Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Венцеслава Кожухарова:

Екологичната справедливост включва социалната и икономическа справедливост

15 май – Световен ден на климата

Снимка: За Земята

В Световния ден на климата търсим природосъобразното потребление като спасение за една застрашена планета. Гост в "Нашият ден" е Венцеслава Кожухарова, координатор в екип "Енергия и климат" на екологичното сдружение "За Земята".

Климатът е ценен ресурс за бъдещето на човечеството, заявява Кожухарова. По думите на госта темите, свързани с енергетиката и замърсяването, не бива да бъдат далечни на потребителите. Връзката между енергийния сектор и климатичните промени, овладяването на отпадъците, чистотата на въздуха – всичко това, според Кожухарова, е пряко свързано с качеството ни на живот.

По отношение на ситуацията в село Бели бряг, Кожухарова казва: "Нашата история в Бели бряг започва малко преди 10 години. Едно от нещата, които "За Земята" прави, е да разпределя публични средства и да наблюдава публичните банки – Европейската инвестиционна банка и Европейската банка за развитие. Европейската банка за развитие отдаде заем на "Мини Марица – изток" и заемът беше обвързан с изселване на с. Бели бряг – ситуацията е много тъжна. Няма какво да се направи, за да се спре изселването. Вече я няма необходимата инфраструктура за нормален начин на живот – магазин, здравни услуги, път."

Това, което може да се изисква на този етап, по думите на Кожухарова, е изселените хора да получат справедливи обезщетения. За съжаление в оценката на имуществото в момента се включва само къщата, без прилежащия имот, като цената се сваля допълнително поради овехтяване, обръща внимание гостът. Кожухарова заявява: "Екологическата справедливост включва социалната и икономическа справедливост."

В община Божурище ще бъде проведен референдум за това устройствените планове и разрешения, касаещи територии за добив на полезни изкопаеми и земни богатства, попадащи изцяло или частично в площта от територията на общината, да бъдат съгласувани с местните жители. Кожухарова е на мнение, че прозрачността и общественото участие в подобни процеси са задължителни. Пример в тази посока е референдумът, проведен в Генерал Тошево преди години. Тогава местното население гласува изцяло против добива на шистов газ в Добруджа.

Кожухарова призовава всички, които ежедневно полагат усилия за по-екологичен начин на живот, да изискват такива решения и от политическите представители, за които гласуват. "Индивидуалните действия трябва да бъдат съчетани със системна промяна", казва гостът.

Целия разговор чуйте в звуковия файл:


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Трайков пред очакващите реставрация мебели

Теория и практика на реставрирането

Георги Трайков от София се захваща с реставрирането на мебели почти като на шега, а се увлича дотолкова, че създава собствено ателие и се сдобива и с помощник – тапицера Александър Петренко. Да се реставрират мебели изглежда лесно, но е свързано с много груба и фина работа, усет за душата на предметите и за тяхната история. И понеже Георги..

публикувано на 27.07.25 в 10:05

Завистта и клеветата

В неделното евангелско четиво Христос излекува двама слепци и един, обхванат от бяс ням човек. За Сина Божи, който е Лекар на душите и телата, това не е първото изцеление. Прави впечатление не отричането на безспорното чудо, а неговото обяснение. Множество са физическите недъзи, които Христос облекчава, но винаги показва, че истинският носител на..

публикувано на 27.07.25 в 09:35
Валентин Вълканов

Борисов и Пеевски – феномените на българската демокрация

Защо 12 години след протестите ДАНСwithme и "Белия автобус"  днес по площадите на големите български градове отново има протестиращи хора, които искат справедлива съдебна система у нас . Какво пропусна гражданското ни общество, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ. Какво..

публикувано на 26.07.25 в 09:05
Доц. Жана Попова

Журналистите не бива да спират да пишат за това кой проверява проверяващия

Осъдителната присъда за журналиста Борис Митов и "Медиапул"  коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова , преподавател във ФЖМК. "Това дело е изключително важно в няколко посоки, особено сега, когато говорим за събитията с кмета на Варна и за всички последици от действието на прокуратура, на Антикорупционната комисия и..

публикувано на 25.07.25 в 15:20

Обжалване пред НЕЛК

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Минчо Димчев, Търговище: Съседът ми направи ламаринен гараж в двора си, непосредствено до моята ограда. Направих молба до Общината и до МРРБ. От министерството ми отговориха, че от Общината могат да разрешат въпроса. Зная, че..

публикувано на 25.07.25 в 14:35