Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Изкуство в помощ на изкуството":

Художници даряват картините си, за да помогнат на талантливи студенти

| обновено на 13.05.24 в 13:23
Творба от изложбата "Изкуство в помощ на изкуството"
Снимка: Музей-галерия "Анел"
В новия брой на рубриката "Културен код" на предаването "Terra Култура" бе представена уникалната инициатива "Изкуство в помощ на изкуството". Този благотворителен проект е замислен и организиран от преподавателя по живопис в Националната художествена академия, главен асистент д-р Юлиан Станкулов, който е и инициатор на идеята.
Изложбата, част от проекта, ще се проведе от 14 до 30 май в музей-галерия "Анел" в столицата. Проектът е под егидата на националната платформа "Изкуство в помощ на изкуството" и е реализиран с подкрепата на фондация "Имеон-Балкани". Тази неправителствена организация вече над две десетилетия подпомага и популяризира българското изкуство.

В рамките на проекта са организирани множество изложби, които имат за цел събиране на средства за подпомагане на млади български таланти. "Нашата мисия е да бъдем активни участници в културния живот на страната, като подкрепяме новите поколения артисти", споделя д-р Станкулов в интервю за предаването.

Преподаватели от водещи висши училища по изкуства в страната, включително НХА, ВТУ, СУ и Шуменски университет, са дали своя принос, като са дарили свои творби за изложбите. Всеки от тях е мотивиран от желанието да помогне на младите таланти да реализират своите амбиции в областта на изкуството.

Средствата от продажбите на изложбата ще бъдат насочени към Годишния фонд за изкуство, създаден от Фондация "Имеон-Балкани". Този фонд осигурява стипендии, покриващи семестриални такси за избрани студенти, които са определени чрез специално сформирано жури от преподавателите в университетите.

На откриването на изложбата, което ще се състои утре вечер, ще бъдат обявени и наградените стипендианти. Критериите за избор, както подчертава д-р Станкулов, са изградени така, че да изключват всякакви личностни предпочитания и да осигурят обективност и равен шанс за всички кандидати.

Ще бъдат представени произведения на проф. Ивайло Мирчев, проф. д-р Кирил Божков, проф. д-р Здравка Василева, проф. д-р Стефан Алтъков, проф. д.н. Лаура Димитрова, проф. д-р Владимир Аврамов, проф. д-р Мартина Караиванова, проф. Димитър Рашков, доц. д-р Мариета Конова, доц. Пенчо Добрев, гл. ас. д-р Красимира Дренска, гл. ас. д-р Юлиан Станкулов, гл. ас. д-р Живка Маринова, Анатолий Станкулов, Иван Яхнаджиев.

В заключение на интервюто д-р Станкулов отправя послание към младите артисти: "Не спирайте да се стремите към постижения всеки ден и вярвайте в своите възможности." Той подчертава значението на непрекъснатото самоусъвършенстване и активното участие в културния живот като ключ към личен и професионален успех.

Освен изложбите и фонда за стипендии, фондация "Имеон-Балкани" работи и над други инициативи, включително разработването на нов уебсайт. Тази платформа предоставя информация за всички текущи и предстоящи проекти, както и ще предлага възможност за покупка на арт дела. Уебсайтът е замислен като място, където широката публика може да разгледа и закупи творби, дарени от артисти, участвали в благотворителната инициатива, и така да допринесе за развитието на българското изкуство.

Чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Берлинската стена

Стените между нас 35 години по-късно

Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас?  Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..

публикувано на 27.11.24 в 18:12
„Преминаване на Сръбско-българската граница“, картина от Антони Пьотровски

Българо-сръбската война – еманципация тъкмо навреме

Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..

публикувано на 27.11.24 в 18:04

Международната кампания "Повече радост" подобрява раждаемостта

Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост"   (More Joy), организирана от  Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..

публикувано на 27.11.24 в 11:39

Природни и хуманитарни науки: Конференция за общото в различното

На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..

публикувано на 27.11.24 в 11:24

Бъдещето на българското вино: Национална конференция за послания и развитие

"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..

обновено на 27.11.24 в 10:55