Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какви са българите като родители

Снимка: unipress.bg

"Българският национален характер се е изменял много през годините. Това, което народопсихолозите са систематизирали още в началото на миналия век, обаче можем да открием и до ден-днешен." – казва д-р Диана Андонова, преподавател в Софийския университет "Св. Климент Охридски" и автор на изследването "Националните културни особености в контекста на моделите на възпитание в детството".

"Страхът от поемане на рискове, страхливост и подозрителност е една от характерните черти на българските родители. Това съвпада и с индекса на избягване на несигурността. На детските площадки у нас и в Германия може ясно да се види разликата."

Съвременните родителски стилове могат да се разделят на три големи  групи– авторитарен, авторитетен и либерален. Много от българските родители се определят като авторитетни, което е и най-балансираната категория. В нея родителят е последователен в своите изисквания, забрани и позволения. Либералният стил позволява твърде много власт на децата и липса на граници, а авторитарният поставя на преден план само мнението на родителя.

Според изследването на Диана Андонова социалните мрежи и новите технологии, влияят сериозно на родителството. "Много майки прекарват време в социалните мрежи, влиянието на западната култура е голямо. Придобиваме черти на американските родители, защото инфлуенсърите, които се следят, масово са такива. За съжаление оттам идват и много негативни родителски практики."

Наболелият проблем с екранната зависимост също е засегнат в изследването. Лавинообразно скачат децата със специални образователни потребности, а вече дори е призната диагнозата "екранен аутизъм".

Чуйте още от разговора с Диана Андонова в "Какво се случва"


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Започва Дамски пленер "Говедарци" 2024

"Тази година, както всяка година от 26 години, се събираме художнички в село Говедарци по време на сенокоса", обяви в ефира на предаването "Следобед за любопитните“ организаторът на дамския пленер Йова Чолакова Гочева.  От 27 септември до 6 октомври в галерия "Прегърни ме", допълва тя, ще представим 40 свои платна, нарисувани по време на престоя в..

публикувано на 27.09.24 в 17:05

"Излез от балона" е мотото на София ДокуМентал

Петото издание на Международния документален филмов фестивал София ДокуМентал (Sofia DocuMental) с фокус върху човешките права ще се проведе под мотото "Излез от балона". Форумът ще представи 30 премиерни за България филма, носители на престижни международни награди. Предстоят ексклузивни срещи с режисьорите и разнообразни съпътстващи събития. В..

публикувано на 27.09.24 в 16:27

"Остатъци от вяра" в изложбата на Севда Потурлян

"Остатъци от вяра" е името на изложбата на художничката Севда Потурлян. Картините са посветени на вярата. Нейните творби открехват вратите на нашите стари църкви. Авторката коментира, че иска "да се потопим във вътрешността на тези свети места, храмове на вярата, които предците ни са въздвигали, често с крайно оскъдни средства, но с едно..

публикувано на 27.09.24 в 15:59

Оля Стоянова и природните закони

Спасяват ли ни природните закони? Да, отговаря в новата си стихосбирка Оля Стоянова, по техния начин. Единадесет години след "Улица "Щастие" тази книга отново потвърждава устойчивостта в писането ѝ, пристрастието към определена поетика и теми.  "Как ни спасяват природните закони" е стихосбирка, в която животът пулсира, а енергията се предава и на..

публикувано на 27.09.24 в 10:25