През последните близо 50 години името на проф. Пламен Джуров се утвърждава като емблема и запазена марка за висше художествено майсторство в извайването на музикалната тъкан чрез висока ерудиция, богата душевност, себеотдаденост на любимото изкуство – музиката, винаги търсещ нови пътища и неизследвани хоризонти, вдъхновен експериментатор и не на последно място общественик с активна позиция по наболелите теми на съвремието във всички сфери на битието: култура, изкуство, социални отношения.
Роден през 1949 г., Пламен Джуров има щастието да черпи знания и опит от такива творци на музикалната ни култура като Мара Балсамова по пиано, Константин Илиев – дирижиране и Марин Големинов – композиция. Още като студент става лауреат на националния конкурс "Светослав Обретенов" и председател на Кабинета на младия композитор при СБК. От 1976 г. в продължение на шест години е начело на Плевенската филхармония, като осъществява премиери за България на редица творби на съвременни чуждестранни автори, както и премиери на български композитори. Работи и с цяла плеяда изявени наши и чужди инструменталисти. В този период се изявява и като просветител, организирайки множество образователни концерти за детската и младежка аудитория, голяма част от които са обединени във филмова поредица от 24 епизода "Музика, време, личности", излъчена по Националната телевизия.
През 1982 г. проф. Пламен Джуров се установява за постоянно в София, работейки като заместник, а след това и генерален директор в Държавно обединение "Музика" и секретар на СБК, но административните задължения не възпрепятстват творческия му подем. Това е времето, когато той създава голяма част от известните днес свои произведения в камерната музика и симфоничния жанр: Симфония (1976 – негова дипломна работа); Кончерто гросо за струнни, ударни и пиано (1977); Музика за глас, виолончело и ударни (1978); Партита за струнни (1981); Концерт за струнни и 4 балади за флейта, виола, арфа и чембало (1984); "Песни без думи" (1989); Партита за виолончело (1991); а сред крупните форми за голям състав се отличават –"Елегия" (1980); "Токата" (1982); "Фантазия" (1985); Концерт за алт саксофон (2001).
Най-голям дял в творческата биография на проф. Пламен Джуров заема диригентската му практика. Между 1982 и 1988 гастролира в български и чужди оркестри, между които са Филхармонията в Мексико, симфоничните оркестри в Хавана, Фленсбург, Сараево, Алжир, Скопие и Ленинградската филхармония. Венец на неговото дело в диригентското изкуство е работата му като главен диригент на камерен ансамбъл "Софийски солисти" в продължение на 35 години от 1988 г. С този състав проф. Пламен Джуров осъществява стотици концерти в страната и в над 30 държави по целия свят, реализира и също толкова записи за български и чуждестранни компании, а репертоара включва образци от барока до съвременността.
В две поредни издания на предаването "Студио музика" на 7 и 14 май от 19.30 ч. отдаваме внимание и почит към личността и изкуството на проф. Пламен Джуров, който през 2024 г.отбелязва своята 75-а годишнина. Наред с увлекателния му разказ като гост в студиото, в предаването звучи и негова музика, както и шедьоври на епохите от барока до днес.
В петък (11 април) от 19 ч. в зала "България" е концертът "Размисли преди Великден" на Симфоничния оркестър на БНР. Константин Илиевски , главният диригент на Радиосимфониците, представя в "Артефир" програмата на празничния концерт, в която са закодирани дълбоки послания, свързани с предстоящия празник. "Програмата е типична за..
Коулман Мелет (27 май 1974 – 12 февруари 2009) е американски джаз китарист и вокалист, който загива трагично в самолетна катастрофа на 12 февруари 2009 година. Във фаталния ден е пътувал за турне, където трябвало да свири с Филхармоничния оркестър на Бъфало, Ню Йорк, като член от групата на тромпетиста Чък Манджионе. Приближавайки се до Бъфало,..
В 24-тото издание на своя Великденски музикален фестивал Държавната опера във Варна поднася 16 събития в различни жанрове – опера, оперета, балет, концерт и мюзикъл и спектакли за деца. Началото беше поставено през март с представления на оперите "Бохеми“ и "Макбет“, детския мюзикъл "Мечо Пух“ и първия от концертите "Лицата на НМА "Проф. Панчо..
През далечната 1981 година едно име нахлу с гръм и трясък в рокаджийските класации на цяла Европа и предизвика удивени възгласи. Проглуши дори британските фенове и славещата се със своя шовинизъм критика на Албиона не успя да затвори очите си пред факта, че Германия е родила група от класата на "Деф Лепърд", "Айрън Мейдън", "Саксън" и..
От началото на своето създаване фестивалът "Артис" носи послание за духовност, творчество, креативност и вдъхновение. Този мотив е силно застъпен и в това издание, което поставя своето начало на 12 април от 19.00 часа в зала № 9 на Национален дворец на културата с концерт на Ирина Георгиева, Георги Андреев, Милена Андреева озаглавен "Фолклор и..
Отиде си актьорът от Сатиричния театър Пламен Сираков. Той бе добър, усмихнат човек, благ и ненатрапчив. Познавах го от 1991 г., когато се срещнахме в..
Темата за литературата в учебната програма на децата ни тлее и периодично припламва в публичното пространство, подета от различни говорители, водени от..
Изложбата "Атон в рисунки и фотографии" на известния художник Андрей Янев и проф. Мирослав Дачев , която бе представена, под патронажа на президента..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg