На 10 май Община Сливен отбелязва 184-тата годишнина от рождението на легендарния воевода Хаджи Димитър. Церемонията по поднасяне на венци и цветя започна в 10 часа на площада, който носи името на Хаджи Димитър. В събитието участват представители от Центъра за подготовка на специалисти, както и множество граждани, желаещи да отдадат почит към паметта на сливенския герой и възрожденци.
Организатори на събитията са Община Сливен и Регионалният исторически музей "Д-р Симеон Табаков". В рамките на деня, в 17 часа, е и официалното откриване на реставрираната къща-музей "Хаджи Димитър". Реставрацията, част от "Интегриран проект за развитие на туризма и подобряване на културната и историческа инфраструктура в общината", включва подмяна на покрива, ново художествено осветление и създаване на детски кът за най-малките посетители.
Културната програма на събитието включва изпълнения на Ансамбъла за народни песни и танци в Сливен и рецитал от деца от местните училища. Виктория Михнева, уредник в музея, в ефира на "Нашият ден" споделя, че къщата е и част от списъка на 100-те национални туристически обекта, което я прави атрактивна дестинация за туристи.
"Къщата е претърпяла консервация и реставрация и благодарение на проекта за подобрение на инфраструктурата сега предлага още по-добри условия за посетителите", добавя тя, подчертавайки значението на културното наследство и обновяването на историческите места в Сливен.
Чуйте в звуковия файл.
Две изложби се откриват днес в Градската художествена галерия "Борис Георгиев" във Варна – "В огледалото на Рембранд" и арт инсталацията "Васил Стоилов – архитектурни мотиви". Повече за тях ще чуем сега от редактора Ани Маринова. Слушайте!
Сдружението "Тук-там" вече 10 години подкрепя българските студенти, които искат да получат магистърска степен в чужбина и да приложат наученото в България. В "Нашият ден" Мила Топалова , член на УС на сдружението, мениджър "Образователни инициативи", представя възможностите за получаване на стипендия по програмата "Иди, учи и се върни" ...
Семинар на тема "Българи, останали докрай и в Плиска си пренесли трона: разказването на националното в жанровете на метъл музиката след 1990 г. в България" ще се състои днес от 14:30 часа в Института по етнология и фолклористика с Етнографски музей към БАН. В България възходът на твърдия звук местно производство може да бъде проследен назад някъде до..
Последното издание на популярното ловно-рибарско предаване "И рибар съм, и ловец съм" е посветено, както винаги, на теми, изключително интересни за природолюбителите. Като например, големия традиционен за началото на април празник – Празника на гората! А вторият сюжет ни спира дъха, защото става дума за мечки! Нашите родни български мечки в..
Журналистът и пътешественик Васил Велев споделя своите мисли за различните видове управления в Азия. Наследствени демокрации или наследствени монархии? Общото между Дюран Дюран, Баден-Баден и народнодемократичната република. За един султанат, бивша руска стриптийзьорка, един крал и военните режими. Икономика, богатства, коне и кучета, рак и водка...
На 7 април – Деня на здравния работник, отбелязваме значимостта на хората, които се грижат за здравето ни не само в болничните зали, но и чрез словото...
Представете си ярко розово езеро със захарно бели облаци… във водата. Трудно е дори за разюздано въображение. А такова място съществува! Селото около..
"Ганьограф" е авторско работно наименование на кратките визуално-словесни творби в социалните мрежи, описващи "класическия българин" или "класѝка", нещо..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg