Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гражданската инициатива "Княжевецъ"

Любо Стефанов: Освен че водата е изключително полезна за здравето на хората, това е единствената обществена баня, оцеляла напълно от Османския период в София

Снимка: Архив

"Княжевецъ" е гражданска инициатива, която се бори за опазването на Княжевската минерална баня и културното наследство на водата. Любо Стефанов споделя в "Terra Култура" новини от последната кръгла маса, обсъждаща съдбата на сградата.

По думите на Стефанов ситуацията не е розова. "Според Общия устройствен план Княжевската минерална трябва да бъде бутната и пътят да бъде разширен. В момента има инвестиционни намерения за строеж на много висока сграда на 8 м от сондажа на банята. Още една лоша новина е, че от Басейнова дирекция "Дунавски район" – дирекцията, която отговаря за всички водни обекти в държавата – е издала положително становище за строеж на такава висока сграда.' Според Стефанов и неговите съмишленици Дирекцията не е отчела всички рискове, които биха възникнали за банята и за самия минерален извор, ако започне голям строеж в такава непосредствена близост.  

По време на кръглата маса са се срещнали интересни гледни точки – на различни гилдии, политически партии, активни граждани, разказва Стефанов.

"Тук въобще не говорим за баня. Това е място за здраве – балнеолечебница. Освен че водата е изключително полезна за здравето на хората, това е единствената обществена баня, оцеляла напълно от Османския период в София", заявява Стефанов.

Според гражданските активисти трябва да бъде изменен Общият устройствен план, така че да бъде гарантирана безопасността на Княжевската минерална баня. Стефанов е на мнение, че средата около банята може да бъде облагородена като място за рекреация и отдих, а близостта до Витоша открива възможности за развитие на качествен туристически продукт. 

Стефанов завършва разговора с думите, че всеки гражданин на България е собственик на лечебния воден ресурс и при наличието на достатъчно силен граждански интерес и отпор Княжевската минерална баня и лековитата вода могат да бъдат предпазени.  

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Жана Попова

Журналистите не бива да спират да пишат за това кой проверява проверяващия

Осъдителната присъда за журналиста Борис Митов и "Медиапул"  коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова , преподавател във ФЖМК. "Това дело е изключително важно в няколко посоки, особено сега, когато говорим за събитията с кмета на Варна и за всички последици от действието на прокуратура, на Антикорупционната комисия и..

публикувано на 25.07.25 в 15:20

Обжалване пред НЕЛК

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Минчо Димчев, Търговище: Съседът ми направи ламаринен гараж в двора си, непосредствено до моята ограда. Направих молба до Общината и до МРРБ. От министерството ми отговориха, че от Общината могат да разрешат въпроса. Зная, че..

публикувано на 25.07.25 в 14:35
 проф. Таня Йосифова

Какви са отговорностите на производителите на дефектни стоки в ЕС

Какви са отговорностите на производителите на дефектни стоки? Кое е новото според европейската директива? Проф. Таня Йосифова – експерт по гражданско и търговско право, председател на Арбитражния съд при Българската стопанска камара, консултант на "Законът и Темида", коментира новото в правната уредба: "Става дума за новата директива на ЕС 2024/2853, в..

публикувано на 25.07.25 в 12:45
Калоян Василев, Юлия Владимирова и Симеон Димитров

С вкус към формата: Български дизайнери с амбиции за световния пазар

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гости са двама млади, но вече наложили се български дизайнери – Калоян Василев и Симеон Димитров . Те са съоснователи на първото българско студио за мебели, което е представило страната ни на престижната Седмица на дизайна в Милано – едно от най-големите събития в света на интериорния и продуктов..

обновено на 25.07.25 в 11:43

Нидерландецът Якоб ван Бейлен и мечтата за музей на българските килими

В "Мигранти с таланти" ви представяме Якоб ван Бейлен, който е роден в Нидерландия и живее в България от 2004 година насам. Якоб има завидно богата биография. В родината си се занимава с издаване на правна и парламентарна информация от 1975 до 2004 г., но през годините е бил също хореограф и музикален продуцент на народна музика. През 2001 г...

обновено на 25.07.25 в 10:30