Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Изкуство в помощ на изкуството":

Художници даряват картините си, за да помогнат на талантливи студенти

| обновено на 13.05.24 в 13:23
Творба от изложбата "Изкуство в помощ на изкуството"
Снимка: Музей-галерия "Анел"
В новия брой на рубриката "Културен код" на предаването "Terra Култура" бе представена уникалната инициатива "Изкуство в помощ на изкуството". Този благотворителен проект е замислен и организиран от преподавателя по живопис в Националната художествена академия, главен асистент д-р Юлиан Станкулов, който е и инициатор на идеята.
Изложбата, част от проекта, ще се проведе от 14 до 30 май в музей-галерия "Анел" в столицата. Проектът е под егидата на националната платформа "Изкуство в помощ на изкуството" и е реализиран с подкрепата на фондация "Имеон-Балкани". Тази неправителствена организация вече над две десетилетия подпомага и популяризира българското изкуство.

В рамките на проекта са организирани множество изложби, които имат за цел събиране на средства за подпомагане на млади български таланти. "Нашата мисия е да бъдем активни участници в културния живот на страната, като подкрепяме новите поколения артисти", споделя д-р Станкулов в интервю за предаването.

Преподаватели от водещи висши училища по изкуства в страната, включително НХА, ВТУ, СУ и Шуменски университет, са дали своя принос, като са дарили свои творби за изложбите. Всеки от тях е мотивиран от желанието да помогне на младите таланти да реализират своите амбиции в областта на изкуството.

Средствата от продажбите на изложбата ще бъдат насочени към Годишния фонд за изкуство, създаден от Фондация "Имеон-Балкани". Този фонд осигурява стипендии, покриващи семестриални такси за избрани студенти, които са определени чрез специално сформирано жури от преподавателите в университетите.

На откриването на изложбата, което ще се състои утре вечер, ще бъдат обявени и наградените стипендианти. Критериите за избор, както подчертава д-р Станкулов, са изградени така, че да изключват всякакви личностни предпочитания и да осигурят обективност и равен шанс за всички кандидати.

Ще бъдат представени произведения на проф. Ивайло Мирчев, проф. д-р Кирил Божков, проф. д-р Здравка Василева, проф. д-р Стефан Алтъков, проф. д.н. Лаура Димитрова, проф. д-р Владимир Аврамов, проф. д-р Мартина Караиванова, проф. Димитър Рашков, доц. д-р Мариета Конова, доц. Пенчо Добрев, гл. ас. д-р Красимира Дренска, гл. ас. д-р Юлиан Станкулов, гл. ас. д-р Живка Маринова, Анатолий Станкулов, Иван Яхнаджиев.

В заключение на интервюто д-р Станкулов отправя послание към младите артисти: "Не спирайте да се стремите към постижения всеки ден и вярвайте в своите възможности." Той подчертава значението на непрекъснатото самоусъвършенстване и активното участие в културния живот като ключ към личен и професионален успех.

Освен изложбите и фонда за стипендии, фондация "Имеон-Балкани" работи и над други инициативи, включително разработването на нов уебсайт. Тази платформа предоставя информация за всички текущи и предстоящи проекти, както и ще предлага възможност за покупка на арт дела. Уебсайтът е замислен като място, където широката публика може да разгледа и закупи творби, дарени от артисти, участвали в благотворителната инициатива, и така да допринесе за развитието на българското изкуство.

Чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

История с мечки – или какво трябва да знаем, когато отидем с кошница в гората

Последното издание на популярното ловно-рибарско предаване "И рибар съм, и ловец съм" е посветено, както винаги, на теми, изключително интересни за природолюбителите.  Като например, големия традиционен за началото на април празник – Празника на гората! А вторият сюжет ни спира дъха, защото става дума за мечки! Нашите родни български мечки в..

публикувано на 07.04.25 в 16:45
Васил Велев (вляво) и Антон Митов

Антон Митов представя: Мъдри мисли за наследствените демокрации в Азия

Журналистът и пътешественик Васил Велев споделя своите мисли за различните видове управления в Азия. Наследствени демокрации или наследствени монархии? Общото между Дюран Дюран, Баден-Баден и народнодемократичната република. За един султанат, бивша руска стриптийзьорка, един крал и военните режими. Икономика, богатства, коне и кучета, рак и водка...

публикувано на 07.04.25 в 14:04

Импулсът в мен: Бавен интернет

Забавянето на мрежата е проблем, с който се сблъсква всеки, независимо дали у дома, в офиса или някъде навън. Забавянето може да се дължи на различни причини – от претоварени рутери до проблеми с честотната лента.  Докато разглеждаме причините, ще предложим практически стъпки за отстраняването им. Бавният интернет професионално се нарича..

публикувано на 07.04.25 в 13:34

Монография за бъдещето на комуникациите в ерата на ИИ

Центърът за книгата и департамент "Медии и комуникация" представят днес монографията -"ПР и изкуствен интелект"- автори Десислава Бошнакова и Евелина Христова. Събитието ще се проведе от 18:00 ч. в книжарницата на корпус I на Нов български университет. Повече познания за човешкия интелект ще ни помогнат да разберем изкуствения Водещ ще..

обновено на 07.04.25 в 11:22

Започна записването за конкурса "Сайт на годината"

Започна записването за конкурса "Сайт на годината" , който се провежда за осми път. За фокуса на конкурса тази година, категориите и наградите, и тенденциите в развитието на българската уебсреда в "Нашият ден" говори Жюстин Томс от "Фондация за активно развитие на уеб". Конкурсът е насочен към собствениците и създателите на сайтове и..

публикувано на 07.04.25 в 10:46