Колко е голямо предизвикателството да правиш игрално кино по българската литературна класика – разговор в "Артефир" с Магдалена Ралчева, режисьор и продуцент на новия игрален филм "Сватба" по разказа на Николай Хайтов, със сценарист Юрий Дачев.
Магдалена Ралчева е позната на българските кинолюбители като режисьор на филмите "Още нещо за любовта" и "12 А", както и като директор на фестивала за ново европейско кино "Златната липа" в Стара Загора.
"Сватба" е дългоочаквана българска кинопродукция, чиято реализация обхваща цели 9 години. Филмът е завършен и премиерата му на голям екран предстои в края на ноември, съобщава Ралчева. През следващите месеци "Сватба" ще извърви своя фестивален път, като вече е включен в официалните селекции на фестивалите в Лос Анджелис и Дубай.
По думите на Ралчева Хайтов е един от най-значимите български писатели и неслучайно много кинематофграфисти продължават да обръщат поглед към него. "Няма как да не осъзнавам огромната отговорност, която поемам, заставайки зад реализацията на този филм.", заявява режисьорът и продуцент на екранизацията.
Хайтов е мощен и все така актуален автор, който в литературното си творчество изследва човешките взаимоотношения, а зад привидно суровите и обикновени характери на Хайтовите персонажи бушуват страсти, смята Ралчева.
Главните роли във филма са поверени на младите актьори Ралица Стоянова и Радослав Владимиров. Във филма участват още Велислав Павлов, Светлана Янчева, Гергана Данданова, Михаил Мутафов и Ваисил Банов.
Разказите на Хайтов са дълбоко свързани с Родопа планина, затова филмът е заснет именно там – в местността Черешово над с. Могилица.
На 17 май предстои първият показ на филма "Сватба" пред световни дистрибутори в рамките на филмовия фестивал в Кан.
Успех на филма и целия екип!
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg