На 8 май – денят на капитулацията на Германия говорим за условността на литературните произведения, а понякога и на историческото знание.
150 години след издаването на първия том на "Веда Словена" от Стефан Веркович, на рождения ден на Ромен Гари, спечелил с мистификация два пъти "Гонкур", втория път под псевдонима Емил Ажар, анализираме с професор Магдалена Костова-Панайотова и доцент Мария Калинова от СУ "Св. Климент Охридски" що е литературна, но и историческа мистификация. Включва се и Кирил Кадийски, уж открил преди време неизвестна поема от знаменития швейцарски поет Блез Сандрар.
Магдалена Костова-Панайотова и Мария Калинова говорят за "Веда Словена" и значението и за литературната ни история, дори ако се приеме защитената от редица сериозни учени теза, че се касае за мистификация и уж записалият песните Иван Гологанов ги е измислил сам. Дори в такъв случай сборникът заслужава вниманието ни, а Гологанов е талантлив мистификатор, смятат учените.
Кирил Кадийски предлага в София да се постави паметна плоча в чест на Ромен Гари, пребивавал у нас като френски дипломат, въпреки че тогава е бил зорко следен от комунистическите тайни служби и е правен опит да бъде изнудван и вербуван с тайни записи. Самият Кадийски намеква за причастността си към "Легенда за Новгород", уж откритата от него поема на Сандрар, но не признава в разговора авторството си.
Става дума и за "Островът на блажените" на Пенчо Славейков, и за антологията, съставена от проф. Атанас Натев – "Островът на блажените – пет войни след това", и за други български и чужди произведения с условно авторство.
Участниците се обединяват от идеята, че има исторически, религиозни, научни и какви ли не мистификации, но не може да се постави знак за равенство между термина измама и мистификация, макар да има много общо между тях.
И отстояват тезата, че мистификациите в техния литературен и творчески смисъл обогатяват цивилизацията ни.
"Чрез различните теми и интересни събеседници идеята ми бе предаването "Следобед за любопитните" да предизвика слушателския интерес към науката, споделя в предаването журналистът и директор на програма "Христо Ботев" Кин Стоянов. "Следобедът е едно особено състояние на денонощието, където човек дори да е малко по-поспалив и по-късно да се..
При този поздрав дали визираме телесното или духовното здраве? – попитахме психиатъра д-р Фани Цуракова. Без колебание тя отговори, че това са два компонента на един и същ феномен – човешкото здраве. В първото издание "За здравето" през настоящата година заедно направихме кратък анализ на стойностните и разочароващи факти в здравеопазването. И не..
"За мен той е много специален християнски празник. Празник, който от малък играе важна роля в живота ми. И него, и рождения си ден посвещавам на приятелите си и хората, които обичам. Това, че имам предаване на този ден, го прави още по-върнуващ" – това сподели в "Познати и непознати" Йордан Георгиев – поет, писател колега-журналист и едно от..
"Той е магия, той е мега микс от аромати, той е преживяване, той те завладява и си играе с нас, той е капризен..." Така определят "главния герой" на следващия разказ хората, които го докосват всеки ден и със страст обясняват за него, а това "той" с толкова много определения е шоколадът. Обичате ли шоколад? Не? Може би, защото не сте опитали..
Обективно-аналитичен поглед към календарната 2024 г. в сферата "медицина и здравеопазване" отправихме заедно с д-р Стефан Константинов. Неговата ерудиция и различни гледни точки от позициите, които е заемал, бяха гарант за автентичност. Нашият гост е бил активен деец на БЛС, министър, изпълнителен директор, но преди всичко специалист по акушерство и..
За да можем да кажем, че киното ни предлага мотив да обичаме и питаме, а и да даваме, както дава йовковият Серафим, в "Кино с думи" гостува жената, която..
На 6 януари 2025 г. от 19.00 часа, в артфоайе "Антракт" при Камерна сцена, Народен театър "Иван Вазов", се открива изложбата " Артистът зад плаката –..
В днешната рубрика "Епизоди от живота" обръщаме внимание на една тревожна тенденция, свързана с празничната пиротехника, и нейното въздействие върху..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg