства: възрастните хора, децата и юношите, хората в рековалесцентен (оздравителен) период, бременните и кърмещите жени. Ето защо е важно работодателите да съобразяват работния график с безопасните часове на деня.

Що се отнася до храната, проф. Байкова смята, че тя е "онази мощна величина, която може да променя обменните процеси на организма в една или в друга посока". Храната има свойството да предпазва от болести, да оказва терапевтично действие върху някои остри болестни процеси, заявява тя.

"Храносмилателната система е много важна при заетия човек в трудоспособна възраст – би трябвало да отчитаме неговата потребност от регулярен хранителен модел", подчертава специалистът. По думите на проф. Байкова в човешкия организъм, като по часовник, се изхвърлят стомашни сокове, които са агресивни и могат да навредят на храносмилателния тракт при празен стомах.

Проф. Байкова съветва хората, колкото и заети да са през деня, да не пропускат нито едно от храненията, които допринасят за баланс в организма. Хубаво е да имаме топла храна, но при липса на такава в работна среда е желателно човек да носи обяд от вкъщи, казва проф. Байкова.

По думите на специалиста българите страдат от наднормено тегло не само заради преяждане, а именно поради нередовен режим на хранене. Навикът да гладуваме през деня за сметка на обилна вечеря носи риск от хранителни проблеми, обръща внимание проф. Байкова.

Повече по темата чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Илияна Маринкова

Илияна Маринкова: Това видях в Украйна – желанието за живот

Илияна Маринкова, журналистка от "Фрогнюз", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" изкуството и културата по време на война. Илияна се завърна от Украйна преди дни и присъства международния кинофестивал "ОКО", който се проведе в Болград, Украйна. Украйна през фестивала "ОКО" "Фестивалът е етнографски и това, което си говорехме с Татяна..

публикувано на 28.09.24 в 08:50

Село Флорентин – някъде там, накрай България

Село Флорентин се намира в община Ново село и в него живеят около 300 човека. Разположено е на брега на река Дунав. На 18 км е от областния град Видин и на 6 км от общинския си център. През римско време възниква крепостта Флорентиана. Тя се е намирала на около 1 км източно от селото в местността "Валя Турчилор:, върху невисок хълм, надвесен над брега..

публикувано на 28.09.24 в 08:25
Катерина Рашевска

Катерина Рашевска: Отвличането на украински деца е геноцид

Защо Русия отвлича украински деца по време на войната и как могат да бъдат върнати те в страната, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Катерина Рашевска , адвокат в Центъра за човешки права в Киев, Украйна. "Нашата организация е създадена през 2013 г. от първите дни на руската агресия, след окупацията на Кримския полуостров. Още тогава..

публикувано на 27.09.24 в 17:45
Андрей Несмачни

Андрей Несмачни: Никоя страна в Европа не е застрахована от руска агресия

Андрей Несмачни е ветеран от войната на Русия в Украйна. Ранен е при Херсон през 2023 г. Когато се завръща в Ирпин, решават с негов приятел да създадат място, в което други ранени войници да могат да работят. Кръщават фабриката са стъклени сувенири Bat Art . Андрей разказва за "Мрежата" по програма "Христо Ботев" защо е важно за възстановяването на..

публикувано на 27.09.24 в 16:20

Андрей: Тази война трябва да стане война на дронове

Андрей и Олга имат лаборатория за изработка на дронове в Украйна. Този август при срещата ми с тях те разказаха за "Мрежата" по програма "Христо Ботев" защо дроновете са важни за тази война, как са започнали да правят дронове и защо те спасяват човешки животи на фронта. "Това е нашата лаборатория. Тук проектираме и произвеждаме всички наши..

публикувано на 27.09.24 в 16:15