Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Литературно пътешествие през еволюцията

Човешкият вид е прекарал 95% от съществуването си в праисторията. Може да се каже, че тъкмо кацаме в ерата на писмеността. Поне така твърдят авторите на научно-популярния бестселър "Животът, разказан от един хомо сапиенс на един неандарталец", който Паулина Мичева представя в "Нашият ден".

Писателят Хуан Хосе Миляс в ролята на неандерталец и палеонтологът Хуан Луис Арсуага се впускат в научно-популярно пътешетсвие през еволюцията, напомнящо на сократически диалог. Целта на книгата е да проследи различни феномени от човешкото минало, постижения на изкуството, научни принципи и природни явления – всичко това, което ни прави човеци – с много чувство за хумор и стил.

"За мен това е революция в писането за наука", заявява Мичева. Преводът на книгата е дело на Десислава Антова. 

Книгата е построена фрагментарно, като неандерталецът Миляс и хомо сапиенс Арсуага прескачат от праисторията до днес, за да разкрият по един емоционален начин колко близки сме хората до своите предци. Тезата, която Миляс защитава, е, че неандерталците са били по-добрият, наивен, сантиментален вид, който е заслужавал да оцелее.

Процесът на работа по книгата е бил "началото на едно красиво приятелство", разказва Мичева. В Испания вече е издадена още една книга от авторския тандем – "Смъртта, разказана от един хомо сапиенс на един неандерталец".  

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Професия Човек" – деца рисуват портрети на социалните работници, които се грижат за тях

"Човек, който..." – така започва най-често простичкият и сърдечен отговор на въпроса, зададен към дете: "Какво прави социалният работник?" Човек, който ми помага. Човек, с когото си играем. Човек, с когото не ме е страх. Фондация "За нашите деца" организира една необичайна и трогателна изложба, наречена "Професия Човек". Това е наивният,..

публикувано на 24.07.25 в 15:23

ДС срещу Българската православна църква

Тоталитарната държава не търпи други авторитети, освен своя собствен (отделен е въпросът доколко го има). Затова утвърдени институции като Българската православна църква са ѝ трън в очите. Трън, чиито бодли недъгавата власт прави всичко възможно да изтръгне, а ако не може – жестоко да съсече.  Тъкмо този процес на война срещу Църквата и нейните..

публикувано на 23.07.25 в 16:35

Частицата живот…

Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..

публикувано на 22.07.25 в 15:35

Когато детето се бори с числата: какво трябва да знаем за дискалкулията

Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..

обновено на 22.07.25 в 11:27

Ефектът на новостта върху запаметяването

Във "Време за наука" ас. Богомил Пешев от Института по невробиология към БАН разказва за ефекта на новостта върху запаметяването на емоционално неутрална или нискоемоционалната информация. Когнитивната схема у хората е свързана със стимулите, нивата на стрес и новост, които преживяваме в дадени ситуации, по думите на Пешев. Когато мозъкът се..

публикувано на 22.07.25 в 11:22