Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Богословът Мария Касабова: Бог е с нас, ако ние сме с него!

| обновено на 03.05.24 в 13:14
Снимка: Личен архив

В един от най-вълнуващите епизоди на предаването "Нашият ден" гостува богословът Мария Касабова, чиято родова линия се свързва с братя Миладинови, а нейните деди са свещеници. Тя представя в разговора своето семейство, неговите корени и ценности, които го определят.

Мария споделя, че нейният съпругът, Андрей, е диригент на Църковния мъжки хор "Наум Охридски". Тя самата има три висши образования, но нейната страст е богословието. Със съпруга си се запознава в църквата, свързват ги общите възгледи и ценности.

"Беше голяма радост за мен, когато разбрах, че в Богословския факултет приемат жени. При първата възможност, която ми се отдаде, малко след завършване на средното ми образование, се записах, приеха ме и завърших", разказва тя.

Като майка на три деца – Иван, Надежда и Симеон - Мария приема вярата като основен стълб в живота си. За нея тя е източник на опора, вдъхновение и смисъл.

"Вярата осмисли целия ми живот, това е нещо, което е било възпитавано още като дете. Не смятам, че семейството, в което съм отраснала ми дава предимство, за да се обърна към вярата, защото Господ обръща всеки в различен момент и по различен начин", казва тя в предаването.

Разказвайки историята на своето семейство, Мария разкрива, че свещеническото призвание е традиционно в нейния род и се предава от поколение на поколение. Тя вижда богословието не само като образование, но и като ключ за разбиране на смисъла на живота и смъртта.

Мария и Андрей избират духовно образование за своите деца, вярвайки, че това ще ги подготви за по-добро разбиране на света и тяхната роля в него.

В разговора Мария не пренебрегва и предизвикателствата, пред които е изправено съвременното общество във връзка с религиозните вярвания. Тя настоява, че вярата не трябва да се изоставя, а по-скоро да се цени и уважава като фундаментален елемент на човешкия опит.

Завършвайки разговора, Мария припомня, че вярата е източник на утешение и сила за всички, и че Бог винаги е до нас, готов да ни подкрепи и насърчи - "ако ние сме с Бог и той е с нас“. 

Чуйте разговора в звуковия файл. 

Снимки: Личен архив
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Отново конституционни ребуси

Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента?  Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..

публикувано на 22.11.24 в 12:40

Румен Манов: Дарителството днес изглежда като наивност, но вярвам – идват по-добри времена

В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...

обновено на 22.11.24 в 12:22
Мостът на Кольо Фичето в гр. Бяла откъдето стартира двудневния воден маршрут

225 години от рождението на Колю Фичето: Национални чествания в Дряново

През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..

обновено на 22.11.24 в 11:30

Факти и художествената измислица – могат ли да съжителстват в изследователски контекст?

През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев"  в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..

обновено на 22.11.24 в 10:47